Dva kondenzátory vedle sebe nechat/nenechat ?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tomaskocz
Příspěvky: 44
Registrován: 06 zář 2012, 02:00

Dva kondenzátory vedle sebe nechat/nenechat ?

#1 Příspěvek od Tomaskocz »

Dobrý den,

je lepší nechat kondenzátory takto u sebe nebo ponechat jeden(např. pokud druhý je zbytečný)?

v datasheet od součástky LP2950 doporučují vložit elektr. kondenzátor(C1) mezi výstup a zem a v datasheetu od modulu zase doporučují vložit obyč. kondenzátor(C2) mezi + a -.

Děkuji
Přílohy
DSC_0157.jpg
(268.38 KiB) Staženo 68 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pokud je spojovací vedení delší jak asi 10cm, ponechal bych tam oba dva. A přidal bych 100nF keramiku ke každýmu z nich paralelně jako vf blokování.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Tomaskocz
Příspěvky: 44
Registrován: 06 zář 2012, 02:00

#3 Příspěvek od Tomaskocz »

Mě jde tedy o princip. Co když spojení nebude delší jak 10cm? když je tam ponechám, nic se nestane?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Nic - ani se nemá co stát.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#5 Příspěvek od BIPOLAR »

Ale ten keramický kondík 100nF bych tam nechal.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Tomaskocz
Příspěvky: 44
Registrován: 06 zář 2012, 02:00

#6 Příspěvek od Tomaskocz »

tohle jsem uvedl jako příklad, ale v celém zapojení, mám stejných situací docela dost a měl bych to plné kondenzátorů :/
ještě to zvážím

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#7 Příspěvek od jarda »

Je to bežné, a nemáš co zvažovat, pokud nechceš následně řešit všelijaké hazardní stavy /logika/.

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#8 Příspěvek od MiloshCZ »

Určitě nech oba. Každý z nich dej co nejblíže k danému obvodu (u stabilizátoru co nejkratší vodiče mezi výstup a zem, u toho modulu zase co nejblíže a co nejkratší vodiče).
Nejsprávnější (ale ne vždy realizovatelné) je pořadí vývodů na vodiči: Výstup ze stabilizátoru, kondenzátor, ... ,kondenzátor, vstup do modulu.
Co se týče množství kondenzátorů, tak se tím netrap. Obecně se dává na každý napájecí pin zvlášť kondenzátor (u klasické logiky jsou to kondenzátory 10-220nF), takže u procesoru, který má třeba 20 napájecích pinů je to 20 kondenzátorů. Blokovací kondenzátory (tak se jmenují ty které se dávají na napájení a "blokují" rušení) se dávají "na hrsti" ;-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Kondenzatory opravdu nic nezkazis, ja je davam ke kazdemu obvodu, co nejbliz k napajeni. Usetris si tim spoustu problemu pri odladovani zarizeni. Stava ze, ze ti to na stole funguje bezvadne, ale v realnem nasazeni to obcas vypadne, zresetuje apod. Takove zavady se pak extremne spatne hledaji protoze problem nastane treba jednou za tyden a neda se to nijak predikovat. To same plati i o feritovych perlach ktere tu ted nekdo resil v jinem vlakne. Nic to nestoji, je zbytecne na tomhle setrit.
Snad jedine nektere spinane zdroje udajne spatne pracuji s prilis velkou kapacitou na vystupu, ale osobne jsem se tim nesetkal. Je treba pocist datasheet k prislusnemu obvodu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Tomaskocz píše:Mě jde tedy o princip. Co když spojení nebude delší jak 10cm? když je tam ponechám, nic se nestane?
Princip je v tom, že keramické kondenzátory mají mnohem menší vlastní (parazitní) indukčnost než jiné typy. Proto je třeba je použít pro blokování nežádoucích vf oscilací a zákmitů. Paralelní elektrolytický kondenzátor s velkou kapacitou pak zajišťuje blokování příp. vyhlazení na nízkých frekvencích. Dlouhé vodiče(spoje, vývody součástek) mají větší indukčnost, která odděluje propojené obvody a je proto nutné použít vf blokování na obou stranách této indukčnosti, kdežto elektrolytický kondenzátor pak obvykle stačí jen jeden, zapojený v libovolném místě spoje.
Snad jsem to napsal srozumitelně. :wink:

p.s. Ještě musím dodat, že důležitou roli hraje také provedení (tvar, odpor, indukčnost) společného vodiče (např. GND) ke kterému se kondenzátory připojují. Ten by měl být také co nejkratší.

Uživatelský avatar
Tomaskocz
Příspěvky: 44
Registrován: 06 zář 2012, 02:00

#11 Příspěvek od Tomaskocz »

O cenu mi nejde. Jsem začátečník a ze všech nových informací mám celkem guláš. Ale baví mě to.

Díky za vysvětlení od všech :idea:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“