Čiastočné poškodenie IC

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
duneha
Příspěvky: 136
Registrován: 23 lis 2007, 01:00

Čiastočné poškodenie IC

#1 Příspěvek od duneha »

Ahojte rád by som sa Vás spýtal otázku, ktorá mi nie je úplne jasná.
Dostal som do rúk mixážny pult PIONEER DJM-600, ktorý bol totálne zhorený. Nejaký DJ, už ani nevedel, čo spravil, ale asi nejaký skrat, ktorý spôsobil vyhorenie dosť súčiastok - operačné zosilňovače, prepínače Toshiba - TC9162AF,63,64, stabilizátory,poistky, atď.

Jadrom celého zariadenia je procesor PE5156A od firmy Pioneer, ktorý ani nie je k dostaniu - je to asi zákaznícky obvod, keby bol tento zlý, tak to môžem rovno vyhodiť lebo ho nie je možné kúpiť a moja doterajšia práca by šla navnimoč.

Mám ale otázku, niečo sa pulte už je oživené, nakoľko na LED paneloch, ktoré indikujú prítomnosť signálu, sa už LEDky rozsviecujú, tieto LEDky
ovláda tento procesor. (je tam 6 stlpcov LED po 15ks, maticov to spina, cize 6 signalov pre stlpec a 15 signalov pre riadok).

Ďalej sú na schéme už spomínané obvody od firmy TOSHIBA - TC9164AF, TC9163AF, TC9162AF, ktorých funkcia mi nie je dobre známa - sú to nejaké logické prepínače, ktoré sú riadené signálmi - CLK a DATA, ktoré vychádzajú tiež z procesora.

Otázka znie:

Meral som signály CLK a DATA osciloskopom a nenameral som žiadne priebehy, je teda možné, aby neodišiel procesor úplne ale iba nejaká jeho časť ? Lebo ked LEDky rozsvecuje, tak si myslím, že niečo na ňom funguje, napájanie dostáva, čo ma tiež trochu zaráža je to, že je úplne studený aj po polhodine.

Ďakujem za reakcie.

schema je dostupna tu:

http://elektrotanya.com/pioneer_djm-600 ... nload.html
Přílohy
djm.jpg
(229.17 KiB) Staženo 50 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Zmeraj, ci na tych CLK a DATA nie je skrat. A tiez zmeraj diodovym testom diodu z GND do tych signalov (tento test funguje na vacsine IO). Ak tam bude nejaky problem, tak odpoj vsetko, co tam je pripojene - okrem toho procesora a meraj znovu.

Pri merani osciloskopom si musis uvedomit, ze tam nieco nameras len pri prepinani nejakych funkcii.

Uživatelský avatar
duneha
Příspěvky: 136
Registrován: 23 lis 2007, 01:00

#3 Příspěvek od duneha »

Takze medzi CLK a DATA skrat nie je, taktiez diodovy test medzi GND a CLK a GND a DATA vykazoval 800mV.

Pripajam este schemy:

obr. 1 - to je ten procesor, a signaly CLK a DATA
obr. 2 - z vystupov 4 operacnych zosilovacov (kanaly 1 az 4) idu do prveho prepicana, vstupy nameram osciloskop, vystupy uz vsak nie, ten prepinac je riadeniy CLK a DATA

Ta schema je dost neprehladna ked nie je vytlacena, signaly chodia z jednej strany na uplne inu stranu a opacne.
Přílohy
obr2.png
(79.74 KiB) Staženo 47 x
obr1.png
(67.05 KiB) Staženo 53 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Já bych si taky tipnul, že CLK a data budou aktivní jen po inicializaci a pak při povelech na nějakou změnu nastavení.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#5 Příspěvek od KUBO »

Ten procesor majú tu ,ale tá cena(cca.60€)
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Sendyx píše:Já bych si taky tipnul, že CLK a data budou aktivní jen po inicializaci a pak při povelech na nějakou změnu nastavení.
Nevím jak je to u tohoto procesoru, ale ještě jsem se nesetkal se zapojením, kdy by sběrnice byla úplně mrtvá a zařízení bylo v pořádku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

No pokud vím, ona to není sběrnice, ale jen dva vývody portu a mám pocit, že to pouze přepíná buď selektor pro volbu příposlechu nebo signálu do DSP.

Příští týden budu jeden servisovat, možná to zkusím změřit, kdy se tam ta data objevují.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“