Zástupce v celním řízení

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Zástupce v celním řízení

#1 Příspěvek od mtajovsky »

Dobrý den,
mám otázku ohledně zástupce v celním řízení. Dcera si objednala šaty z Číny (říkal jsem, ať to nedělá, ale to jako házet hrách na stěnu). Zásilka přišla na její adresu poštou do republiky a namísto celní správy se ozvalo jakési s.r.o. a vnucuje se se zastupováním v celní řízení. To asi nebude zadarmo. Už dokonce poslali formulář na plnou moc a tak dále. Zarazil jsem to na poslední chvíli, jsou mi divné různé věci:
- Jak se soukromá forma dozví o soukromé zásilce? Budou zaháčkovaní na celnici, není to porušení listovního tajemství?
- Má se celnice sama ozvat, nebo se má adresát aktivně dotazovat, jestli už něco nepřišlo?
- Má někdo zkušenosti s vyplňováníám celní deklarace a případně jiných potřebných dokumentů, je to složité a musí se adresát nechat zastupovat, nebo si to může vyřídit sám?

Díky za postřehy, jestli má někdo zkušenosti.

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od Prochy »

Já se vyjádřim k objednávání z číny. Dost často si objednávám věci z Číny (Hong Kong apod.) přes Ebay, a nikdy sem neměl v tomto žádný problém. Jednalo se např. o displej nebo kalkulačku v hodnotě 3tisíc a podobný položky. A nikdy se mi nestalo, že by se mi ozvala celní správa. Osobně se mi to nějak nezdá, viděl bych v tom nějakou levotu. Zkusil ste dohledat danou firmu a zjisti o ní něco?

Uživatelský avatar
vaanja
Příspěvky: 168
Registrován: 23 led 2011, 01:00
Bydliště: Topoľčany

#3 Příspěvek od vaanja »

Mna uz niekolkokrat zastupovala nejaka spolocnost - teda vzdy to bola spolocnost, ktora na Slovensku zastupovala prepravnu spolocnost, ktorou bola zasielka zaslana napr. ak mi predajca poslal zasielku UPS a dostala sa do colneho konania, tak mi zavolali zo spolocnosti Slovak Parcel Services s.r.o a poslal som im vyplnene splnomocnenie, nasledne mi spolocnost dorucila balik domov. Inak by som musel cestovat na colnicu, preclit to tam osobne, zaplatit clo a dph a potom si nechat dorucit zasielku prepravnou spolocnostou.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od mtajovsky »

No, kolik vás takové služby stály? V našem případě se jedná o TNT Express Worldwide.

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#5 Příspěvek od galjo »

mtajovsky píše:No, kolik vás takové služby stály? V našem případě se jedná o TNT Express Worldwide.
to sa praktizuje všade a vždy je to lacnejšie ako osobná návšteva colnice na letisku - TNT Express Worldwide to dostalo na prepravu , tak sa to snaží doručiť....

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Zkuste zavolat na číslo 848 000 868, od toho je. Patrně tam dostanete nejspolehlivější informaci o tom, jak postupovat.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#7 Příspěvek od PeteBurns »

Čo som ja objednal veľkú zásielku z USA, tak tieto služby takisto zabezpečil prepravca, nestálo to nič navyše, takže to majú zjavne zahrnuté v cene prepravy...

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#8 Příspěvek od feliz_navidad »

Pokud se zadává přeprava TNT Express, tak v Přepravních a smluvních podmínkách je přímo stanoveno, že jsou určeni jako zástupce pro celní odbavení. Předpokládám, že je to rovněž zahrnuté v ceně dopravy.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

Ok, tak to asi bude v pořádku. Díky za reakce.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od petrfilipi »

Minulý týden mi přišel do ČR balík z PRC. Cena 45 USD, tedy věc nezanedbatelné hodnoty. Přišel mi doporučený dopis z pošty, že tam mám balík, at buď vyplním plnou moc ČP a dodám dokumenty o balíku (foto z Ebaye, foto z PayPalu, foto z účtu), nebo ať se tam dostavím osobně (Praha ulice Plzeňská, pošta 120, 3. patro). Tak jsem napsal univerzální plnou moc synovci, který v Práglu studuje, a ten to za 45 minut vše zařídil. Očekával jsem problémy neboť v jednom balíku byly dvě věci, ale dopadlo to OK, DPH jsem platil jen z 45 USD. A k tomu 96 Kč poště za skladování nebo za co.
Pozor tedy:
1. Na to, komu a jako plnou moc dáváte - bylo by dobré ji dát jen na vyzvednutí tohoto jednoho balíku
2. Chce to trochu spěchat, na poště 120 to leží asi 14 dní a pak to vrací na náklady odesílatele do PRC a ten to asi nepřevezme, tak to skončí někde v žumpě. 14 dní lze prodloužit, ale stojí to asi 12 Kč/den.
3. Jak pošta, tak s.r.o. nebude vyřizovat celní formality zadarmo. DPH 20% a 96 Kč je jasných, další poplatky neznám, neb se jim snažím vyhnout
4. Můžete zavolat na poštu 120 (257 019 301), budou chtít buď jména a adresu, nebo v lepším případě tracking number (třeba RB456504005HK), řeknou vám co a jak.
5. Dřív (před 2 roky) to bylo lepší, pošťačka by mi přinesla jako dobírku. Jenže z toho pošta nic neměla, zato dneska rejžují o 106.

Takže asi tak.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

Také mám současnou zkušenost a těžko to rozdýchávám . Objednal jsem malé motorky z USA cena 39 dolarů a 15dolarů doprava. Pošta mě poslala doporučený dopis na zastupovaní při celním řízení . Dnes mi pošta zásilku dovezla a dobírka činila 264,20 celní dluh (dph mi spočítali i s dopravou) a 180 korun za zastupování celkem 444Kč :evil: dobré ráno Česko.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pocitujlasku »

U nas (teda aspon koncom minuleho roka) prisiel list z colnice, ktory som vypisal, a poslal na email spolu s oskenovanym OP a fakturou priamo na email @colnasprava.sk Do tyzdna prisiel balicek, doplatil som DPH (par eur) a nikam som nemusel chodit, nikomu som nedaval plu moc.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#13 Příspěvek od tomasjedno »

petrfilipi píše:Minulý týden mi přišel do ČR balík z PRC. Cena 45 USD, tedy věc nezanedbatelné hodnoty. Přišel mi doporučený dopis z pošty... 96 Kč poště za skladování nebo za co...
Takže jsi
- vystavil plnou moc a poslal ji synovci (1/4 hodiny?)
- ten dojel na poštu (1/2 hodiny?)
- třičtvrtě hodiny se tam opruzoval
- pak jel zase zpátky (1/2 hodiny?)
- a nakonec ti to někdy nějak doručil.
Za to jsi ušetřil 84,- Kč na poplatcích. Že ses na to radši nevy....

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od petrfilipi »

No nevím zdali jsem ušetřil 84 Kč, ale jak píše BU2520, jeho to stálo 444 Kč. Domnívám se, že to už stojí za trochu námahy. Navíc jsem to chtěl vyzkoušet a to, jak jistě sám uznáš, nevyzkoušíš když to zařídí ČP. Pro synovce to problém nebyl a raději dám 200 Kč jemu než poště.
Plnou moc jsem napsal jednou (napořád, neboť mu věřím, navíc je plná moc napsaná jen na vyzvedávání balíku z ciziny), na poště to prý trvalo asi 1/2 hodiny, neboť tam byl brzy ráno.
Osobně se mi nechce platit další nesmyslné poplatky nějaké celo(polo)státní organizaci, která by to mohla řešit klidně postaru, to mi vyhovovalo mnohem více (dobírkou, balík přinesla pošťačka).
Ale je to každého věc. Dát plnou moc poště je jistě pohodlnější.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#15 Příspěvek od tomasjedno »

petrfilipi píše:No nevím zdali jsem ušetřil 84 Kč...
To je pak těžký, když si to neumíš spočítat...
petrfilipi píše:...Pro synovce to problém nebyl a raději dám 200 Kč jemu než poště...
Takže jsi dal poště 96 namísto 180 a to je ta celá úspora.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“