Prasklá zářivka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

Prasklá zářivka

#1 Příspěvek od AmarokCZ »

Zdravím,
sestře se nedávno povedl sundat lustr a kromě lustru to odnesla i zářivka (typ GLOBE - zvenku je plastová koule), chtěl bych se zeptat, jestli hrozí nějaké újmy na zdraví při rozbití zářivky. A taky jak je na tom lumifor z hlediska zdravotní nezávadnosti - kámoš ho na něco sháněl tak bych chtěl vědět, estli se v tom může normálně hrabat aniž bych si musel potom polejvat ruce kyselinou :)

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Optej se Sinclaira na www.aldax.cz co umí luminofor ze zářivky.... Teda aspoň ten z těch starejch tlustejch.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od AmarokCZ »

Jestli víš, co umí, tak mi to klidně řekni...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#4 Příspěvek od Milan_F »

tak si to tedy přečti....

vytrženo z konfy zesilovace.cz:

sinclair více od autora 13. 10. 2004, 18:01:38

Ahoj kluci. Tak mě dali doktoři za pět minut dvanáct a po měsíci dokupy, sice není ještě všechno jak má být, ale mám od nich slíbeno, že se to spraví samo:-))Zatím tedy, než se samy spraví ledviny a i játra, jezdím co 3 dny na částečnou dialýzu, dietky a tak.. Hlavně, že jsem ze špitálu pryč, nemusím pendlovat mezi ARO a JIPkou a můžu komunikovat s normálními lidmi/teda občas:-))/Jen pro zajímavost: utrpěl jsem totální otravu celého pajšlu ruskou zářivkovou trubicí starého tlustého typu, která mi bouchla v ruce a dořezala mi ruce. Ten bílý bordel uvnitř/luminofor/ mě málem dostal do pece..Tak jsem si říkal-co do toho asi tak ty 🤐 bolševické cpaly, aby jim to svítilo!

Docela mi jezdil mráz po zádech když sem si tohle přečet. Když si vzpomenu na to, že sem taky nějakou tu trubici rozflákal.
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 21 pro 2006, 21:14, celkem upraveno 1 x.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

Mno, něco podobnýho jsem čekal....
A neví někdo co ta rtuť uvnitř??

To se nedivím, každej kdo už nějakou rozflákal tak mu není zrovna nejlíp když tohle čte, ale na druhou stranu je trochu rozdíl (asi) mezi ruskou starou a nějakou novou a taky mezi roztřísknutím a vybouchnutím - při tom výbuchu se asi trochu nadejchal, takže o to je to horší, při styku s pokožkou by to neudělalo nejspíš skoro nic (oproti tomu co se mu stalo).....

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Kdysi jsem řídil učně, který stál na žebříku o kus výš než já a ten blbec manipuloval s 65W trubicí (tlustou) nad mou hlavou tak šikovně, že ji rozbil. Oblak luminoforu a střepů mi spadl na hlavu, za krk a na záda a trochu jsem asi vdechnul. Asi hodinu jsem měl v ústech divnou pachu't jako po vrtání plomb u zubaře a k večeru jsem měl oči jak angorák, a to jsem si skoro hned umyl obličej atd., a za hodinu šel do sprchy. Další den už jsem byl OK.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#7 Příspěvek od Milan_F »

Stará nebo nová... to je celkem jedno. Nějaký sračky v tom jsou, to je jistý! Od tý doby co sem to čet tak si dávám majzla abych nějakou nerozflák.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#8 Příspěvek od mety »

Hlavnou zložkou luminoforu je latka ktoru obahuje aj detsky zasyp.Pozeral som o tom dokument na Discovery.Bol to dokument z fabriky v Poľsku.Asi Polamp.
Vedel som aj zloženie,ale už nepamaťam :( .Najzaujimavejšia je výroba .Luminofor je kvapalny,pusti sa cez čistu sklenenu trubku ktora vnutro "zafarbi" na bielo.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

No tak luminofor je na bázi fosforu, obsahuje i těžký kovy, který udělaj bordel v játrech a ledvinách.
Taky obsahuje zbytky rtuti.
Rtuť samotná nic nedělá, ale její sloučeniny jsou jedovatý.
Já si pích střep ze zářivky do chodidla a nic, jen krve jak z vola!
Asi jsem proti tomu imunní 8-) .
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Současné luminofory obsahují sloučeniny vápníku... podobně jako zubní pasta.
Trubice jako taková obsahuje páry rtuti. Rtuti bylo kdysi všude tři prdele, v kdejakém teploměru, polohovém spínači, v každém činžáku bylo rtuťové "prasátko" v časáku na schodišťová světla. Ve školách se válela rtuť v chemických kabinetech. Dneska někde najdou zapomenutou flaštičku se rtutí a krajský hejtman málem vydává pokyn k evakuaci :twisted:
Rtuť určitě není zdravá, ale spousta dalších látek taky ne a kvůli nim už si nikdo starost nedělá. Taková beryliová keramika na polovodičích...
Nechci vědět, co dělá s vnitřnostma konzumace lahůdek z Lidlu nebo čínské nudlové polévky s 40 "éčkama"... :cry:

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#11 Příspěvek od zvaty »

Když jsme u těch luminoforu, jak je na tom luminofor z barevné či černobílé obrazovky. Smí se střepy vhazovat do recyklačních kontejnerů pro sklo? Sklo je to určitě kvalitní, ale luminofor? Nevznikne při zpracování skla "jedovaté" sklo?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Pokud vím, tak nesmí, navíc obrazovka obsahuje 2 druhy skla, které se separují odděleně.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#13 Příspěvek od Filda »

V obrazovkách je na předu tuším olovnaté sklo ne? Zabraňuje tomu aby z TV nevylétalo rendgenové záření ktere vzniká urychlení elektronů (jako v rengence) ........... někde jsem to četl...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Jo, a to se dává zvlášť.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Oldradio »

zvaty píše:Když jsme u těch luminoforu, jak je na tom luminofor z barevné či černobílé obrazovky. Smí se střepy vhazovat do recyklačních kontejnerů pro sklo? Sklo je to určitě kvalitní, ale luminofor? Nevznikne při zpracování skla "jedovaté" sklo?
Největší svinstvo je snad červený luminofor. Viděl jsem pořad, jak likvidují obrazovky, po uražení sací trubičky odříznou stínítko a luminofory vysají speciálním vysavačem, znovu z toho dokáží vyredukovat jednotlivé prvky.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“