DFT, 20 vzorků, obdelníkové okno

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

DFT, 20 vzorků, obdelníkové okno

#1 Příspěvek od Prochy »

Zdravim,

měli jsme následující příklad:
Harmonický signál, vzorky xi=-5*sin(2*pi*5,5*0,05*i), N=20 vzorků, Obdélníkové okno. Z toho mám udělat graf efektivní maginutudy, vyjádřit ji také v dB/1V, a jak se změní spektrum při použití Hanningova okénka.

Psal jsem to včere večer na matweb, zatím nikdo neodpověděl. Tak doufám, že nevadí, když to házim i sem. Hodim sem i odkaz na to vlákno, jelikož v latexu to máte lépe čitelnější. http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=61513

Teď k tomu příkladu:

Z rovnice vzorku si dokážu zjistit Δt=0,05s,j=5,5Hz,A=-5V,T=N*Δt=1s,Δj=1Hz, kde Δj je diskrétní krok funkce.

Poté když známe:
|Xk|=|2*A/((2k+1)*pi*√2)|

Z toho pokud to dobře chápu, dokážu nakreslit graf maginutudy, kde na ose x bude frekvence, na ose y |Xk|. Kde jednotlivý vzorky budou x_1=0.75, x_2=0.45, x_3=0.322, x_4=0.25 atd... Takže magnituda na frekvenci 5,5Hz bude 0,75, na 5,5+1Hz 0,45 apodobně pro další vzorky.


Je to správný postup? Jak by to vypadalo při tom využití Hanningova okna?

Děkuji všem, co budou ochotní pomoci. :-)

Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od igimas »

Prosel jsem to jen zhruba a postup se zda dobry, na toho Haninga- jde to udelat nekolika postupy, napr. najit vzorec pro toto okno, udelat 20 vzorku v case, pak to prevest do frekvencni oblasti tak jak ten prvni signal a pak to jen mezi sebou vzorek po vzorku vynasobit, nejjednodussi by bylo vedet primo hodnoty ve spektru pro toto okno, ale to nevim jestli nekde je, nebo pripadne pouzit napr. MATLAB, je to na par radku..

Odpovědět

Zpět na „Teorie“