Nesinusová UPS vs aktivní PFC

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Nesinusová UPS vs aktivní PFC

#1 Příspěvek od RayeR »

Neresil zde nekdo tento problem? Prakticky vsechny nove zdroje maji uz aktivni PFC a vetsinou se to spatne snasi s UPS kere produkuji trapezovy prubeh napeti. Nekomu to treba chodi, ale jen diky tomu, ze ma maly odber PC. Novou drahou UPS se sinusem ale kupovat nechci. Obesel sem to takovym primitivnim zpusobem, ale pro UPS to neni uplne idealni. Vyresil to nekdo lepe?
Zde je popis problemu, schema, mereni: http://rayer.g6.cz/hardware/s12ii430.htm#PFC

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Díky za velmi užitečné informace.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Vogon »

Pěkné, hezký systematický přístup.

Bohužel s UPS tohoto typu nic neuděláš. Výstupní křivka nejde jednoduchým způsobem modifikovat.
Pokud jsem nucen řešit stejný problém jako ty, přidávám filtrační kapacity přímo do PC PS, pokud to nepomůže, navrhnu zákazníkovi výměnu UPS za sinus. To tvoje řešení je asi tak to nejrozumější, kromě výměny zdroje za typ s pasiv. PFC, co lze vymyslet v ama. podmínkách.

Pokud bys chtěl mám tady nějaký starší modely APC se sinusem typ. ozn. AP600I. Můžeš ji mít za 500,-

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#4 Příspěvek od feliz_navidad »

Vogon: Sice nejsem zadavatel vlákna, ale pokud jich máš nazbyt víc, jednu bych si vzal.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Vogon »

Pokud ji chceš, můžeš ji mít, mám jich víc. Ale jsou bez baterek - jsou do toho potřeba dva kusy 12V/7Ah. Pokud bys chtěl i baterky domluvíme se po SZ.

Ale znovu upozorňuji, že je to starší typ AP600I což je předchůdce SU700I.
Výstup je sinus, chování se nastavuje svičem na zadní straně.
Seriový port sice má ale nefunguje v terminálu.
Nebude na tom fungovat WIN verze PowerChute.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od RayeR »

Vogon píše:Pěkné, hezký systematický přístup.

Bohužel s UPS tohoto typu nic neuděláš. Výstupní křivka nejde jednoduchým způsobem modifikovat.
Pokud jsem nucen řešit stejný problém jako ty, přidávám filtrační kapacity přímo do PC PS
Dik, kam konkretne pridavas kondiky? V tom zdroji ale neni moc mista na pridavani. Stejne si ale myslim, ze proste zvecovani elytu na primarni strane by nepomohlo, kdyz to ten PFC smejd utne.
Vogon píše:, pokud to nepomůže, navrhnu zákazníkovi výměnu UPS za sinus. To tvoje řešení je asi tak to nejrozumější, kromě výměny zdroje za typ s pasiv. PFC, co lze vymyslet v ama. podmínkách.
Neska uz se s pasivnim PFC skoro nic nedela, snad jen naky Eurocase sracky, takze to nepripada v uvahu...
Vogon píše: Pokud bys chtěl mám tady nějaký starší modely APC se sinusem typ. ozn. AP600I. Můžeš ji mít za 500,-
Hm, to je slovo do pranice, o tom bych docela popremyslel. Muzes prosimte dat odkaz, nak sem ji podle toho typu nedohledal, to je rada SmartUPS? Dulezity sou pro me este rozmery aby se mi vesla tam co stavajici. Jinak baterku mam, menil sem ji letos na jare, proto by me to stvalo este vic, kdybych ji mel vymenit za novou UPS.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#7 Příspěvek od feliz_navidad »

Vogon: Důležitý je pro mě sinus výstup, nepotřebuju to k PC, baterky mám.
Nevíš náhodou, jak dlouho vydrží zálohovat malou zátěž, cca 30W?
Rayer: Tady je k ní manuál: http://mypdfmanuals.com/dref/2181319
Naposledy upravil(a) feliz_navidad dne 31 říj 2012, 20:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Vogon »

Většina zdrojů, které jsem "upravoval" byla na vstupu vybavena dvěma seriovými kondenzátory 180uF - 470uF/200V. Ne vždy, ale většinou ano pomohla jejich výměna za jeden s kapacitou tzv. co se vešlo, na napětí 450V.
Ano, pasiv se už prakticky nevyrábí, ale někdy je to volba buď to nějak zprovozním a nebo to nepojede vůbec - což uživatel nepřipustí. Takže najdu starý pasiv a ...

AP600I na stránkách APC. Je tam i odkaz na manuál.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od RayeR »

Vogon píše:Většina zdrojů, které jsem "upravoval" byla na vstupu vybavena dvěma seriovými kondenzátory 180uF - 470uF/200V. Ne vždy, ale většinou ano pomohla jejich výměna za jeden s kapacitou tzv. co se vešlo, na napětí 450V.
Se 2 elytama ale byly vsechny stary zdroje s pasiv nebo bez PFC. U vsech novejch s aktiv PFC sem videl vzdy jeden kondik na 400 nebo 450V kolem 330uF...
Vogon píše: Ano, pasiv se už prakticky nevyrábí, ale někdy je to volba buď to nějak zprovozním a nebo to nepojede vůbec - což uživatel nepřipustí. Takže najdu starý pasiv a ...
Nj to je takovy docasny reseni, az zdroj chcipne, tak zas hledat jinou sunku na kerou nebude spoleh...
Vogon píše: AP600I na stránkách APC. Je tam i odkaz na manuál.
Jo tak to sem se trefil na stejnej manual, holt to chelo to klicovy slovo smart ups... Co sem na ni koukal, tak by mi v pohode stacila a rozmery sou OK. Takze za tu cenu mam zajem. Vice pres SZ...

Uživatelský avatar
Miryn
Příspěvky: 7
Registrován: 01 srp 2007, 02:00
Bydliště: Třebíč

#10 Příspěvek od Miryn »

Můžete mi prosím poradit jak co nejjednodušeji upravit výstup z UPS s modifikovaným sinusem na sinus, nemůžu nic najít? Potřebuji zálohovat oběhové čerpadlo 36W, ale na modifik. sinus "bzučí".

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Najjednoduchsie je vymenit UPS.

Uživatelský avatar
Miryn
Příspěvky: 7
Registrován: 01 srp 2007, 02:00
Bydliště: Třebíč

#12 Příspěvek od Miryn »

To je pravda, ale než kupovat druhou UPS, tak bych se radši pokusil využít tuto. Někdo mi radil dát na výstup LC filtr? Máte s tím nějakou zkušenost, příp. hodnoty součástek, zapojení? děkuji

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Pro PC existuje ještě jedna možnost, a to Interní UPS. Děkuji rnbw, že tenkrát dohledal důkaz o jejich existenci.

Jestli je objektivně výhodnější, toť otázka, vyzkoušenou ji nemám, ale chtěl bych.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#14 Příspěvek od feliz_navidad »

Miryn píše:Můžete mi prosím poradit jak co nejjednodušeji upravit výstup z UPS s modifikovaným sinusem na sinus, nemůžu nic najít? Potřebuji zálohovat oběhové čerpadlo 36W, ale na modifik. sinus "bzučí".
Čerpadlo sice bzučí, ale nijak dramaticky to neovlivňuje funkci či životnost. Více jak 8 let dávám obyčejné UPS jako zálohu pro kotle a krbová kamna s teplovodním výměníkem.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#15 Příspěvek od alxa »

Dělal jsem pokusy s LC filtry na výstupu UPS pro pohon oběhových čerpadel. Problém je s proměnlivou zátěží filtru, pokud filtr odlehčíte , na LC obvodu vzroste napětí více než 300V. Přepěťové ochrany s varistory hořely. Možná by bylo řešení na vstupu LC filtru PTC a na výstupu pořádný varistor. Zkoušel jsem připojovat paralelně k tlumivce odpory na snížení Q LC obvodu s nic moc výsledky.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“