CD Onkyo DX-7333, občas nenačte CD

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

CD Onkyo DX-7333, občas nenačte CD

#1 Příspěvek od HWTest »

Mám CD přehrávač Onkyo DX-7333, který občas nenačte CD. Jakmile ho načte s přehráváním nejsou problémy ani u velmi poškrábaných CD.
Když ho nenačte, tak ho vůbec neroztočí, ale laser se snaží ostřit.
Z toho usuzuji, že laser (KSS-213C) je v pořádku. Odhaduji, že plochý kabel od laseru k hlavní desce je načnutý - je moje úvaha správná?
Nikdy jsem plochý kabel neměnil a slyšel jsem, že jsou velmi háklivé, takže z toho mám trochu obavy. Ten kabel je v těch konektorech jen nastrčený nebo je tam nějaká "pojistka" - neboli stačí vytáhnout starý a nastrčit nový nebo je to složitější?

Druhá věc je, že nejsem nikde schopen najít jednoznačnou informaci, jestli umí číst CD-RW nebo ne. Oficiální zdroje se k tomu nevyjadřují a jinde jsem našel rozporuplné informace - někde se píše, že ne a jinde zase, že ano.
Jde mi o to, že přehrávač jsem dostal již v "tomto stavu" a CD-RW mi nikdy nenačetl. Takže to buď neumí a je to OK nebo by to umět měl a potřeboval by seřídit. SM jsem sehnal pouze k DX-7222, měly by se lišit jen umístěním mechaniky - DX-7222 vlevo, DX-7333 uprostřed. Bohužel k seřízení není v SM ani slovo. Jsou tam dva nastavovací prvky (Focus Gain R123 a Focus Offset R112) a dva test pointy:
- TP1 4 piny , první dva popsané Tracking Gain, druhé dva Focus Gain
- TP2 2 piny RF Out a VC.
Přikládám výřez schématu s oběma nastavovacími prvky a oběma TP.

Má s tím někdo zkušenost a může mi prosím poradit?
Přílohy
DX7333.GIF
schéma
(30.86 KiB) Staženo 94 x

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#2 Příspěvek od KUBO »

HWTest píše: Když ho nenačte, tak ho vůbec neroztočí, ale laser se snaží ostřit.
A spindle motor je v poriadku, že hneď podozrievaš flex kábel?
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#3 Příspěvek od HWTest »

Předpokládám, že ano.
Přehrávač by neměl mít moc "najeto" a když načte, funguje normálně.
Je nějaká možnost, jak ho (spindle motor) otestovat?

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#4 Příspěvek od KUBO »

Zmeraj jeho odber prúdu. Nemal by prekročiť 25mA. Alebo keď sa sekne tak ho trocha pootoč či sa nechytí. Čočku lasera si vyčistil?
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#5 Příspěvek od HWTest »

Vyčištění čočky bylo první, co jsem udělal.
Takže předpokládaný problém jsou zatuhlá ložiska, já spíše tipoval "unavený" komutátor.
Až zase nebude chtít načíst CD, zkusím s ním pootočit. A zkusím změřit ten proud.
Ještě mě napadlo, že bych mohl i zkusit změřit napětí, když nebude chtít načíst - jestli se vůbec snaží roztočit.
A děkuji za rady :-)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

Herstellernummer: DX-7333 Produktart: Player
Kompatible CD-Formate: CD, CD-R Modell: CD-Player
Audioausgänge: Digital optisch TOSLINK, Stereo L/R RCA

Takže CD-RW pravděpodobně nečte. Základní obslužný manuál mám (PDF, anglicky) mohu zaslat ale moc nenapoví, je to pro uživatele zapni a hrej.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#7 Příspěvek od HWTest »

Ano, já vím, v manuálu k tomu nic není, v prospektu také ne, na oficiálních webech Onkyo také ne, proto jsem začal prohledávat web.
Tady na těchto webech jsem našel zmínku, že CD-RW přehrává:
http://www.clubic.com/shopping-22797-3- ... -7333.html
http://www.megamedia.pl/odtwarzacz-cd-onkyo-dx-7333.php
http://pult.ru/product/15974.htm
http://www.ebay.de/itm/ONKYO-DX-7333-DX ... 35bc3c3f66
http://www.hifipartner.cz/item.aspx?id=1533

Poslední příspěvek tady si vykládám, jako, že přehrává CDR/CD-RW
http://www.avforums.co.za/index.php?topic=4647.0

Tady majitel (whatawaster) dokonce přímo píše, že CD-RW (wiederbespielbaren) přehrává, ale není to bez problémů, že CD-R mu jdou líp.
http://www.hifi-forum.de/viewthread-158-2180.html

Jinde ale zase píšou, že to neumí a teď si vyber ...

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#8 Příspěvek od HWTest »

Tak se mi konečně povedlo přehrávač "nachytat" ve stavu, kdy zase nechtěl načíst CD, které jinak normálně přehrával.
V tomto případě to ale bylo specifické pro určité CD. CD nenačetl, zkusil jsem jiné - to načetl, opět to původní a zase ho nenačetl, přičemž dřív ho normálně načítal i přehrával. Jedná se o normální lisované audio CD, které v jiných přehrávačích jde normálně načíst i přehrát.
Nechtěl jsem hned přerušovat drát ke spindle motoru, pro měření proudu, proto jsem zatím měřil jen napětí.
CD které nenačetl 0V, pootočení CD nepomohlo, spindle motor se otáčí zlehka.
Napětí u CD, které načetl - rozběh cca 2V, přehrávání začátku CD 0,6V konce 0,35V.
Vychází mi z toho, že spindle motor i plocháč nejspíš bude OK a problém je jinde. Ale kde?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

Nezkouušel jsi náhodou to "špatné CD" načítat, když byl laser ohřátý provozem a studený? Po ohřátí laseru spadne malinko účinnost a to může být ten rozdíl. Netuším, jestli je to řízeno zpětnovazebně z optiky, ale spíš je nastaven zpětnovazebně jen jeho proud.

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#10 Příspěvek od HWTest »

Shodou okolností jsem to "špatné CD" zkoušel jako první, tedy hned po zapnutí. Pak jsem zkusil jiné, to načetl, tak jsem ho nechal přehrát celé a pak znovu zkusil načíst to "špatné" a zase ho nenačetl. Zajímavé je, že zhruba před dvěma dny ho načetl a přehrál ...

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#11 Příspěvek od HWTest »

Tak jsem měl zase chvíli se tomu věnovat.
Zjistil jsem, že odmítá načíst čím dál tím víc CD a je to závislé na konkrétním CD. CD-R už nenačte vůbec, z lisovaných z toho vzorku, co jsem zkoušel, už jen testovací CD a jedno "normální".
Natahal jsem spoustu SM k jiným CD přehrávačům Onkyo, tam naštěstí postup je většinou popsán.
Zapojil jsem tedy osciloskop na "RF" a zjistil, že "eye pattern" je pouze 0,6-0,7V. Podle SM jiných přehrávačů by měl být 1,2+-0,3V p-p.
Že by přeci jen byl unavený laser?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#12 Příspěvek od Kvicala_r »

HWTest píše: Zapojil jsem tedy osciloskop na "RF" a zjistil, že "eye pattern" je pouze 0,6-0,7V. Podle SM jiných přehrávačů by měl být 1,2+-0,3V p-p.
Že by přeci jen byl unavený laser?
No na tohle bych byl dost opatrný. Sám sem zkoušel na stejném typu media vypálit ještě kdysi dávno stejnou "měřičí" muziku na 4x/8x/12x (vypalovačka TEAC) a s podivem zjistil, že na KSS210/KSS213 byla ta úroveň pro různé kvality záznamu odlišná. Takže je dobře chytnout kvalitní CD, měřit RF a nastavit si ho někde do středu mezi limitaci/vysazuje.
Některé typy laserů se mi ovšem (mimo tovární nastavení bodu) nepodařilo přižhavit - např. Philips.

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#13 Příspěvek od HWTest »

Laser přižhavovat nechci, tak maximálně pokusně.
Jen nechci koupit nový laser a zjistit, že tím to nebylo ...

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#14 Příspěvek od Kvicala_r »

HWTest píše:Laser přižhavovat nechci, tak maximálně pokusně.
Jestli je to tak na "hraně" že přestává číst, tak by stálo za to pořádně vyčistit a jemně dožhavit.

Druhou variantu (co sem osobně nikdy nezkoušel) je vyčistit v IPA ultrazvukové lázni, aby se ometl prach z polopropustného hranolu a snímací matice fotodiod uvnitř systému, kam se normálně nedostaneš, ale prach se vesele usazuje..

Uživatelský avatar
HWTest
Příspěvky: 80
Registrován: 06 pro 2006, 01:00

#15 Příspěvek od HWTest »

Vyčistil jsem myslím důkladně.
Nejhorší na tom je, že mám pocit, že se to markantně zhoršuje.
Asi zkusím pokusně přižhavit a když to zabere, objednám nový laser.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“