Airsoft chronometr

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
arachnox
Příspěvky: 1
Registrován: 12 bře 2013, 01:00

Airsoft chronometr

#1 Příspěvek od arachnox »

Ahoj,

Jsem tu nový ale potřeboval bych poradit od zkušených :)

řeším airsoftový chronometr s ATmegou16 s vystupem na LCD už je to vyrobeny a prakticky funkční jen bych chtěl pomoc s výběrem součástek na optické závory. Dve opticke zavory na preruseni.

Mám v plánu použít IR LED - TSAL 6200
a fototranzistor BPW85B princip jako použití jako spínač a odpor sem použil 10k ,na součástky expert nejsem proto si rad nechám poradit. Simuloval jsem preruseni tlacitky a vse funguje.

Mám doma jen jeden zatim a když jsem to zkoušel tak mi přislo na machani prstem v opticke závoře, že to moc dobře nereaguje a že to nebude fungovat na kuličky 6mm do 180 m/s doma mam kvera tak max do 120m/s.

jinak mam nastaveny preruseni na nastupni hranu

Potřeboval bych tedy poradit co mám pořídit za fototranzistory pripadně jiné IR led?
Přílohy
20130312_220403.jpg
schema opticke zavory
(252.56 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Válkami se nezabývám již delší dobu,ale předpokládám,že i když se to jmenuje chronometr,chceš měřit rychlost kuličky a tím při její známé hmotnosti energii. Optoprvky jsi z hlediska vlnové délky zvolil zřejmě dobře,oba pracují nejlépe na podobné délce infrazáření. Problém bude asi v citlivosti zařízení. Když se podíváš na ten tranzistor,potřebuješ výkon z diody,abys mohl změnu napětí v kolektoru tranzistoru zpracovat.Při tom proudu ,který pustíš diodou,to bude třeba 20 mW /steradian (prostorový úhel). Můžeš vyjít z toho,že vyzařovaná energie
klesá se čtvercem vzdálenosti od diody.Rozměry zařízení neznám ,to si dopočítáš. Zjistíš,jaký výkon dopadá na tranzistor a jestli to stačí k tomu,aby měřitelná změna nastala -viz charakteristiky tranzistoru. Když by to nestačilo,pak buď čočka nebo impulzní napájení diody větším proudem,ale s tím asi bude problém,protože se asi dopředu neví,kdy kulička poletí a čočka to zase rozmázne.Leda svázat se spouští nebo velká frekvence pulzů.Díky vyzařovacím charakteristikám obou prvků a rozměrům kuličky nepočítej na výstupu s nějakým obdélníkem,bude to nějaký hrb s pozvolným náběhem a doběhem,ale to si ošetříš sw. Asi se to však bude dost blbě cejchovat,musel bys to srovnávat s nějakým profi strojem.

Teď mě ještě napadlo,že bys mohl velké krátké pulzy proudu pouštět jen do první diody ( předpokládám,že měříš čas mezi dvěma body a diody jsou tedy dvě)frekvenci spočítáš dle velikosti a asi rychlosti kuličky,aby trefila aspoň pár pulzů,a pulzy do druhé diody pustit až poté jen na dobu průletu.V pevném časovém okně od průletu první závorou nebo na přerušení,muselo by se ale počítat,nejsem programátor,to dělají jen ti trpělivější než já.Můj odhad potřebného proudu v pulzu tak 0,3 - až 1A ,viz optickokouřové hlásiče požáru,infrazávory v zabezpečovačcce atd.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“