TERRIS TV-284, chassis 11AK37S-1

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bezdus
Příspěvky: 11
Registrován: 21 črc 2010, 02:00
Bydliště: okolí HK

TERRIS TV-284, chassis 11AK37S-1

#1 Příspěvek od bezdus »

Dobrý den,
chci se zeptat jestli se někdo nesetkal se závadou tohoto typu:
po zapnutí TV probliknou rohy obrazovky, ale po chvíli se zdroj zablokuje a "cvaká" v něm, nechtěl jsem ho déle pokoušet.

Výkonový tranzistor (Q601) BU2508AF je ok. Pro jistotu jsem měnil všechny elity ve zdroji i kolem VN trafa. Zkusil jsem to spustit i s odpojenýma vychylovačkama a měřil jsem i konektory na vychylovačky, jestli mezi nimi není náhodou zkrat. Zkoušel jsem odpojovat z VN trafa i odbočky s napájením, jestli není někde v cestě zkrat, kromě pinu 1 a 3. Už fakt nevím. Asi to bude banalita.
Mám tušení VN trafa, ale nechci ho na zkoušku kupovat za cca 400kč

Opravoval jsem už různou elektroniku, ale k televizím sem se ještě bohužel nedostal, až teď.

Díky za případnou radu nebo odpověď

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#2 Příspěvek od fredis »

Různou elektroniku jsi už opravoval, tak teď použij třeba žárovkovou metodu.

Uživatelský avatar
bezdus
Příspěvky: 11
Registrován: 21 črc 2010, 02:00
Bydliště: okolí HK

#3 Příspěvek od bezdus »

OK díky za radu, udělám to

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#4 Příspěvek od Carel »

Nepíšeš,co jsi naměřil,jaké jsou napětí?

Uživatelský avatar
bezdus
Příspěvky: 11
Registrován: 21 črc 2010, 02:00
Bydliště: okolí HK

#5 Příspěvek od bezdus »

to je pravda, na víkend musím pryč a hned příští týden zapojím do obvodu žárovku, změřím napětí a snad budu chytřejší

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#6 Příspěvek od Carel »

Většinou to bývá zdroj,už jsem kdysi toto podobné chassis(11AK37)opravoval.Odpoj vstup na řádkový rozklad a měř +B.Mělo by tam být 150V. http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/505/_11AK37.html

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

bezdus píše:... Zkusil jsem to spustit i s odpojenýma vychylovačkama a měřil jsem i konektory na vychylovačky, jestli mezi nimi není náhodou zkrat. ...
To nebyl zrovna nejlepší nápad .. :cry:
Proč mají v mnoha tvp na konektoru H-V.C. ještě propojku, aby se po vytažení toho konektoru rozpojil i přívod napětí +B do ŘKS (tj. vyřadil se z činnosti)?
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
bezdus
Příspěvky: 11
Registrován: 21 črc 2010, 02:00
Bydliště: okolí HK

#8 Příspěvek od bezdus »

Většinou to bývá zdroj,už jsem kdysi toto podobné chassis(11AK37)opravoval.Odpoj vstup na řádkový rozklad a měř +B.Mělo by tam být 150V. http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/505/_11AK37.html
když sem měřil B+ s odpojeným pinem3, tak mi měřák kterej ukazuje max 750VDC ukazoval právě tuto hodnotu. Měnil sem už C623 a jak tak koukám tak bych mohl zkusit i C826, no se žárovkou budu chytřejší

To nebyl zrovna nejlepší nápad ..
Proč mají v mnoha tvp na konektoru H-V.C. ještě propojku, aby se po vytažení toho konektoru rozpojil i přívod napětí +B do ŘKS (tj. vyřadil se z činnosti)?
myslím si právě že díky B+ se mi zdroj blokuje a tak doufám že se po tomto mým kopanci snad nic nestalo díky blokaci zdroje.

Mezi svátky na to vlítnu pořádně. Zkoušel sem to vždy tak 2h po práci, takže sem na to neměl moc času, díky za návrhy.

Uživatelský avatar
bezdus
Příspěvky: 11
Registrován: 21 črc 2010, 02:00
Bydliště: okolí HK

#9 Příspěvek od bezdus »

Zdravím, tak jsem měřil přes žárovku, a na B+ je 183V. Na ostatních větvích je napájení OK podle schématu.
V SMPS:
C826 jsem měnil na zkoušku, ale bohužel za použitý, nový jsem doma neměl,
proměřoval jsem Q804, jeví se OK, místo D801 je odpor a vyměnil jsem C848, Nic už mě nenapadá. Q803,R825,C837 a R826 v obvodu nejsou.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

Za předpokladu že žárovka byla připojena správně, tak je vada ve zdroji. Ale potom je divné, že by ostatní napětí seděly. Pokud je jedno vyšší (o 30V už je celkem dost!), tak by se měly úměrně zvýšit i ty zbývající. Ještě to jednou pořádně projdi a změř, jinak to vlákno vidím tak na 10 stran :lol: .

Uživatelský avatar
bezdus
Příspěvky: 11
Registrován: 21 črc 2010, 02:00
Bydliště: okolí HK

#11 Příspěvek od bezdus »

V cestě B+ byla propojka k VN trafu, tu jsem oddělal a místo ní jsem dal žárovku 60W.
Právě že je to divné, ostatní napětí sem měřil přímo na označených měřících bodech na PS a hodnoty souhlasily.

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#12 Příspěvek od Carel »

když sem měřil B+ s odpojeným pinem3, tak mi měřák kterej ukazuje max 750VDC ukazoval právě tuto hodnotu.
Rozumím tomu dobře,že B+ jsi naměřil 750V? 8O

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Ne, nerozumíš. Nauč se číst.

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#14 Příspěvek od Carel »

Jsem totiž negramotný,tak mě promiňte,už mě to nemyslí v 80letech. Sorry,už ani raději nebudu ani radit.Jsou zde mladší super uživatelé. :oops:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Nevím, proč se urážíš, ale
"tak mi měřák kterej ukazuje max 750VDC ukazoval právě tuto hodnotu."
neznamená, že že naměřil 750 V, ale že má max. hodnotu měření omezenou na 750DCV a že mu ten měřák ukazoval právě tu hodnotu (mám dojem, že byla řeč o 150 V, později o 183 V). :lol:

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“