Regulace ventilace

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

Regulace ventilace

#1 Příspěvek od ZVUK2000 »

Vlivem zadřeného ventilátoru 12V "odešla regulace". Říkam si na opravě nebude nic složitého. A tak se do ní pustil. Pustím se do měření a chytnu černý (0V) kabel od ventil. a loket opřený o zesilovač. A vtom..... kopanec jak prase. Zjistil jsem že elektronika regulace je napájena z odbočky primáru a tím pádem galvanicky spojena se sítí. Tak že bacha i 12V ventilátor dokáže dát kopanec :twisted:

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Co to je za zařízení, kde je to tak udělané?

Dalo by se to označit za napětí FELV, tedy "malé funkční napětí", které ale může být spojeno s jiným nebezpečným potenciálem, i když je to malé napětí, musíme se k celému rozvodu tohoto napětí chovat jako k rozvodu NN, tedy napětí 50 - 1000V, norma 33 2000-4-41 (původní i ed.2) tohle umožňuje

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#3 Příspěvek od ZVUK2000 »

Je to tovární zesilovač 2x500W. Psal jsem že jen regulace otáček ventilátoru je napájena s odbočky primáru. Nf část je klasicky ze sekundáru. Nečekal jsem to. Proč to tak výrobce udělal netuším.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Nejspíš proto, aby větrák byl nezávislý na napětí na sekundáru a fungoval i když se přeruší sekundární pojistky. Primár pak funguje jako autotransformátor se vším co k tomu patří - včetně galvanického spojení se sítí 230V a tím pádem i veškerou manipulací podléhající stejným podmínkám jako na živém vodiči.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“