Zdroj lampového zesu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Premek_k
Příspěvky: 58
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Zdroj lampového zesu

#1 Příspěvek od Premek_k »

Ahoj všem,
nečekal jsem, že se s takovou prkotinou budu muset zde prezentovat, ale snad mi poradíte. Jelikož poprvé dělám s lampama, jsem takový "nesvůj" a abych pravdu řekl, problém se zdrojem jsem nečekal.

Vycházím z níže uvedeného schématu, vybral jsem si ho jako vhodný pro první projekt i proto, že jsou v něm uvedena všechna důležitá napětí na důležitých uzlech. Takže jsem zdroj sestavil a ejhle - ačkoliv za diodama na STB vypínači (rozepnutém) mám +- uvedených 264V, po sepnutí se mi na kondech objeví o cca 100V více, než schéma uvádí - na C2 je 371V.

Jsem z toho trochu "na trní" a vinu dávám tomu, že ten zdroj není zatížený (???). Taky ty kondy na 350V z toho asi nejsou v rauši (ačkoliv jsem použil ony teslácké dvojité 50+50uF/350V/385V). Diody jsem nahradil dvojicí KY712 (to jen pro úplnost).

Je má domněnka o nezatíženém zdroji správná ? Jak nejlépe zdroj provizorně zatížit, abych ověřil, že je OK ? Doufám, že se někdo z vás povznese nad mou blbostí a odpoví....
Přílohy
zdroj.JPG
(25.68 KiB) Staženo 173 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Za usměrňovačem bez filtrace naměříš efektivní hodnotu, ale s filtrací (kondenzátorem) je tam amplituda, tj. 1,41x víc.

Uživatelský avatar
biker77
Příspěvky: 214
Registrován: 20 úno 2011, 01:00
Bydliště: Rakovník

#3 Příspěvek od biker77 »

Po zatížení a nažhavení elektronek napětí klesne. Napětí na prvním elytu bude závislé na vnitřním odporu sek. vinutí.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od TubeGuru »

Dobrý den, z těch napětí uvedených ve schematu se moc neradujte, mají úplně minimální vypovídací hodnotu. Zřejmě jsou to hodnoty naměřené na hotovém zesilovači. Bez zatížení jsou na všech vývodech stejná napětí (zanedbáme-li minimální rozdíly způsobené svodovými proudy elektrolytických kondenzátorů a vybíjecím rezistorem R1). Takže netřeba býti "na trní", vypadá to, že je vše OK, pokud je sekundární napětí trafa ne 2x214Vstř. jak je uvedeno ve schematu, ale cca 2x262Vstř., je vše jak má být. A elektrolytické kondenzátory pokud nebouchly doteď, tak se už pravděpodobnost výbuchu zmenšila a jako poctivé Tesly to zřejmě ještě nějaký ten rok "vydrží":).
Zdroj již nemusíte více zkoušet s nějakým provizorním zatížením, ale kdyby Vám to nedalo, můžete zdroj zatížit rezistorem, jehož odpor a výkon musíte spočítat, podle proudu, kterým chcete ten zdroj zatížit.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

TubeGuru píše:ale kdyby Vám to nedalo, můžete zdroj zatížit rezistorem, jehož odpor a výkon musíte spočítat, podle proudu, kterým chcete ten zdroj zatížit.
přepočítat se to dá tady . . .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Andrea píše:Za usměrňovačem bez filtrace naměříš efektivní hodnotu, .....
Je mi sice už krajně nepříjemné vznášet čistě technickou námitku, protože z toho okamžitě uděláš útok na svou osobu ale přece jen mi to nedá.

Je správné mluvit v tomto případě o efektivní hodnotě stejnosměrného napětí? A když ano, umí ji dnešní digitální voltmetry změřit? Dokonce ani ručkové elektromagnetické to (domnívám se) nebudou mít snadné. Co vlastně ukážou za údaj? Myslím si, že tam mělo být slovo "střední" hodnotu. Péra nech prosím již na pokoji. Je to čistě technický dotaz.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

No to co uvidí na displeji, bude efektivní hodnota té usměrněné sinusovky, tak v čem je problém?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

To bude střední hodnota.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

No podle těch uvedených napětí mu to ukazuje spíš efektivní hodnotu. :)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Dobře , poněkud obecněji, bez ohledu na zdroj k lampovému zesilovači.

Když dvoucestně usměrním střídavé napětí o efektivní hodnotě 230V, bude voltmetr ukazovat na usměrněné straně 230V? Nebo spíš (0,9 x 230)V? Úbytky na diodách tvoří malou chybu, jeden dva volty vem čert.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Stejnosměrný voltmetr mu pravděpodobně ukáže střední hodnotu. Spletla jsem se, spokojenej? :)
Objasnění, proč mu po vyfiltrování vyšlo téměř přesně sqrt(2) krát víc, nechám na tobě.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Je to ňáký divný. Jako kdyby za počítačem s přihlášenou Andreou seděl někdo jiný.

Ještě je docela zajímavé tipnout si, kolik by ukázal voltů ručkový elektromagnetický měřák (který měří bezpochyby efektivní hodnotu).

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Bernard »

Ručkový elektromagnetický měřák má pro obě polarity proudu výchylku ručky stále stejným směrem, kvůli nějaké druhé mocnině uvnitř. Tak bych si tipnul, že pro neusměrněnou i usměrněnou sínusovku bude dávat stejný výsledek.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

Tvůj problém spočívá v tom, že já mám skoro vždycky pravdu a když se občas spletu, tak to velice rychle poznám. :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Bernard píše:Ručkový elektromagnetický měřák má pro obě polarity proudu výchylku ručky stále stejným směrem, kvůli nějaké druhé mocnině uvnitř. Tak bych si tipnul, že pro neusměrněnou i usměrněnou sínusovku bude dávat stejný výsledek.
Je to tak, ukazuje pořád 230V. Ale kdo je řádně zmatený je měřák FLUKE 189 (a já). Ukazuje stejnosměrné napětí asi 209V(což je zhruba pravda) ale střídavé napětí asi jen 95V. Což mě mate. Nevím, jestli je zadání pro voltmetr vůbec smysluplné, tj. dá-li se mluvit o efektivní hodnotě u stejnosměrného napětí.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“