Analogový voltmetr

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JPL
Příspěvky: 47
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

#31 Příspěvek od JPL »

normální cena to není. Ta nízká cena je daná malou poptávkou. Malá poptávka plyne z neznalosti mládeže. Mladí "elektronici" nic neumějí, měřit přístrojema už vůbec ne. Proto potřebují měřák s číslicemi a jedním knoflíkem, který zmáčknou a displej jim ukáže výsledek. Nesmí se požadovat, aby přemýšleli a něco počítali. Raději dají pár tisíc za čínský šmejd, univerzální krám z obchoďáku. Hlavní je. že má blikající LEDky a číslicový displej a je na něm napsáno super přesný digitální univerzální měřák nechce se po nich, aby přemýšleli.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jura80 »

Normální je něco, co se neliší od průměru. Pro mě je ta cena normální. To ale neznamená, že je to správná/adekvátní cena.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#33 Příspěvek od Bernard »

JPL píše:.... Mladí "elektronici" nic neumějí, měřit přístrojema už vůbec ne. Proto potřebují měřák s číslicemi a jedním knoflíkem, který zmáčknou a displej jim ukáže výsledek. Nesmí se požadovat, aby přemýšleli a něco počítali. ....
Přiznám se, že mám doma dvě logaritmická pravítka, ale už léta jsem je nepoužil. Místo nich používám kalkulačku, zmáčknu pár tlačítek a displej mi ukáže výsledek. Takže se můžu cítit jako mladý elektronik, ne?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#34 Příspěvek od PavelFF »

JPL píše:
PavelFF píše:.....
"laboratorní"přesnosti 0,2% se dá velmi levně dosáhnout s běžným obvodem ICL7106 a vybíranými odpory a možná extra referenčním zdrojem.
.....
:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Zkusil jsem ověřit přesnost dvou kusů nejlacinějších DVM za stovku typu DT830B, které obsahují běžný převodník ICL7106. Nemůžu si pomoct ale v pokojových podmínkách (laboratorní ručkové měřáky tř.př.0,2 taky mají specifikovanou přesnost pouze v laboratorních podmínkách) nemá převodník problém dosáhnout třídy přesnosti 0,2.
Jako srovnávací jsem použil měřák, který má o řád vyšší přesnost než DT830.

Třída přesnosti 0,2 znamená(pokud platí stejná metodika jako pro ručkové přístroje), že odchylka může být až 4dílky(ze 1999 dílků). Což nenastalo při žádném ze srovnávacích napětí.

Musím dodat, že oba DT830 jsem před pokusem seřídil trimrem na shodu s referenčním voltmetrem při cca 199mV. Bez tohoto seřízení(a taky na jiných rozsazích) by určitě takovou přesnost neměly. Převodník na to ale má a při pečlivém výběru odporů bude voltmetr podobně přesný i na 20V nebo 200V.
Přílohy
Tabulka měření- výpočet.jpg
(128.13 KiB) Staženo 101 x
FLUKE vs DT830B LQ1 .jpg
(219.32 KiB) Staženo 130 x
Uspořádání měřáků -- - LQ.jpg
(121.15 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Davidus »

PavelFF pěkná práce. S kvalitnějšími typy ICL7106 se dá dosáhnout výsledků ještě lepších. Ony tyhle čipy zalité glob top nejsou zrovna nejlepší.

Jinak pokud někdo říká, že digitálnímu multimetru vadí rušení, tak asi myslel nějaký rákos z GM, moderní fluke a podobné mají frekvenční filtr.
Snížení vstupní impedance digitálního multimetru je zajištění pomocí funkce LO-Z díky které se ztratí například z kabelu ve stěně kapacitně naindukované napětí
Náhradou za ručičku analogového voltmetru je u digitálního bargraf, který je dostatečně rychlý.
jinak k té přesnosti, jako hlavní přístroj používám U3401A, po roce provozování ukazuje stále přesně, dokonce i zaokrouhluje správně. (50 000 counts)
jako sekundární používám U1231A ten má odchylku na posledním místě -1. (6000 counts)

hold delta sigma převodníky, ty integrační v ICL7106 mi přijdou docela nelineární. Ale i tak poměr cena výkon toho ICL s displayem je nesrovnatelný s velkou analogovou krabicí.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od radekrd »

To není ani tak o kvalitě čipu 7106, ale o kvalitě integračního kondenzátoru. Mnoho velmi přesných voltmetrů od firem zvučných jmen používá integrační převodník, jejich linearita stojí a padá především s kvalitou dielektrika integračního kondenzátoru. Běžně používané polyesterové se pro přesné převodníky holt nehodí. Polovodiče většinou vyhovují s rezervou.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#37 Příspěvek od FERYACT »

Pane mtajovský poprvé od školy jsem viděl Ayrtona přepínat kolíkem.Viděl jsem ve své praxi i měřáky 0.2 % ale elektrodynamické a 50Ohm/V

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#38 Příspěvek od mtajovsky »

FERYACT píše:... poprvé od školy ...
Zásah do černého :agree: To je právě to, proč sbírám tyto "krámy", jak říká moje lepší 1/2. Připomíná mi to mládí na střední škole ...

Uživatelský avatar
KarlVonBahnhof
Příspěvky: 2
Registrován: 16 srp 2012, 02:00

#39 Příspěvek od KarlVonBahnhof »

Tak jsem našel servis, kde to repasují. :-) http://www.oemp.ic.cz/ Analogový měřák potřebuji kvůli specifickému měření, kde se digitální měřák použít nedá a taky proto, že to šéf požaduje. :-D Jinač zapomeňte na to, že tyhle starý analogový přístroje si i po letech udržely třídu přesnosti 0,2. Vše stárne, i pružinky v měřáku. :-D

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“