Akú literatúru na písanie ovládačov?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

Akú literatúru na písanie ovládačov?

#1 Příspěvek od sqad »

Ahojte,

rád by som sa dozvedel viac o písaní ovládačov pre Windows (prípadne Linux) v jazyku C, prípadne Assembleri.

Vedeli by Ste mi odporučiť vhodnú literatúru na začiatok, prípadne poradiť, ktorému operačnému systému sa skôr venovať aj z pohľadu, čo bude mať lepšie predpoklady využitia do budúcnosti?

Vďaka za odpovede.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Na ake zariadenie chces pisat ovladac? Potrebujes literaturu hlavne k nemu. Uz som par linuxovych driverov robil a vacsinou je problem prave s nedostatkom dokumentacie k HW, casto ziadna neexistuje.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Jako oficiálně podporovaná cesta pro Windows je Windows DDK (Driver Development Kit), který je součástí dokumentačního a SW balíku pro vývojáře nazvaného MSDN (Microsoft Developer Network). MSDN se kupuje v různých úrovních jako předplatné na určitou dobu, obvykle 1 rok. Po zakoupení je možno po dobu předplatného stahovat dokumentaci a SW a nejnovější update. Roční předplatné pro MSDN je i součástí MS Visual Studia v úrovni Professional a vyšší.

Využití do budoucnosti? Pokud budete umět dělat drivery pro Windows a dostanete se k zakázkám, budou vás platit zlatem.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

A nějaká neoficiální cesta existuje?
Pod Linux je dobrá publikace třeba LKMPG. Podle toho jsem zvládla napsat driver i já a to v C umím víceméně jen pasivně.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od sqad »

Živiť sa tým neplánujem, využitie do budúcnosti som myslel tak, že by asi nebolo rozumné sa učiť písať ovládače (príklad) pre WinNT, keď Win7 a novšie pracujú (možno) na úplne inom princípe (aj keď v skutočnosti asi na veľmi podobnom).

Nemám zatiaľ predstavu pre aké zariadenia by som dané ovládače písal, ale ako sa to bude dať nakoniec využiť, mi bude jasné asi až potom, čo sa tomu budem trochu venovať.

Ďakujem za tipy.
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! :)

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Panda38 »

Psal jsem sice nějaký ovladač pro Windows, ale - aby do toho člověk dostatečně pronikl a bylo pro něj psaní ovladačů snadné, bylo by to docela dost studia a musel by psát ovladače často. Já tehdy vyšel z nějakého hotového ovladače (myslím snad vzorový příklad DDK), který jsem předělával a až při programování zjišťoval jak co funguje. A za ty 3 roky si to stejně zas nepamatuju. Takže bych myslel - pokud se na to člověk nechce specializovat, tak je lepší řešit to až je potřeba něco konkrétního vytvořit, vyjít z nějakého hotového driveru, protože jinak to stejně do příště nebude už zas vědět.

V Linuxu je možná situace trochu lepší. Sice jsem tam driver neprogramoval, ale co jsem tak viděl drivery při studiu kernelu, vypadalo to být jasnější a hlavně - v kernelu je hromada hotových driverů, ze kterých se dá vyjít a použít jako vzorový zdroj informací, proto mi tam připadá snazší driver napsat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Presne tak, nema zmysel sa tym zaoberat "teoreticky".

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“