Trafo KTE530 z GME -zmetek

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Trafo KTE530 z GME -zmetek

#1 Příspěvek od sis2 »

Na spínaný zdroj 5 - 25V/5A podle KTE 9/2001 jsem použil impulsní trafo KTE530 z GME.
Zdroj fungoval velmi špatně - v rozsahu od 5 do 10,5V pulzoval (mezi cca 2V a nastavením, ve zhruba 1 sec. rytmu). Od 10,5V výše napětí drželo, ale se zatížením rychle padalo a při větší zátěži opět výstup pulzoval. Napětí na pomocném vinutí bylo nízké, referenční zdroj v řídícím obvodu kolísal mezi 1,5 - 5V. Při výstupu nad 10,5V už reference 5V držela.
Zjištěná závada - obrácená polarita pomocného vinutí, ze kterého se napájí řídící obvod UC3843!!!
V GM ještě pár kousků svítí - tak pozor, možná jsou se stejnou chybou.
http://www.gme.cz/signalove-oddelovaci- ... 0-851/[img]
Nezbývá, než na dps přerušit spoje a propojit obráceně vývody 6 a 7...
Pak už zdroj funguje správně.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od CZJKP1 »

Možná by je vhodné o této skutečnosti informovat..

BTW: A není náhodou chyba v návrhu toho plošného spoje oproti schématu??? I v eaglu sem se setkal že v knihovně byly přehozený piny součástky ve schématu oproti board

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od sis2 »

CZJKP1 píše:Možná by je vhodné o této skutečnosti informovat..

BTW: A není náhodou chyba v návrhu toho plošného spoje oproti schématu??? I v eaglu sem se setkal že v knihovně byly přehozený piny součástky ve schématu oproti board
GME jsem informoval.
Zkontroloval jsem pořadí (číslování) vývodů trafa - schema a layout desky souhlasí, použitá hotová deska (od Bučka) taky - chyba je opravdu na trafu.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

To bych snad raději přehodil ty konce vinutí na trafu.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od CZJKP1 »

Ozvali se z GME, co na to řekli

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od sis2 »

- pro Habešana - jo, když to víš předem, je to nejlepší řešení...
- když to zjistíš až při oživování, tak by se muselo trafo vyndat z desky, jinak se k vývodům vinutí nedostaneš

Ještě jednu věc jsem vyzkoušel - pokud se podaří zvýšit počet závitů pomocného vinutí a upraví odporový dělič v regulační větvi, tak zdroj jde regulovat v rozsahu 3 - 28V. V mém případě cívka na středním sloupku vyplňovala celý prostor, tam to nešlo - ale na boční sloupek se povedlo protáhnout 4 závity drátu 0,4 CuS, ty jsem zapojil do série s pomocným vinutím. Izolační pevnost trafa to neovlivní.
Obvody regulace U a I však v tomto případě nemohou být napájené z hlavního výstupu. Jako pomocný zdroj stačí mini-trafo z radiobudíku nebo tranzistoráku (sběrný dvůr) - po usměrněí dávají něco mezi 6 a 10V a jsou spolehlivé... Stabilizátor 5V a měnič na -5V pro obvody regulace už jsou na hlavní desce, takže fakt stačí jen trafo a usměrňovač.
Řídící obvod při nastavení max. výstupního napětí a při max. zátěži tato úprava neohrožuje - pomocné napájení je omezeno cca na 18V pomocí externí Zenerky.
Naposledy upravil(a) sis2 dne 28 lis 2012, 17:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od sis2 »

CZJKP1 píše:Ozvali se z GME, co na to řekli
Nabídli vrácení peněz - a že z brněnské prodejny předají info na obchodní oddělení...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“