Překapávač Eta 0174, bimetalový termostat - již opraveno

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mizde
Příspěvky: 37
Registrován: 17 dub 2005, 02:00
Bydliště: Most

Překapávač Eta 0174, bimetalový termostat - již opraveno

#1 Příspěvek od mizde »

Prosím o radu k termostatu tohoto zařízení, jelikož bych se sním nerad rozloučil. Po proměření všech součástek jsem dospěl k závěru, že již zmíněný termostat dosloužil. Nenaměřil jsem na něm žádný odpor a domnívám se, že je nejspíš v háji. Kávovar jde zapnout i časovač je funkční ale napětí pro relé je nulové. Hledal jsem schéma ne netu ovšem marně.Mé podezření tudíž padá na termostat.
Mohl by mi někdo z vás poradit náhradu jelikož jsem nenalezl k tomuto termostatu blišší info,mám jen toto co je na něm napsáno.
Popis zde: CS-7S
145
1212
viz foto
Nejsem si jistý ale myslím že spíná při 145 stupnů
Pokud nemám pravdu budu rád když mě někdo opraví či poradí čím nahradit termostat nebo zda by to nemohla být nějaká jiná závada. Tranzistory jsou přemeřené kondenzátory,odpory,diody taktéž.Má-li někdo zkušenosti s tímto přístrojem budu rád za každý příspěvek. Děkuji všem za případné reakce a pomoc při opravě.
Přílohy
IMG_4380.JPG
(93.64 KiB) Staženo 97 x
IMG_4379.JPG
(146.34 KiB) Staženo 117 x
IMG_4378.JPG
(94.4 KiB) Staženo 90 x
IMG_4377.JPG
(89.34 KiB) Staženo 97 x
IMG_4376.JPG
(61.13 KiB) Staženo 110 x
Naposledy upravil(a) mizde dne 26 kvě 2013, 21:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#2 Příspěvek od czatlantis »

Podobný termostaty jsem měnil v malých radiátorech, našel jsem je na ebayi pod označením KSD301 nebo KSD302. No a pak musíš hledat jestli jsou NC nebo NO (normally closed/open) a pak teplotu.
A co ten tvůj? když ho nahřeješ třeba zapalovačem na těch 150°C, tak sepne?

Uživatelský avatar
mizde
Příspěvky: 37
Registrován: 17 dub 2005, 02:00
Bydliště: Most

#3 Příspěvek od mizde »

Když ho nahřeji tak sepne je to slyšitelné a při měření se rozpojí po s chladnutí se spojí.Nejspíš je tedy funkční, jen jsem se někde dočetl, že by měl mít odpor a ten jsem nenaměřil.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#4 Příspěvek od vrky »


Uživatelský avatar
mizde
Příspěvky: 37
Registrován: 17 dub 2005, 02:00
Bydliště: Most

#5 Příspěvek od mizde »

Ještě jsem vyzkoušel termostat vyřadit a připojit na výstup z desky za relé voltmetr. Občas se stane že při ručním zapnutí (na auto jsem to nezkoušel) přepne relé na sepnuto a ihned se vypne, naskočí cca 64volt a hned přepne relé do nulové polohy. Nevím zda je to tím že jsem ten termostat vyřadil či je závada v desce.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Dikobraz »

To není termostat, ale vratná tepelná pojistka. Odpor součástky nenaměříš, je to jen teplotně závislý spínač.

Uživatelský avatar
mizde
Příspěvky: 37
Registrován: 17 dub 2005, 02:00
Bydliště: Most

#7 Příspěvek od mizde »

Děkuji za vysvětlení,dospěl jsem k závěru že je nejspíš tep.pojistka v pořádku a není možné že je závada způsobena právě tím. Po měření mi to nedalo a vyměnil jsem impulzní kon. 0.47uf250v a tranzistor co jsem doma nelezl i když proměřením se jevil v pořádku,ale problém stále trvá.Prosím o radu zda někoho nenapadá příčina poruchy. :(

Uživatelský avatar
mizde
Příspěvky: 37
Registrován: 17 dub 2005, 02:00
Bydliště: Most

#8 Příspěvek od mizde »

Zasílám ještě foto desky pro případ že by někdo měl zájem mi poradit.Děkuji zatím budu bastlit sám a pokud se mi to podaří dám vědět.
Přílohy
IMG_4385.JPG
(126.05 KiB) Staženo 104 x
IMG_4384.JPG
(156.07 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

Co myslíš tím - "Napětí pro relé je nulové"? Vyznač na plošňáku body kde si to měřil.
Ta tepelná pojistka by se měla chovat takto: nízká teplota - sepnuto, teplota nad 145°C vypnuto. Stačí když změříš "odpor" za pokojové teploty, musí být velmi malý - obvod je sepnutý
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
mizde
Příspěvky: 37
Registrován: 17 dub 2005, 02:00
Bydliště: Most

#10 Příspěvek od mizde »

Měřil jsem jak je vyznačeno jelikož relé je na 24 volt a když se občas povede na malou chvilku jak jsem popisoval výše je tam 24 volt v mometě to spadne na 0.Tepelná pojistka zdá se být ok malej odpor jsem naměřil a po nahřátí se rozepne po schladnutí sepne.
Přílohy
IMG_4385.JPG
(126.05 KiB) Staženo 96 x

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

Měřil jsi i tlačítka - jestli nemaj svod?

Uživatelský avatar
mizde
Příspěvky: 37
Registrován: 17 dub 2005, 02:00
Bydliště: Most

#12 Příspěvek od mizde »

Musím se přiznat že ty jsem neměřil děkuji za nápad

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#13 Příspěvek od Eleman »

Dobrá tepelná pojistka bude O.K. Můžeš jí tam vrátit. Dále bych prověřil tlačítka na svod a spolehlivost sepnutí. Zejména ON/OFF a AUTO. Dá se to naměřit ohmmetrem, ale spolehlivější je výměna. Tyto tlačítka na to v nevhodném prostředí docela trpí.
Dále může být vadný (načatý) tranzistor pro spínání relé. Chtělo by to rozkreslit schema obvodu spínání relé (od výstupu z IO až po relé), abychom se mohli bavit konkrétněji.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak zapneš kafemašinu, ta se tváří, že je zapnutá, příslušná LED svítí, ale relé nesepne, protože na něm není napětí. Je to tak? Hele zkontroluj jestli někde v obvodu relé a tranzistoru který ho spíná není mikroskopická prasklina ve spoji - proměř to.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
mizde
Příspěvky: 37
Registrován: 17 dub 2005, 02:00
Bydliště: Most

#14 Příspěvek od mizde »

Mašina se tváří přesně jak popisuješ led svítí a relé není sepnuto právě ten tranzistor jsem měnil i když původní měřením vykazoval stav ok.Pustím se do těch tlačíteka když to bude ok dám vědět.
Jinak díky za rady a tipy

Uživatelský avatar
Josif
Příspěvky: 29
Registrován: 23 bře 2008, 01:00
Bydliště: Galanta-SR

#15 Příspěvek od Josif »

Skús vymeniť kondenzátor (ten žltý)
Teraz som si všimol že už je vymenený
Naposledy upravil(a) Josif dne 26 kvě 2013, 19:50, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“