WD500AAKS ... zachrana dat

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantacech
Příspěvky: 96
Registrován: 20 dub 2013, 02:00

WD500AAKS ... zachrana dat

#1 Příspěvek od frantacech »

Ahoj,
hledam nekoho kdo ma praxi se zachranou dat z vadnych disku.

Umrel mi dnes WD500AAKS.
Disk neklepe, ale nedetekuje ho bios, toci se, ale hlavy jakoby prejizdi odnekud nekam.

Standardni metody ... lednicka ... nepomohly, jiny tentyz pro zamenu elektroniky nemam, mam jen AALS, ale s tou je to totez.

Cenu 10tisic za obnovu dat to pro me nema, ale docela rad bych i ze studijnich duvodu vice zabojoval.

Na disku je centos 5.6 LVM, plotny jsou myslim ok. Mam k dispozici vice ruznych disku a jeden bych i obetoval. Co se tyce sw neco mam v adminpacku ala hirens, ale kdybych vedel co sezenu to.

Jak to delaji v tech recovery company?

Pekne prosiiiiim
8O ... snazim se byt statecny :lol:

please only fundovane reakce, po 20 letech v IT ted nemam naladu na skoleni

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#2 Příspěvek od bootwin »

Ted neco podobneho resim ja. Kamarad me donesl externi disk WD500BMVV a je na USB. Rekl mi, ze je to disk dcery a ze vnuk ho nechtic shodil na zem a od te doby se nepripojil k PC. Das do USB portu a nic, standartne se ukaze ikona a bla bla dale zname. Disk jsem vyndal z pouzdra a zhrozil se, normalne se dava redukce USB, ale tento disk ji ma napajenou primo na desce PCB. Pritom disk je SATA. Nasel jsem fora - HDDGURU a tam se resi, priletovani konektoru SATA na elektroniku disku, po te by se mel prihlasit jako interni SATA disk. Chystam se na to a jsem zvedav. Jinak kdyz disk zapojim normalne na USB tak se ledka rozsviti a disk se roztoci, cvakne a zastavi, pak jeste jednou a stoji, vic nic. Vcera jsem stahl program DFL-DE, ale nemam registracni kod k tomu. Zkus se mrknout jestli nemas obdobny pripad.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od vombat »

Externí WD po pádu na zem z cca 0,5M. Bohužel se točil. Po rozebrání zjištěno, že si škrtly hlavy o plotnu, rýha v plotně a poškozené hlavy.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Na HDDGURU je pěkný článek o tom, že jednoduchá řešení neexistují, vše co je veřejně známo už zveřejněno bylo, a že je to na léta studia.

Mezi relativně standardní metody patří vypnutí jednotlivých hlav a čtení ploten po jedné. Například u dvouplotnového disku se čtyřmi hlavami se tak dá zachránit cca tři čtvrtiny dat.

Např.: t=54562
t=46793
CHIP.cz Havárie disku: Záchrana souborů svépomocí
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
frantacech
Příspěvky: 96
Registrován: 20 dub 2013, 02:00

#5 Příspěvek od frantacech »

Habesan píše:Na HDDGURU je pěkný článek o tom, že jednoduchá řešení neexistují, vše co je veřejně známo už zveřejněno bylo, a že je to na léta studia.

Mezi relativně standardní metody patří vypnutí jednotlivých hlav a čtení ploten po jedné. Například u dvouplotnového disku se čtyřmi hlavami se tak dá zachránit cca tři čtvrtiny dat.

Např.: t=54562
t=46793
CHIP.cz Havárie disku: Záchrana souborů svépomocí
Zajimave, dekuji za info. Musim to vyzkouset. Data nastesti zreplikuji ze zaloh, takze nakonec bude skoda minimalni, takze ted mi jde o know how.

Dekuji

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

bootwin píše:... Nasel jsem fora - HDDGURU a tam se resi, priletovani konektoru SATA na elektroniku disku, po te by se mel prihlasit jako interni SATA disk...
Před rokem jsem tohle řešil, je nutné sehnat návod pro Tvůj disk, v mém případě bych musel odletovat dva odpory, které nebylo skoro ani vidět (tím se odpojil disk od redukce SATA/USB). Já jsem to sehnal z nějakých SSSR stránek včetně obrázků. Ale pak z toho sešlo, zjistil jsem, že problém byl někde u konektoru, takže jsem data z disku stáhl tak, že jsme podložil USB konektor tak, aby to mělo kontakt.

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#7 Příspěvek od bootwin »

v mém případě bych musel odletovat dva odpory, které nebylo skoro ani vidět (tím se odpojil disk od redukce SATA/USB)

Mohl by jsi mi poradit jake odpory? Nebo kondenzatory? C18,13,31,33

Uživatelský avatar
pepper
Příspěvky: 551
Registrován: 21 lis 2006, 01:00
Bydliště: Sokolov

#8 Příspěvek od pepper »

Zdravím, rád bych zachránil data z externího disku
WDBABV500ABK
Kontrolka svítí, netočí se.
Koupil jsem další disk se stejným P/N (Product number?)
Je funkční, ale s jeho deskou elektroniky můj disk ožil jen částečně.
Roztočí se, kontrolka 3x blikne, pak svítí trvale.
Po prvním zapojení XP napsaly "...připraven k použití"
ale v okně Tento počítač se disk neobjeví.
Po odpojení slyším klapnout parkující hlavičky.
Co bych ještě mohl v domácích podmínkách zkusit?
Děkuji, pepper

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pocitujlasku »

pepper píše:Po prvním zapojení XP napsaly "...připraven k použití"
ale v okně Tento počítač se disk neobjeví.
V spravcovi zariadeni je ten disk viditelny? tento pocitac->pravomys-> spravovat.
Ak je v spravcovi ok, bez vykricnika, tak potom chod na disk management, tam ti ukaze particie. Ak aj tam je ok, tak mi len prirad pismeno -pravomys priradit.
Windows XP obcas chce priradit rovnake pismeno, ake ma napr. cd mechanika. Vtedy sa sprava podobne. Najde, nainstaluje, ale neukaze v tento pocitac.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
pepper
Příspěvky: 551
Registrován: 21 lis 2006, 01:00
Bydliště: Sokolov

#10 Příspěvek od pepper »

Tak ve správci zařízení se neukáže. Ale ikona "bezpečně odebrat" se objeví.
Někdy přijde hláška "Zařízení nebylo rozpoznáno"

pepper

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Aby nedošlo k mýlce, elektronikou myslíš elektroniku samotnýho disku, nebo elektroniku externího boxu? Trochu mě mate to "bezpečně odebrat" ale i to je možný na eSATA, tak jen pro jistotu.

Uživatelský avatar
pepper
Příspěvky: 551
Registrován: 21 lis 2006, 01:00
Bydliště: Sokolov

#12 Příspěvek od pepper »

Je to novější externí HDD, má jen jednu desku, na níž je vše včetně USB.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Aha, šetření nákladů, jasný. Klasický SATA tam asi není?

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od pocitujlasku »

forbidden: sata tam je, ale nie je vyvedene. Na nete su navody, ako rozbehat ten disk cez sata rozhranie.
No vidis, a tak si sa bal

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“