Elektrický pohon pro kamerovou jízdu (slider)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

Elektrický pohon pro kamerovou jízdu (slider)

#1 Příspěvek od drachouk »

Vyrobil jsem si dle navodu na http://digiarena.e15.cz/diy-kolejnice-p ... ceni-videa jednoduchou kamerovou jízdu. Rad bych ji doplnil o automaticky pohon. Podobne jako je videt na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=J4E_uh5oze4

Prosel jsem ruzne eshopy pro modelare, hledal na eBay, ale nenasel jsem nikde zadny vhodny motorek a remenici. Je mne jedno, zda bude motorek umisten ve vozicku a bude se posouvat doleva ci doprava po napnutem vodicim remenu nebo bude motorek na kraji kolejnice a vozicek bude uchycen k remenu na pevno. Nepotrebuju koncove dorazy ani regulaci rychlosti (i kdyz by se hodila). Staci mne jednoduchy system, kdy vozicek pojede rychlosti okolo 1m za 20 - 30 sekund. Napajeni do 12V (kvuli dostupnosti baterii).

Kdyby bylo nejhur, stacil by mne jen typ na vhodny motorek bez remenice a remenu. Udelal bych to formou navijaku s provazkem a kolejnici bych mel vzdy mirne naklonenou.
Přílohy
jizda1.jpg
(115.35 KiB) Staženo 83 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Co takhle prozkoumat nějaký SD, zda se tam neválí nějaká velkoformátová tiskárna? Z ingoustové nebo jehličkové by se dal použít pohon posuvu hlavy.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Scanner by taky pomohl. Bývá na délku A4, tiskárna by musela být A3 jinak bude kratší.

Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#4 Příspěvek od drachouk »

Kolejnice na fotogafii ma 1m. Planuji vsak delsi. Takze motorek ze scanneru by se pouzit dal, remenice take, ale remen uz ne.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Místo řemenu lze použít třeba nylonové lanko. Způsobů řešení je mnoho. Stačí si zvolit to "svoje". Umístit motorek na vozík znamená řešit pohyblivý přívod, ale také má svoje přednosti. Já bych nepohrdl ani nějakým ss motorkem (např. z některých starých videorekordérů vysouvač kazety) z důvodu snadné regulace.
:wink:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

To by mě taky zajímalo, potřebuji něco pro 20 m kamerové dráhy.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Ještě je možnost závitová tyč, na vozíku přivařená matka a tyč na krokáči, případně na obyčejným motorku.

Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#8 Příspěvek od drachouk »

To se pouziva pro casosberne jizdy. Po normalni nataceni je to pomale a hlavne je to jen na kratsi kolejnice.

Zaujalo mne to stare video. Bude tam urcite i spousta ozumenych kolecek, ktera by se mohla hodit.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Pro 20m dráhu by se dal použít např. ozubený řemen z více kusů, nalepený na jedné straně kolejnice a motor s pastorkem na vozíku. Jeho napájení pomocí sběrače na druhé liště nebo akumulátorkem na vozíku. :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Co na těch 20m použít koleje a mašinu pro modelovou železnici velikosti II? Kameru namontovat na plošiňák a bude to kchůl. :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Nebo rovnou na autíčko na vysílačku :D Nebude problém ani 200 m.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“