Simulacia demultiplexoru v LabView

Simulátory elektronických obvodů, a potíže a zkušenosti - aneb "někdy se hotový obvod skutečně chová tak, jak simulátor předpověděl..."

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Jojo

Simulacia demultiplexoru v LabView

#1 Příspěvek od Jojo »

To je moj nazov bakalarskej prace presne Simulacia kombinacneho logickeho obvodu demultiplexora, musim k tomu pouzit vyvojove prostredie LabView. Nevedel som, kam presne to napisat, ale kedze to ma byt simulacia, tak som to verim, ze spravne zaradil. Velmi by som Vas chcel poprosit, ci by ste mi nevedeli poradit nejaku zmysluplnu normalnu ale realnu bezne vyuzitelnu schemu, respektive zapojenie, kde sa da demultiplexor vyuzit, uz som cital vela veci na internete aj v literature, ale nemozem sa k nicomu konkretnemu dopracovat, ako som tak hladal zistil som, ze na multiplexor je toho ovela viac, takze zrejme sa vyuziva aj v praxi ovela castejsie. Mam na to uz len +- mesiac velmi vas prosim, ci by ste mi neposlali nejaku schemu, ktoru by som vedel potom prerobit do LabView, aby to fungovalo a zase nic specialne zlozite, viem ze mam asi vysoke naroky, ale je to pre mna naozaj velmi dolezite. Jedine co som tak zistil je, ze sa vyuziva napriklad v oblasti telekomunikacii, ale ako presne to neviem zistit. Malo by ist o jednoduchy standardny demultiplexor s 8,max 16 vystupmi, teda s 3 alebo 4 adresnymi vstupmi a jednym datovym vstupom. Bolo mi odporucene ist na toto forum, tak verim, ze sa najde nejaka dobra ochotna dusa, co mi v tomto pomoze. Najlepsie bude, ak by ste vedeli uviest viac prikladov, aby som si mohol pripadne vybrat, co najviac bude vyhovovat mojej bakalarskej praci, vopred velmi pekne dakujem za odpoved.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od petus »

a když to sem dáš 2x, tak si myslíš, že ti to pomůže???
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

jistě, že nepomůže !
akorát ti to amin smaže !

. . . hele a už jsi zkusil třeba gůgla ???

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Při slově demultiplexer mne napadlo třeba tohle - poslední strana:
http://katalogy.ic.cz/MH74154.html
A využití - třeba buzení číslicových digitronů (to dělal 74141 - tam to bylo 1 z 10, vždy svítila jedna číslice podle kódu na vstupu). Nebo třeba nějaká logická funkce co je jednodušší ji zadrátovat takhle než z hradel - na příslušné výstupy se připojí nějaký součet nebo součin.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
telefon
Příspěvky: 42
Registrován: 31 led 2009, 01:00
Bydliště: pod Špilasem
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od telefon »

Demultiplexer se používá na převod seriové posloupnosti impulzů na paralelní...
Příklad: potřebujeme přenášet informaci z 16 čidel pod dvou vodičích na dálku. K tomu potřebujeme součástku zvanoumultiplexer.
Kd\ž informace po2vodičích dorazí do cíle a chceme zobrazit stav 16 čidel na 16 zobrazovacích jednotkách, musíme signál zase rozdělit napůvodní, tedy demultiplexovat, součástkou demultiplexer
Nečastějčí použití je serio/paralelní převodník...
Snad stačí...
Jo a vždy to potřebuje hodinové impulzy, ať na straně muliplexoru, tak demultiplexoru, stejné frekvence.

Je to sice už historie ale co. digitální telefonie. Hovor se digitalizuje http://telefon.unas.cz/jts/l16.htm
a mezi ústřednami se posílá vše v seriové posloupnosti. Třeba 30 hovorů najednou. Aby se ale ten který účastník domluvil s tímsprávným, musí se na přijímací starně zase vše pomocí demultiplexování uvést na původí paralelní posloupnost...

V PC je paralelní sběrnice dat, ale třeba USB port je seroivý, takže se paralelní data seřadí pomocí multiplexoru do řady za sebou a když propojíš přes USB třeba 2PC, tak se na druhé straně zase pomocí demultiplexoru převedou na paralelní sběrnici, čemuž PC už rozumí...

Odpovědět

Zpět na „Simulátory a simulace obvodů“