Zapojení výhybky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
myshax
Příspěvky: 9
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

Zapojení výhybky

#1 Příspěvek od myshax »

Zdravím, jsem začátečník, tak potřebuji radu, co se elektroniky týče. :-)

Mám zesilovač a výstup vede do 3-pásmové výhybky, ale potřebuji 2 pásma - basy a středy+výšky. Tak se chci zeptat, zda-li se může výstup z výhybky spojit, rsp. spojit středy a výšky, aby tyto dvě frekvence šli do jednoho reproduktoru nebo toto zapojení uškodí zesilovači.

Přeji hezký den a za případnou odpověď děkuji.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#2 Příspěvek od frantajetel11 »

Když se podíváš na schéma jakýkoliv 3pásmový vyhybky, tak zjistíš, že to co chceš je totální kokotina :? Takhle jednoduše to nejde.
PROČ to potřebuješ?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

Asi jsem nepochopil, ta 3-pásmová výhybka je součásti repro soustavy kterou chceš upravit na dvoupásmo nebo jak ? No teoreticky prosté propojení výstupů středo-baso výhybky do jediného reproduktoru hrát nějak bude, ale...co impedanční prizpůsobení, dělící kmitočty a tak ? Možná lepší výsledek dá reproduktor středobas napřímo k zesíku a paralelně k němu výškač přes sériový kond 2-4 µF, to je nejjednodušší co lze na zkoušku provést, konstrukčních návodů na výhybky je nekonečně dost.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
myshax
Příspěvky: 9
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#4 Příspěvek od myshax »

Mám zvlášť zesilovač, který zapojuju do vstupu frekvenční výhybky. A z výhybky mi vedou tři pásma, ale já potřebuju jen bass a středy+výšky, to jsou dva.. Tak jestli můžu zapojit středy a výšky do jednoho reproduktoru, který má jeden vstup. Tak jsem to myslel.

Uživatelský avatar
myshax
Příspěvky: 9
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#5 Příspěvek od myshax »

konosuke píše:Asi jsem nepochopil, ta 3-pásmová výhybka je součásti repro soustavy kterou chceš upravit na dvoupásmo nebo jak ? No teoreticky prosté propojení výstupů středo-baso výhybky do jediného reproduktoru hrát nějak bude, ale...co impedanční prizpůsobení, dělící kmitočty a tak ? Možná lepší výsledek dá reproduktor středobas napřímo k zesíku a paralelně k němu výškač přes sériový kond 2-4 µF, to je nejjednodušší co lze na zkoušku provést, konstrukčních návodů na výhybky je nekonečně dost.
Nene, myslel jsem
VÝŠKY + STŘEDY - 1.
BASY - 2.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#6 Příspěvek od frantajetel11 »

myshax píše:Mám zvlášť zesilovač, který zapojuju do vstupu frekvenční výhybky. A z výhybky mi vedou tři pásma, ale já potřebuju jen bass a středy+výšky, to jsou dva.. Tak jestli můžu zapojit středy a výšky do jednoho reproduktoru, který má jeden vstup. Tak jsem to myslel.
Já to teda taky furt moc nechápu, ale výstupy z vyhybky prostě propojit NESMÍŠ!!!
Ty máš prostě střeďák s vejškáčem na jednom (páru) kabelu? Jako třeba v autě?

Uživatelský avatar
myshax
Příspěvky: 9
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#7 Příspěvek od myshax »

Nene, právě se ptám, jeslti to tak můžu propojit. Mám zesilovač do auta a ten mám připojený na subwoofer, ale teď jsem našel výhybku, tak si chci dát dozadu do plata ještě menší reproduktory, ale je problém, že nemám žádný jiný, abych zapojil ještě výšky, tak chci, aby frekvence pro výšky a středy šli do jednoho reproduktoru. Takže rádio --> zesilovač --> výhybka --> basy / středy + výšky. Tak to myslím.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#8 Příspěvek od frantajetel11 »

Tak teď jsi mi to opravdu vysvětlil :?
Tak začneme od nuly...
1) Co máš za zesilovač (aspoň počet výstupů)?
2) Co jsi našel za výhybku?
3) Jaký tam máš repro?
4) Jaký tam chceš přidat repro?

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Thales »

Tak prodej třípásmovou výhybku a pořiď dvoupásmovou. Třípásmová na normální dvoupásmo použít nejde.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Použít jde, ale přijde o výšky. Já vím, že simulace není život, ale je to názorné.
Přílohy
veksle.png
(40.3 KiB) Staženo 157 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Jestli jsem to dobře pochopil, tak jde o to, že si představuješ, jak do výškáčů vzadu nacpeš i středy (kterými bys je mimochodem během několika vteřin upražil, protože výškáče se dimezují tak na pětinu výkonu basáků, výhybka do nich totiž nepustí ani tu pětinu z celkového výkonu), pokud ovšem by ty středy a výšky ze zesilovače pro subwoofer lezly ven. Je možné, že máš pásmo omezené jen na hloubky už v tom zesilovači a výhybka nebude mít co rozdělovat.
Asi jediná pomoc je natáhnout zpředu od rádia kablíky dozadu a použít nějaké střeďáky a výškáče (třeba i s výhybkou, z níž nezapojíš výstup pro basák), přičemž ty basy ti zařídí zesilovač se subíkem.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Thales »

To je ale v čistě teoretické a v reálu v podstatě nepoužitelné rovině. Ve třípásmu se obvykle používá basák (nebo větší středobas), střeďák (nebo malý středobas) a výškáč. Ty jsou navzájem k sobě sladěny svými vlastnostmi a od toho odvozenými dělícími frekvencemi (zbytek zanedbám). Ve dvoupásmu se naopak vyskytuje středobas a nízkodělitelná výška, což jsou jiné vlastnosti a opět tomu odpovídá jiná dělící frekvence. Ta je nižší než dělička středy/výšky u třípásma (minimálně u těch rádoby univerzálnich výhybek které jsou běžně v prodeji) a současně o dost vyšší než dělička basy/středy.

Dělička basy/středy ve třípásmu je také něco jiného než dělička dvoupásmo/sub.

Pokud zanedbám spoustu věcí tak je skutečně nejmenší zlo poříádit normální dvoupásmovou výhybku.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#13 Příspěvek od frantajetel11 »

myshax píše:...ale teď jsem našel výhybku, tak si chci dát dozadu do plata ještě menší reproduktory...
Tímhle dal tazatel jasně najevo, že mu o nějakou kvalitu přednesu rozhodně nejde... :wink: Prostě čím víc repráků, tím lepší :?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

Thales píše:To je ale v čistě teoretické a v reálu v podstatě nepoužitelné rovině. ...
Jistě, vždyť to nebyl návod, aby to tak zapojil, ale argument, aby to tak nezapojil. Předtím dobře míněné rady nějak nestačily. On to myshax asi stejně zapojí. :)

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Thales »

To sice ano, ale nikdy by se neměla předem vylučovat možnost že dotyčný zapne hlavu a nechá si poradit. Když to i přes veškeré rady udělá blbě (protože je ignorant) je to pak už jen jeho mínus - relevantní informace dostal.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“