1N4007 - chlazení

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Davidus »

psychosalam a k vám nedorazila taková vymoženost které se říká mozek?

PavelFF díky za info, pokud je teplota těch diod taková, že vypaluje ďolík do prstu, tak není pochyb o tom že je nejspíš za hranicí SOA. Chtěl jsem původně změřit teplotu čipu za pomoci úbytku napětí závislého na teplotě...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od PavelFF »

Davidus píše:..... Chtěl jsem původně změřit teplotu čipu za pomoci úbytku napětí závislého na teplotě...
To jsem chtěl taky, ale nějak nevím, jak na to, při teplotách kolem 200 stupňů. Čím to ocejchovat. Spoléhat na to, že je to lineární? Lineární to asi celkem je, takže ocejchovat při nule a sto stupních by mohlo k určení směrnice stačit.

Jenže : Při proudu 1A bude hrát roli i odpor přívodů a kde přesně připojím měřicí hroty. A navíc ty hroty či krokodýlky způsobí ochlazení a navíc možná i nějaký efekt termočlánku zkreslí naměřený údaj. Připájet snímací přívody nejde (upadnou). Řešení to určitě má, ale zas tak moc energie tomu nehodlám věnovat. Mě spíš překvapilo, že diody přežily 2A.

Toho hňupa , co se furt chlubí tím, že bydlí konečně ve dvou domech a už ne na stromě, ani nenapadne, že dotykový teploměr by musel být přiložen a tím by ovlivnil naměřený údaj.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Davidus »

@PavelFF až někdy bude čas tak na to schválně vezmu
https://picasaweb.google.com/1043785931 ... directlink
a změřím bezkontaktně, uvidíme, pošlu obrázky, akorát budu muset sehnat některou z těch odrbaných diod, a srovnat to s nějakou kvalitnější
ono je stejně zajímavé, že to ty diody přežijí, teď je otázkou jaké mají při takových teplotách závěrné napětí a podobně a taky jak jsou spolehlivé

já teda nejsem psycholog, nedokážu si představit ty bubáky co se tomu člověku honí v hlavě, tolik identit a ještě tak "nenápadně" skrývaných a potom ty mozkové prdy

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#19 Příspěvek od fery66 »

Jeden môj známy sa pred x rokmi živil montážami autoalarmov. Raz som bol u neho a s "hrôzou" som si všimol, že diódy 1N4007 používal na pripojenie smeroviek. Diódy boli pri zamknutí auta, odomknutí a v prípade poplachu zaťažené minimálne 2x21W+5W. Zaujímavé, že to vydržali. Až po mojom upozornení začal používať "silnejšie".

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#20 Příspěvek od ZVUK2000 »

A třeba je to úplně jinak. V evakuačním zařízení JEDIA se tyto diody používají záměrně. Jsou použity v jednom slotu v diodové maticí zastrčené v paticích. Přitom ty pajéné hned vedle mají už průměr vývodů normální.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

že salámovi na ty pokusy o vytočení skáčete, mamlasovi :roll:

Podstatné je, jestli čínští potrati k těm inovovaným diodám poskytli taky inovovaný datasheet. Když pro ně "platí" ten původní, je to pak na kupujícím. Trochu jiná situace je, když si sám zákazník objedná okatovanou várku něčeho, co se má tvářit jako standard. Psalo se o inovovaných kabelech CYKY, kde je průřez 2.5 vylepšen třeba na 2.3 (a tím i cena) na přání jistého velkého českého dodavatele staveb, zřejmě s vědomím, že zákazník zaplatí cenu standardního materiálu, rozdíl jde někomu do kapsy a ošizené faktické vlastnosti se "ztratí", protože třeba nikdy nedojde k požáru vlivem přetížení.
To, že tři vyžhavené diody fungujou půl hodiny na stole, z hlediska statistiky nic neznamená.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od PavelFF »

Crifodo píše:...To, že tři vyžhavené diody fungujou půl hodiny na stole, z hlediska statistiky nic neznamená.
Samozřejmě. Ale překvapilo mě to - čekal jsem jejich smrt již někde poblíž jmenovitého proudu.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#23 Příspěvek od feliz_navidad »

Je potřeba ty datašíty číst pořádně. 75 stupňů při 1A není teplota přechodu (junction), ale okolí (ambient). U seriózních výrobců je ještě uvedeno, při jaké minimální délce vývodu a rozměrech meděných ploch na plošňáku to platí.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od PavelFF »

Když tak o tom přemýšlím a ve světle zjištěných skutečností, myslím, že tenčí přívody situaci s chlazením diody nemusí nijak podstatně zhoršit(zhorší ji, ale stále to funguje).

Plastové tělísko, které má jakous takous vyzařovací plochu, je stejně velké jako u diody se silnějšími vývody. Vyzařovací plocha přívodů je celkem nepatrná v obou případech. A zmenšení této malé plochy má jen minimální vliv na vyzařování.
Hlavní vliv na chlazení má tedy odvod tepla tam, kde je plocha velká tj. do měděné fólie na plošném spoji. Teplotní vodivost mědi je pozoruhodně dobrá, což určitě poznal každý, kdo držel rukou při pájení součástku za špatný konec. I tenčí drátek odvede teplo dostatečně dobře.
Ale, jak nádherně básnicky praví klasik, je to jen takové "rozžvanění do pocitů". Rovnice s výpočty dokládajícími, jestli to tak je nebo ne, nesestavím.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#25 Příspěvek od Atlan »

Aby sa nezistilo ze tie tensie vyvody su zelezne :D

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#26 Příspěvek od hosab »

Polovodiče GA,KA,NU70,OC,GC,KC,KF,MAA..mají železné zlacené nebo cínované vývody.BYT56 nebo BU508 jsou také z Fe a také slouží.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od PavelFF »

Včera jsem to chtěl skoncovat a pustil jsem do nich asi na 3 minuty 3A. Abych jim dal férovou šanci, přicvakal jsem další 4 chladicí krokodýlky. Nestalo se nic, pořád fungují. Pokus jsem přerušil, neboť se mi nechtělo natavit plasty na krokodýlkách.

Vývody mají z mědi.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od zdenoeddie »

Chce to 4 minuty a 4A :D

Ja by som skor povedal ze taku diodu skor znici velka spicka, alebo prepatie, ako viacmenej trvaly nadprud.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Niekedy vyleti aj 25A istic a dioda stale zije :D

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od Vogon »

hosab píše:Polovodiče GA,KA,NU70,OC,GC,KC,KF,MAA..mají železné zlacené nebo cínované vývody.BYT56 nebo BU508 jsou také z Fe a také slouží.
Nejsou železné, je to nějaká slitina, která kompenzuje teplotní roztažnost skleněného zátavu.
Jméno jsem zapomněl.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“