Tesla 1019A Piano

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michaelo
Příspěvky: 21
Registrován: 13 bře 2011, 01:00

#16 Příspěvek od Michaelo »

Ano, presne tak, časová pravidelnosť je podobná, no skracuje sa dĺžkou prevádzkovej doby.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#17 Příspěvek od houmr »

Po téměř 20 letech jsem se pohrabal ve své sbírce a chtěl jsem zprovoznit tohle gramorádio. Rozchodil jsem alespoň střední vlny, ale narazil jsem na problém, který neumím řešit:
Po několikakerém proladění se při ladění vlevo začne knoflík protáčet naprázdno. Je to proto, že se po jedné otáčce vlevo tkaloun na osičce dostane do postavení, kdy se na přes sebe vzájemně kříží. Tkaloun ve směru na vodící kolečko na pravé straně "vylézá" z podotáčky přicházející od ladícího kondenzátoru.
Samozřejmě se po několikátém pokusném protočení po úpravě pozic přetrhnul. Zkusil jsem ho nahradit, ale stejně opět narážím na to křížení po první otáčce vlevo. Moc možností, co kde nastavit či přihnout tam není. Víte někdo příčinu a jak jí odstranit?

P.S.Adminům děkuji.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#18 Příspěvek od ok1hga »

Naposledy upravil(a) ok1hga dne 02 kvě 2017, 16:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#19 Příspěvek od elektrosvit »

Obávám se, že je to vlastnost. Ke křížení docházelo u všech přístrojů s uvedeným náhonem, které jsem měl. Náhon vedl přesně, jak je tomu na fotce.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

. . . ale to je přeci nesmysl !
neviděl jsem rádio kde by byly správně udělané převody k ladění, aby se křížily závity na osičce ladění !
Na osičce je takové prohloubení, do kterého se ten provázek vždy sesmekával . . .
. . . a pokud né, musí se vyčistit a vyleštit . . .

tohle je sice "LUNÍK", ale mělo by to být stejné . . .

http://media0.webgarden.cz/images/media ... 1654_n.jpg

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#21 Příspěvek od elektrosvit »

Ano, schéma souhlasí. A blbě jsem se vyjádřil :oops: ony se ty závity nekřížily, ale šoupaly o sebe v tom Tebou zmiňovaném prohloubení, takže na jednou stranu šlo ladění s o trochu větším odporem než na druhou. Ve všech případech jsem musel přimazat hřídelku hnacího bubínku u kondíku. Pak ladění chodilo bez problémů.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jo, je to vlastnost. Já jsem tam namontoval očko z drátu, které to lanko drží v lepší stopě. Je to holt Bratislava...

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#23 Příspěvek od houmr »

Děkuji za obrázky a nápady. Problém byl zřejmě kombinací ztěžka jdoucího lad. kondenzátoru, a pak v prvku "C". Přetržený "tkaloun" (slovo "lanko" mne prve zrovna nenapadlo) jsem nahradil nalezeným provázkem, v rámci možností funkční. Původně jsem ještě měl ambice rozchodit a přeladit si VKV jednotku, ale po prozkoumání přístupu a chodu přepínače uvnitř jsem nějak ztratil chuť. Možná se k tomu v budoucnu vrátím.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Jenys »

Nebylo by jednoduší použít ten konvertor na VKV, dají se stále koupit.
https://www.gme.cz/stavebnice-flajzar-k ... -ccir-oirt
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#25 Příspěvek od houmr »

Jenže podle všeho ta jednotka VKV není funkční - vůbec nešumí a zatím se necítím na její opravu.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#26 Příspěvek od elektrosvit »

To ještě nemusí nic znamenat. Připoj do zdířek pořádnou anténu a zkus proladit vkv pásmo. Na zrcadlových kmitočtech by měly jít zachytit silné vysílače. Přepínač uvnitř vf. dílu (který je společný pro AM i FM, (myslím ten díl)) se dá seřídit bez demontáže krytu- na klávese vkv jsou dva šroubky, kterými je zajištěna na konci zahnutá hřídel, jenž po stisknutí klávesy stlačí plíšek na krytu vf. dílu a přes drátěné táhlo přepne. Že by to táhlo prasklo je dost nepravděpodobné. Každopádně zkus při stisknuté vkv klávese opatrně domáčknout ten plíšek a uvidíš, jestli se začne něco ozývat. Správně by měl plíšek po stisknutí doléhat těsně ke krytu- tedy k dorazu. Kryt vf. dílu se dá sejmout relativně snadno- vyjmeš šasi ze skříně, povolíš zmíněné dva šrouby, otočíš páku a povolíš čtyři šroubky po stranách- pak jde kryt sundat. Při zpětné montáži je potřeba jen správně navléct ten plíšek do otvoru v táhle. Ještě si vzpomínám, že byl z vf. dílu vyveden nějaký měřicí bod- kousek izolovaného drátu čouhajícího z otvoru v krytu- jeho odizolovaný konec se nesmí ničeho dotýkat. Alespoň částečně se dá vkv pásmo upravit podle návodu zde, bez zásahu do vf. dílu. Tato rádia nejsou žádný zázrak, ve své době šlo o laciné přístroje a vynechaná elektronka ECH81 jim prostě chybí. Citlivost je ve srovnání s "plnohodnotnými" přijímači horší, nečekej nic velkého.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#27 Příspěvek od houmr »

Spíš si myslím, že bude problém s tím přepínačem - když jsem s ním různě "šudlal", tak ten šum tu a tam byl. Ale vystříkání kontaktolem nepomohlo. Mám už ho zase smontované, alespoň s rozchozeným AM a gramcem. V budoucnu se k němu možná vrátím, teď už mám na stole Talismany. Ale s nimi zatím nemám vážnější problém a i kdyby, to je zas do jiného vlákna... :D

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#28 Příspěvek od Peterseal »

houmr píše:
Po několikakerém proladění se při ladění vlevo začne knoflík protáčet naprázdno. Je to proto, že se po jedné otáčce vlevo tkaloun na osičce dostane do postavení, kdy se na přes sebe vzájemně kříží. Tkaloun ve směru na vodící kolečko na pravé straně "vylézá" z podotáčky přicházející od ladícího kondenzátoru.
Otvorim toto stare vlakno. Zbehli sa u mna rozne radia ( Opereta, 323 a i) u ktorych mam tento isty problem. Po par otackach sa proste pretoci lanko na tej oske na ktorej je gombik ladenia. Vsetko vycistene a namazane, pruzina aj lanko OK.

Je to nejak riesitelne?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jak jsem psal, doplníš tam ramínko z pevného drátu, které ten drát vede tak, aby šel na kladku kolmo k její ose.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#30 Příspěvek od Peterseal »

To som vyskusal a zatial to funguje. Ale nechapem preco 30 rokov to fungovalo a zrazu nie.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“