Není v zapojení chyba ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#16 Příspěvek od TomTP »

Díky moc za info a všechno, i ostatním, nějak se s tím už poperu :wink: Hezký večer.

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#17 Příspěvek od TomTP »

Andrea píše:Co tam dát TLC272 a jako referenci LP2951? Vešlo by se to do pár mA.
Jé, další nápad, dík. Víš...ale...no...takhle je to pro mě na stejný úrovni jako když by jsi to napsala maďarsky :oops:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

To jsem ani nevěděla, že umím maďarsky. :D

A když tak koukám na ten 100k na vstupu, ono by to asi chodilo i s LM358.
Přílohy
akup.png
(5.8 KiB) Staženo 29 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

On je to v podstatě ohmmetr, takže by se dalo najít i lepší zapojení, ideálně takový, co potlačí nežádoucí rušení a nejspíš i nežádoucí DC potenciály.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#20 Příspěvek od kovar »

Ta antiparalerní dioda v napájení se normálně používá třeba v autorádiích.Jen je potřeba zapojit mezi zdroj a spotřebič pojistka.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#21 Příspěvek od TomTP »

Andrea píše:To jsem ani nevěděla, že umím maďarsky. :D

A když tak koukám na ten 100k na vstupu, ono by to asi chodilo i s LM358.
Ou, děkuju moc ! :roll: Neposkytla by jsi prosím projekt pro Eagle ? :wink:

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#22 Příspěvek od TomTP »

ZdenekHQ píše:On je to v podstatě ohmmetr, takže by se dalo najít i lepší zapojení, ideálně takový, co potlačí nežádoucí rušení a nejspíš i nežádoucí DC potenciály.
Tak kdyby jsi někdy nějaké takové šikovné našel 8-) :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak v prvé řadě je vhodnější měření střídavým napětím, ovšem je to výrazně složitější.

Vyráběl jsem na zakázku jakýsi stimulační/léčebný přístroj, tam se přímo to "měření" používalo jako léčebná metoda, t.j. generoval se obdélník s definovanou střídou a měřil se přitom proud mezi elektrodama a hledaly se vhodné dva body. Proudové omezení bylo někde kolem 1mA (?), takže to bylo bezpečný.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#24 Příspěvek od TomTP »

Zřejmě tuším o co jde, sice mi do toho nepasuje hledání vhodných bodů, ale s největší pravděpodobností jde o úplně něco jiného. Toto je v principu skutečně jen velmi citlivý ohmetr na jedno konkrétní akupunkturní místo.

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#25 Příspěvek od yakl »

A čo keby sme sa pozreli na to napájanie z iného uhla pohľadu. Je jasné, že tie dve zeme, teda GND a potom označenie zeme sú nie jedno a to isté a nemôžu byť prepojené. Zdá sa, že tým deličom R a C sa vyrába akási virtuálna nula napájania. Podobný spôsob je použitý na napájanie PA zvuku v televízoroch rady Color 416 - stará Orava, kde sa stred napájania vyrába na spojnici elektrolytov zapojených v sérii. Tam asi nie je použitý odporový delič, neviem, nechce sa mi hľadať zapojenie toho prijímača.

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#26 Příspěvek od TomTP »

Hlasí se tatar. Tak jsem nakonec zbastlil to původní zapojení, měl jsem na něj už tišták z kopírky. Nažehlil, odleptal, osadil.....a.....sice funguje, ale podivně. Na sondu jde 1,25V jak má jít, ale když sondy zkratuju, má se ukázat plná výchylka (mám panelový 100uA) tedy 100 dílků, ukáže se ale jen 60. Nemám 100k odpor abych ho dal mezi sondy jako dělič, pak by to mělo ukázat polovinu, tedy 50, samozřejmě za předpokladu, že to funguje při zkratu na plnou výchylku, takže teď to je asi stejně fuk. Ale k věci..měřil jsem proti tý virtuální zemi při zkratu sond ten operák, na pinu 3 má 1,25V což je asi logický, ale na pinu 2 a 3 má to samý napětí taky 8O . To je asi blbost ne ? Předem moc děkuju za radu a omlouvám se, sice si mechanicky zblastlím všechno, ale takovýto znalosti nemám..

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#27 Příspěvek od TomTP »

Tak jsem si pročítal předchozí příspěvky a už jsem na to asi přišel (asi určitě)..no jak jsem psal, jsem prostě tatar. V Eagle se mi totiž do schematu dá ten operák bez napájecích pinů, nechápu proč. No a já jsem při návrhu desky připnul napájení na vstupních 12V :roll: Takže to zítra připnu tam kde má být podle origo schematu a uvidím jestli udělal pápá.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od Andrea »

V Eaglu se napájecí piny vkládají do schématu jen na požádání, protože jsou při dodržování určitých pravidel zapojovány automaticky a není tedy nezbytné, aby tam vždy strašily. Stačilo se na to zeptat, v sekci Software je to už i několikrát zodpovězené.Ale zjevně ti tam ty napájecí piny vůbec nechyběly. :D
Jo a v Eaglu je na hledání chyb ve schématu příkaz ERC. :wink:

Uživatelský avatar
TomTP
Příspěvky: 57
Registrován: 15 úno 2013, 01:00

#29 Příspěvek od TomTP »

Zas tolik schemat nenavrhuju :-) Právěže chyběly, tak jsem je "dodělal" na těch vstupních 12V, což byla chyba. Teď jsem to přepojil kam to patří..ale žádná změna, tedy kromě toho, že na oper. už je napětí jak má být (9V a -3V) akorát na pinu 1,2,3 je při zkratu sond pořád stejné napětí, to 1,25V :-( Nevím jestli je skutečně v háji nebo je chyba někde jinde, musel bych ještě rychle zajet ho sehnat. Chjo

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#30 Příspěvek od Artaban001 »

Panda38 píše:Zajímavé ta ochrana proti přepólování, to mě nikdy nenapadlo takhle použít - nesnižuje to napětí vstupu, jen zkratuje zdroj (pokud to zdroj vydrží).
Viděl jsem to u hodně autorádií.. Základem je ale správná pojistka v napájení..

Odpovědět

Zpět na „Poradna“