Tesla NC500 - vyřešeno

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

Tesla NC500 - vyřešeno

#1 Příspěvek od Dolejsi14 »

Zdravím,
Mám problém s "novou" Teslou NC500. Při přehrávaní hlasitejších desek (skoro všechny maxisingly) ramínko (možná i něco dalšího) jakoby rezonuje až vrčí jak vrtačka. Je to tedy pouze ve špičkách. Přijde mi ale, že gramofon i tak celkově dost hraje - zvuk přenosky se přenáší na šasi - nevím jestli je to u NC500 normální. Pomůže když se dotknu nějaké části u osy raménka - té stabilní. Jediné co mě napadá je, že nejsou "dotažené" hroty co drží raménko. Ale do toho se bojím hrabat. Gramofon i přes "rezonanci" hraje perfektně (ale při nižší hlasitosti poslechu je ta rezonance slyšet). Vyveďte mě z omylu, jestli to je normální vlastnost gramofonu. Díky.
Marek
Naposledy upravil(a) Dolejsi14 dne 26 říj 2012, 15:08, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Není to síťový brum? (50HZ)
Jinak, pokud nebudeš "hovado", nemáš se čeho bát. Poznač si výchozí polohy na šroubkách a snaž se točit oběma z citem a stejně. Pokud se to zhorší, šroubky vrátíš do původního stavu a nic nezničíš. Já takhle šteloval i jehlový ložiska v budíku, když se zasekával v některých polohách chod..
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 24 říj 2012, 20:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Já to chápu tak, že má problém s nějakou mechanickou vibrací.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#4 Příspěvek od Dolejsi14 »

také bych to specifikoval jako "mechanickou vibraci". Gramofon při přehrávání normálních desek hraje bez problému - čistý zvuk; bez brumu či dalšího rušení. Poradíte mi, ale jak s těmi "šroubky otáčet" když mají dvě dirky?

Dodávám, že ta rezonance se ve zvuku neprojevuje (z repráků), jen je slyšet pouhým uchem (z gramofonu).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Akustické projevy chvějky jsou normální . Pokud by se ti to projevovalo zkreslením v reprodukci , to by bylo jiná .

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bezny »

Není v tom náhodou piezoelektrická vložka?
A když se dotkneš "statoru" ramínka tak to přestane? Není uvolněné spojení ramínka s šasi?
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#7 Příspěvek od Dolejsi14 »

Nad volností ramínka jsem přemýšlel - a není to tím. Vše je pevně přišroubované. Přenosku mám MM Ortofon 2M red.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bezny »

Dolejsi14 píše:Nad volností ramínka jsem přemýšlel - a není to tím. Vše je pevně přišroubované. Přenosku mám MM Ortofon 2M red.
Tak v tomhle bodě bych se obrátil na pana Zatloukala z Litovle.
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#9 Příspěvek od Dolejsi14 »

Tak se to nakonec povedlo :D Opravdu lehce jsem dotáhl šroub svislého držení raménka. Okem tu změnu nepostřehnu, ale už nic nerezonuje a vše hraje jak má (a gramofon "už nehraje" :-P ) . Měl bych ještě poslední 2 dotazy, a to zdali mám časem očekávat, že se mi zbortí talíř (foto v příloze) a v neposlední řadě mě zajímá údržba - co, kdy a jak často vykonávat. Ještě jednou velké díky.
Přílohy
DSC02526.JPG
Gramofon
(101.3 KiB) Staženo 87 x
DSC02524.JPG
Hlavní talíř ze spodu
(108.29 KiB) Staženo 88 x
DSC02523.JPG
Hlavní talíř shora
(73.3 KiB) Staženo 75 x
DSC02525.JPG
Subtalíř vzůru nohama
(111.61 KiB) Staženo 92 x
DSC02522.JPG
Subtalíř s motorkem
(102.83 KiB) Staženo 87 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Údržba? Na tomto gramci snad není co udržovat :) . Jen to udržuj v čistotě a občas velmi jemně omeť chvějku. Lepší je vždy před přehráním přejet desku jemným štětečkem, aby se prach neusazoval na přenosce.
Motorek by měl viset jen na té gumě, nesmí se nikde dotýkat šasi. U mého kusu se motorek začíná lehce přidírat ve spodním ložisku, blbé je, že je to nerozebiratelné. Taky jsem před motorek zařadil odpor asi 2k, motorek totiž na plné síťové napětí dost topí a měl jsem strach o jeho životnost. Zařazení odporu nemá žádný vliv na funkci.
U mého kusu byl talíř zkřivený, ale pokud je ten tvůj dobrý, tak už to třeba vydrží. Jen asi není dobré to vystavovat velkým výkyvům teploty.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Bezny »

Dolejsi14 píše:Tak se to nakonec povedlo :D
Gratulace.
Zborcení talíře neovlivníš tak se s tím netrap. Pokud teď nevykazuje známky prohnutí tak je naděje, že vydrží. Pokud nevydrží tak opět pan Zatloukal. Nedávno jsem tam koupil talíř na MC400.
Údržbu bych viděl na kontrolu svislé síly na hrot, antiskatingu, jednou za rok bych omázl řemínek náhonu silikonovým olejem a kouknul jestli motor volně pruží v závěsu. Ostatní poručeno Pánu Bohu, gramofon je na hraní ne na udržování.
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#12 Příspěvek od Hifista »

Největší neřestí tohoto gramofonu a dalších modelů s tímto litým zinkalovým talířem je, že se tento po čase zbortí. Podle fota aspoň nemusíš mít obavy o podtalíř, neb je z plastu. Mi odešel u NC 450 talíř velmi rychle, ale měl jsem další kus z výrodeje končícího skladu Tesly v Uh. Brodu, takže jsem neměl problém. Nakonec jsem ale tento typ stejně prodal, jelikož jsem už nechtěl čekat na další zborcení a zakoupil jsem model NC 430, který je "méně hi-fi", ale jeho lisovaný plechový talíř vydrží věčně a odpadá při obsluze starost o regulaci otáček.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#13 Příspěvek od Dolejsi14 »

Výborně! Pánové mockrát děkuji. Vše mám nastaveno, řekl bych v rámci mých možností. V tuto chvíli je talíř jako nový. Tak snad vydrží. Mechanickou váhou Shure SFG-2 jsem nastavil 1,8g svislé síly. Antiskating na 2. zápichu. Seřízení přenosky jsem provedl dle Rowingovy šablony.

Gramofon mám propojen pomocí RG 62 kabelů do Transiwattu 140 Studio (Sinclair udělal generální opravu). Ted už můžu s radostí poslouchat :) . V budoucnu to vidím na nový přezesilovač (nějaký z Actidampů) a poté přenosku. Ale to je ještě ve hvězdách nynějšího studenta gymnázia.

Jako dárek za Vaše rady přijměte "rip" skladby Rumpus od Cheta Atkinse, který jsem přechvilkou nahrál díky zvukové kartě Esi Juli@ do bezztrátového flacu. Vydání první RCA LSP-2719 1968 USA.

http://www.uloz.to/xd7AukK/char-flac
heslo: nuke

Povšimněte si jak antiskating dobře funguje - prvních pár sekund se jehla drží nad drážkou :) . Mám opravdu velkou radost. Ještě jednou mockrát děkuji :D :D

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od zdenoeddie »

Motorceky sa daju pekne rozobrat,... sice trochu nasilia, ale daju sa aj poskladat (sam som renovoval 500,580,420, a dalsie cakaju).

Uz som to tu daval, ale tak este sa raz pochvalim :)
http://s177.photobucket.com/albums/w214 ... 500_after/

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“