Osciloskop

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#16 Příspěvek od Fredy00 »

Tak, tady mám vnitřek obrazovky, ten emitor paprsku/elektronový kanon.

Mě tak napadá, když si toto rozstípu, bude to stejné, až na toelektrostatické vychylování, jako obrazovka osciloskopu?

Sice mi za to zase asi utrhnete hlavu, ale je nutno každý z těch bloků přímo napájet "drátkem" (? - ke každému totiž vede proužek kovu přímo od žhavení, jen té mé [doufám] urychlovací anodě to vede skrze modré sklo (k čemu tam vůbec slouží taková izloační látka nabavená na modro?).

Jestli se to mjusí napájet přímo, nebo zda to bere enrgii z předchozího bloku anebo nějakou elektroindukcí z magnetického pole.

Zkusil jsem k tomu přiřadit popisky obrazovky osciloskopu.. a můžu o tom, doufám, uvažovat jako o vícekanálové osclikospikcé obrazovce, když tam mám emitaci RGB.
Přílohy
_obrazovka.jpg
(26.96 KiB) Staženo 71 x

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#17 Příspěvek od Fredy00 »

Obrázek znovu, tamto byla moc silná komprese.
Přílohy
_obrazovka.jpg
(61.35 KiB) Staženo 85 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#18 Příspěvek od ok1hga »

prostuduj si tohle . . . a taky tohle

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#19 Příspěvek od tomasjedno »

Fredy00 píše: a můžu o tom, doufám, uvažovat jako o vícekanálové osclikospikcé obrazovce, když tam mám emitaci RGB.
Uvažovat můžeš o čemkoli, třeba i o lkdtjbvein ugvhl - ale došlo ti, že elektronové paprsky z těch tří katod jsou vychylovány všechny současně a stejně?

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#20 Příspěvek od Fredy00 »

To došlo, taky sem tím textem chtěl nasměrovat hovor směrem, zda výchepaprskové a RGB jsou o tom rozdílu pouze, že RGB nemají více vychylovacích destiček.

Prostě hlavní otázka je o tom, zda jedinej rozdíl mezi monitorovou a osci obrazovkou je v elektromagnetickém vycholování u té druhé.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Vícepaprskový osciloskop má dva zcela nezávislé systémy - jak dvě elektronová děla, tak dvě sady vychylovacích destiček.

RGB znamená, že obrazovka obsahuje tři elektronová děla, ale společný vychylovací systém, navíc má na stínítku nanesené body nebo proužky střídajících se barev luminoforů a za stínítkem děrovanou masku, v jejíchž otvorech se musí všechny tři elektronové svazky protnout a pak každý dopadnout na luminofor "své" barvy.
Obecně vzato: RGB může být jak televizní, tak osciloskopická obrazovka.
Ale i o tom je na Wiki - obrazovka CRT nebo tamtéž o osciloskopu.

Pokud jde o ty bílé nebo modré skleněné sloupky: jde o izolátory zajišťující stabilní vzájemnou vzdálenost katody, Wehneltova válce, mřížek a anod (jinak též elektronové čočky). Někdy se skrz ně vede jeden vývod, ale obvykle jsou tyto elektrody připojené z patice samostatnými vodiči mimo sloupky. Rozhodně tyto sloupky neslouží k vodivému spojení elektrod.

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#22 Příspěvek od Fredy00 »

A prosím, označil jsem ty bloky správně?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“