Poptávám přeměření elektronek EL34, ECC85 a pár dalších

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

Poptávám přeměření elektronek EL34, ECC85 a pár dalších

#1 Příspěvek od bourvil »

Zdravím

Potřeboval bych změřit asi 20 elektronek. Jsou to typy EL34, ECC85 a EF86 - vše Tesla nebo RFT. Ohodnocení dle dohody.

Lokalita nejlépe okolí Příbrami a nebo Praha (výhledově i Brno). Nabídky protím sem a nebo SZ. Díky

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Statická měření na starém BM ti mnoho stejně neřeknou . Tak , že mají ješte emisi a že tím pádem není upadlá katoda . Ale namontuješ do zesu Tesla a zjistíš , že nejsi schopen nastavit klidový proud . :lol:

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#3 Příspěvek od bourvil »

A co to zkoušet přímo v zesu? Ale pokud jsou jetý všechny a zvuk není ono tak potom zjistit jestli je to koncová EL34 a nebo invertor a nebo budič... to je pak asi víc alchymie než měření/zkoušení. Nebo dá se to nějak jinak změřit ať vím aspoň co si nechat a co vyhodit?

Beztak skončím asi u nových ale ty stávající bych rád roztřídil podle použitelnosti (krom jedný El34 kde nejde žhavení a tudíž je kaput).

Trošku mimo: Minimálně koncový EL34 mám snad ještě v pořádku ale i tak to nehraje podle představ.
Sice jsou vyměněný všechny vazební kondy, zdroj naformátován, všechno ostatní zkontrolováno a v pořádku, klidák nastaven bez problému s jezdcem trimru cca v půlce, brum minimální ale bez vlivu odbrumovacího potenciometru ale i tak se na tom nedá poslouchat třeba piano - čistej nástroj to zkresluje a někde ve středech to zní falešně. Rock (Floydi) na tom hrajou mnohem líp a na to by to použitelný bylo.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Bez osciloskopu se neobejdeš . Pokud jsou nastavené body jak uvádíš a napnap v toleranci , bude chyba nejspíše v buzení , tedy ještě jestli jsi kontroloval kapacitu hlavních elytů (pokud můžeš ESR i C dohromady) , nebo stačí pro zkoušku připojit další elyty paralelně . Pozor skoro všechny dráty zde zabíjí !

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#5 Příspěvek od bourvil »

Díky, vím a jsem ultra opatrnej. Elyty jsou v pohodě, kapacita skoro dvojnásobná, ESR myslím v pohodě (cca 0,5 ohm) . Vypadá to tedy na ty budící elektronky. Zkoušel jsem všechny ECC85 i všechny EF86 co mám a více méně bez rozdílu - akorát mi připadlo, že některý trochu víc zkreslujou - větší změny byly mezi ECC85 - ty EF86 byly všechny stejný. A ještě jedna věc - rúzný budící elky měly různej průběh od zapnutí po začátek reprodukce: Některý během žhavení hučely a některé ne - i síla hučení byla různá a občas se několikrát ztišilo i zesílilo než to začalo hrát (případně slabě brumět pokud nebyl zaveden signál) Zrovna tak při vypnutí občas v repráku různě silně luplo a občas vůbec.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Při zjiště OSCILOSKOPEM , že zkreslení vzniká určitě v budiči potom zkusit vyměnit všechny pracovní odpory , pokud výměna elek nepomáhá . Obvod ZV prověřen ?

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#7 Příspěvek od bourvil »

Ještě koukám, že nožičky elektronek a i samotný patice jsou hodně špinavý a zašlý a možná to dělá přechodový jevy - takže je vyčistím.

Zpětná vazba - kouknu na ni - ještě mi připadá zvláštní toto: pokud jsem pouštel signál skrz tranzistorovej předzes tak magioko reagovalo i na poměrně tichej signal (a to to bylo na vstupu budiče docela zatlučený) ale když pustím signál přímo do budiče tak repro hraje nahlas až se třesou tabulky skla a magioko skoro nereaguje. Jelikož by mělo reagovat na zpětnovazební okruh výstupáku tak je možná něco špatně...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Nepleť si přechodové jevy s přechodovými odpory.
I když i přechodový odpor může být součástí obvodu, v němž dochází k přechodovým jevům, není to totéž.

Ale očištění kolíků lampám slušet bude.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Tedy velmi lehké , osobně ho nedoporučuji . Stačí 2x3x vytáhnout lampu a zastrčit . I tak dojde k odření povrchové vrstvy . U lamp se , mimo žhavení , přechodové odpory do Ohmu těžko poznají .

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#10 Příspěvek od bourvil »

Jasný, holinky a hodinky, díky za napravení, občas se uši (a v případě klávesnice i oči) nestačí divit co vidím (píšu).

Mimo očištění kolíků a patic proměřím všechny odpory - některé na desce budiče vypadají mírně narezlé u čepiček a možná to hapruje tam. Pokud budu nahrazovat lze nahradit jiným než uhlíkovým - mám pocit, že sinclair někde radil anby se používaly pouze uhlíkové ale dost možná se mýlím - ohledně drátových odporů nahrazování opět drátovými pokládám za samozřejmost. Ještě jsem nepoznamenal, že v prvopočátku opravy nebylo možné nastavit předpětí - byly orezlé (a nebo opálené) měřící vinuté odpory 1R4 na desce koncového zesilovače a výměna pomohla.

Chci se ještě zeptat - ani u těch vstupních elek v budiči se proměřením nedoberu odpovědi na otázku zda jsou v pořádku a nebo zda kazení zvuku pochází o nich? Osciloskopem nevládnu a tak to je asi konečná co se týče hledání zakopanýho psa jelikož metodou pokus omyl maximálně všechno víc rozbiju

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

To máš recht . A drátové se nedávají proto , že ten navinutý odporový drát tvoří jakous , takous indukčnost . Budeš si muset udělat nějakého známého třeba na elektroškole .

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#12 Příspěvek od bourvil »

Tak jak proměřuju tak koukám, že hodnoty hlavně odporů lítají hodně do šířky a dost často se nevejdou ani do původních dosti širokých mezí.
Oba anodové odpory do ECC85 měly o 20k míň a ještě oba skoro stejnou hodnotu.
Takže počítám, že minimálně ty, co jsou s hodnotami mimo půjdou vyměnit za něco s vyšší přesností hodnot.

A výměna uhlíkových za metalizované? Myslím, že i ohledně odolnosti vúči ohřevu a shoření jsou lepší (a hlavně některé hodnoty už mám tak bych jen doplnich chybějící hodnoty).

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“