Překlápěcí relé AC230V k servoventilu u bojleru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

Překlápěcí relé AC230V k servoventilu u bojleru

#1 Příspěvek od Bastlfanda »

Zdravim,
potřeboval bych poradit, jaký překlápěcí/pomocný relé použít v koupelně k ventilu Lufberg ZV 2-20-8 230V 6W (ideálně umístění u něj/na něm, abych od něj nemusel nastavovat asi 30cm kabel)?
Koukal jsem, že běžně se jako pomocný relé prodávaj na DIN lištu (třeba i se signalizací), ale to mi přijde zbytečný (a v koupelně by se to stejně mělo dát aspoň do nějaký bezpečný skříně, ne?) a při tomhle příkonu (s velkou rezervou do 0,1A) bych raději dal nějaký "vodotěsný" relé do velikosti tý modrý krabičky (cca 7cm * 5-6cm s hloubkou max.pár cm) přímo na pohon toho ventilu a přemejšlim nad volbou vhodnejch kontaktů/izolace a vlastně i nad vhodnou formu napájení (zatim se mi vzhledem k potřebě překlápět fázi jako nejschůdnější jeví další klasickej 3-žilová flexi šňůra, i když to bude vyžadovat jinou než tu nejběžnější roztrojku k zásuvce u pračky - termostat má taky zástrčku se zemnícím kolíkem) a taky nad nejlepším zapojením GND (jen spojit gnd ovládání od termostatu/napájení nebo ukostřit k potrubí/bojleru nebo ... ?)
Díky za konstruktivní rady a tipy ...
Naposledy upravil(a) Bastlfanda dne 30 dub 2013, 01:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#2 Příspěvek od kbulda »

Třeba toto, mohlo by se vejít i do krytu servopohonu ventilu.
http://www.tme.eu/cz/details/40.52.8.23 ... 282300000/

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#3 Příspěvek od Bastlfanda »

Díky za tip, na nějaký ty Findery jsem zrovna taky koukal, řikal jsem si, že jsou skoro zbytečně dimenzovaný (ale aspoň to snad bude plus pro životnost) a že by mohlo bejt s*aní s pořádně zaizolovanym a zabezpečenym spojem u relé s nožičkama, ale je pravda, že bych to mohl zkusit dát dovnitř ... sice bych tim asi přišel o záruku, ale provedení by bylo možná i jednodušší a určitě elegantnější ( i když bych se asi nevyhnul "navrtání" toho napájecího kabelu, abych mohl ovládací jen propojit (event. by moožná mohl dosáhnout ten ovládací z termostatu, že bych se úplně vyhnul vnějším spojům drátů a množství drátů by se nejspíš dalo ještě eliminovat*) ... zkusim přijít na to, jak to nenásilně "rozloupnout" (šrouby jsem žádný nenašel ani pod lepkama) a zjistit, kolik tam je místa ...
*- Ono by asi šlo vytáhnout jen fázi (ale stejně určitě raději s kabelem s pořádnou/dvojitou izolací, čimž by se zase asi moc na šířce neušetřilo, aspoň na tý zástrčce/zásuvce a možná trochu místa uvnitř "modrý krabičky") klidně z napájení termostatu (napřímo), ale tim bych přišel ještě i o záruku termostatu :P
edit: v prvním příspěvku jsem si opravil blbost kolem uzemnění (ventil nemá gnd/žz), tudíž je ten žz z termostatu (Euroster E11B) pro servoventil zbytečnej a dal by se přepojit na stálou fázi a tim pádem si vystačit jen s tim jednim třížilovym kabelem z termostatu, ne? (je teda prasárna dávat fázi na žz kabel, ale bylo by to bez vnějšího spoje a nemusel bych kupovat jinak barevnej třížilovej kabel a celej ho prohazovat/přepájet v termostatu nebo řešit další kabel se stálou/překlápěnou fází a jeho vměstnání k ovládání ventilu)

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#4 Příspěvek od Bastlfanda »

Po chvíli snahy dostat se do útrob toho pohonu ventilu (vzhledem k IP65 to vypadá, že jsou jednotlivý díly zatavený do sebe) to vypadá, že raději stejně použiju něco externího, ale spíš si najdu/vytvořim/upravim nějakou malou konstrukční krabičku jen na toho Bindera (s tou 4052 bych při troše snahy mohl třeba navíc i úplně odpojovat termostat/spouštění el.ohřevu bojleru při otevřenym topnym okruhu, ale to je při vhodný volbě teplot/režimů min. zimní/letní vcelku malá úspora a třeba při vyplácání teplý vody/jednom z mála případů využití a zároveň např. ne plně roztopenym kotli to je zas na úkor vytopení baráku/zanášení kotle , tak si v podstatě vystačim např. i s 40.51/40.31 ... ), do který ho nějak uchytim a přidam nějakou šikovnou lištu na uchycení kabelů (nakonec možná rovnou těch tří - tj. vč.flexi šňůry bez zásahu do toho Eurosteru) a min. kolem ní/vstupu kabelů do krabičky to ještě něčim "zaplácnu" (asi podle provedení lišty buď silikonem nebo něčim pevnějšim) a celou krabičku přilípnu na obkladačku oboustrannou lepící páskou a hotovo ... nějaký "vylepšováky"? :wink:

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#5 Příspěvek od Bastlfanda »

že jsem rovnou nešel "po termostatu" :roll: (což by se dalo chápat i jako výběr "správnýho" termostatu pro tenhle ventil, ale za litr, resp. dvanáct stovek vč. relé a poštovnýho, který bych měl ještě rozpočítat na ventil, jsem nenašel to, co, jsem jednoduchou upravou získal "relativně na míru"), do něj se dá dostat daleko jednodušší cestou a místa je tam habaděj, vzhledem k tomu, že je to snad "nejjednodušší" model Eurosteru. Vevnitř už je relé (40.51), přeznačenej kabel, poznačený na termostatu i u návodu, pak jsem to jen propojil přímo s ventilem (délka kabelů tak akorát, barvy mi vzhledem k co nejjednodušší úpravě pův.zapojení vyšly docela "všelijak":) , což je daný i tim, že u ventilu neni nulák modrej, ale černej ... ), obyč čokoládama, který jsem zaplácl jak u kabelů, tak u šroubků sanitárnim silikonem a po částečnym vytvrzení ještě komplet zaizoloval a stáhl/zpevnil "PIBkou", takže by to mělo bejt dostatečný i na "mokřejší" místa než za bojler, kde to bude docela chráněný a pro sichr to asi "lípnu" k obkladačce/bojleru ;) . A je to! :lol: (i bez krabičky a dalšího "napájecího" kabelu ;) )
Tak díky za tip, kbulda (aspoň "poloviční", nejvhodnější umístění jsi netrefil ;) :D )

Odpovědět

Zpět na „Poradna“