Elektronkový zesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Elektronkový zesilovač

#1 Příspěvek od sadamish »

Ahoj,

Určitě si vzpomenete na na to jak jsem se pokoušel opravit Elektronkový zesilovač 2x200W EL51. Vzal jsem si k srdci vaše rady o odložení a nabrání znalostí.

Dnes ráno jsem přemýšlel nad tím zda by bylo jednodušší zesilovač opravit nebo jej znovu navrhnout a postavit.

Myslel jsem že bych zesilovač prezentoval jako závěrečnou práci na SŠ.

Děkuji za Vaše názory..
Qc2

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#2 Příspěvek od frantajetel11 »

Tak mysli a prezentuj

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Tiger_T »

Když je možné opravit, nebo restaurovat orginál, bude to lepší výsledek, než vlastní konstrukce. Spousta profíků nad tím strávila spoustu času aby to "nějak" hrálo...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=

už je to dávno . . .
určitě jsi se od té doby něco naučil, tak to teď dej dohromady !

jen nevím zda tato konstrukce za to stojí . . .
to si musíš rozhodnout sám.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Tiger_T »

Ty usměrňovačky :) ... AZ11 :(

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od sadamish »

Tiger_T píše:Ty usměrňovačky :) ... AZ11 :(
AZ11 je pro Předzesík.. pro koncový je DCG4/1000

Jelikož nevím kde s restaurací začít, už jsem zkusil vše co by to mohlo být, zkusil bych jej postavit znovu ... :?
Qc2

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od sadamish »

frantajetel11 píše:Tak mysli a prezentuj
Dobře. V připadě přestavby, bych samozřejmě celý zesík rozebral. A poté potřebuji získat několik věcí pro další výpočty.

I. - Počty závitů u výstupních transformátorů. Zde jsem trochu nejistý, vím že u zesilovačů tř.A se je u elektronek "speciální" výpočet, a tak si nejsem jistý zda mám použít výpočty klasického síťového trafa nebo se poohlédnout po výpočtech na dvoučinné zapojení.

II. - Musím přijít na to co je na výstupním transformátoru 3tí vynutí. Zda se jedná o filtraci výstupním transformátorem, nebo o ZV.

III. - Jak zajistit dostatečně dokonalou filtraci jak u předzesilovače tak u koncového stupně. Přemýšlel jsem nad C-L-C filtrem jelikož u 400W by se asi C-R-C nevyplatil nebo filtraci VT viz II.

IV. - Postavit dostatečně kvalitní předzesilovač.

Je toho dost. Pokud možno, napište kdyby něco byla kravina.
Qc2

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Kravina je s tvými znalostmi něco navrhovat . Při šnekové práci je to na dva víkendy . Jeden vytvořit schema , popsat součástky , změřit odpory (po jednostranném odštípnutí kondů . Po zakreslení vyměnit šmahem všechny kondy (odpoledne ) a při dobrých lampách to frčí . Změření napěťových poměrů , maximálně výměna některé lampy a to tak jedině výkonové . Sám bych si na to dal sobotu . Jinou kapitolou by bylo následné zjištění zničení některého z traf , ale to je až další pohádka .

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#9 Příspěvek od EL34 »

sadamish píše:
frantajetel11 píše:Tak mysli a prezentuj
III. - Jak zajistit dostatečně dokonalou filtraci jak u předzesilovače tak u koncového stupně. Přemýšlel jsem nad C-L-C filtrem jelikož u 400W by se asi C-R-C nevyplatil nebo filtraci VT viz II.

Je toho dost. Pokud možno, napište kdyby něco byla kravina.

U koncového stupně se pokud chceš opravdu dobrou filtraci nevyhneš tlumivce, C-R-C je zoufalost- možná tak pro ten předzesilovač.
Nedávno jsem podle Nečáska jednu tlumivku počítal a celkem Ok. Stačí zvolit si proud tlumivkou a její indukčnost a spočítáš ji celou. včetně vzduchové mezery.. Podle Hannova diagramu.
Nyní mám C-L-C 560uF+6H+560uF.

Nejde jenom o filtraci ale taky o potřebnou tvrdost anodovýho vinutí - čili jeho vnitřní odpor tedy průměr drátu vinutí. Pokud ti při špičkách ( basy) bude napětí zdroje příliš klesat ( velký vnitřní odpor), tak to žádným filtrem ani kapacitou nezlepšíš, a bude ti to bučet místo hrát hloubky..

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od sadamish »

Tohle trafo je myslím dostatečně tvrdé. . .

A jaký je z té filtrace odběr ?
Qc2

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#11 Příspěvek od Hrnous »

Já si beztak osobně myslím, že o tom, zdalipak to oživil už nenapíše, protože ho to do té doby zabije..

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od sadamish »

Proč by mě to mělo zabíjet ? Pokud se o sebe bojíte Vy tak takovéhle věci nestavte... A pokud se bojíte o mě, tak nereagujte !!! Díky :)
Qc2

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#13 Příspěvek od mmjuz »

EL34 píše: U koncového stupně se pokud chceš opravdu dobrou filtraci nevyhneš tlumivce, C-R-C je zoufalost- možná tak pro ten předzesilovač.
Nedávno jsem podle Nečáska jednu tlumivku počítal a celkem Ok. Stačí zvolit si proud tlumivkou a její indukčnost a spočítáš ji celou. včetně vzduchové mezery.. Podle Hannova diagramu.
Nyní mám C-L-C 560uF+6H+560uF.

Nejde jenom o filtraci ale taky o potřebnou tvrdost anodovýho vinutí - čili jeho vnitřní odpor tedy průměr drátu vinutí. Pokud ti při špičkách ( basy) bude napětí zdroje příliš klesat ( velký vnitřní odpor), tak to žádným filtrem ani kapacitou nezlepšíš, a bude ti to bučet místo hrát hloubky..

Otázkou je, jak dlouho by ta jeho žárovka DCG 4/1000 vydržela provoz ve zdroji zatěžovaná kapacitou 560uF...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od zdenoeddie »

sadamish píše:
frantajetel11 píše:Tak mysli a prezentuj
Dobře. V připadě přestavby, bych samozřejmě celý zesík rozebral. A poté potřebuji získat několik věcí pro další výpočty.

I. - Počty závitů u výstupních transformátorů. Zde jsem trochu nejistý, vím že u zesilovačů tř.A se je u elektronek "speciální" výpočet, a tak si nejsem jistý zda mám použít výpočty klasického síťového trafa nebo se poohlédnout po výpočtech na dvoučinné zapojení.

II. - Musím přijít na to co je na výstupním transformátoru 3tí vynutí. Zda se jedná o filtraci výstupním transformátorem, nebo o ZV.

III. - Jak zajistit dostatečně dokonalou filtraci jak u předzesilovače tak u koncového stupně. Přemýšlel jsem nad C-L-C filtrem jelikož u 400W by se asi C-R-C nevyplatil nebo filtraci VT viz II.

IV. - Postavit dostatečně kvalitní předzesilovač.

Je toho dost. Pokud možno, napište kdyby něco byla kravina.
Nic v zlom, ale aj za tu dobu vies dokopy prd na to, aby si nieco rozumne stvoril, sudim podla povahy Tvojich dotazov. Elektronkam sa venujem asi 10 rokov, posledne 4 roky dokonca profesionalne, a niektore veci "nedokazem" este ani ja :twisted:

Uživatelský avatar
sadamish
Příspěvky: 160
Registrován: 26 srp 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od sadamish »

Ted jsem si uvědomil několik věcí.

I. - Zesilovač není 2x200W ale 200W. (200W celkem 100W na kanál 50W na jedu EL51)

II. - Při P=200W I= cca 270mA a pokud budu počítat Cf= 25000/Rz
(Rz=750/0,27 = 2777Ω) Cf=25000/2777= 9µ. L=Rz/500 = 5,554H =>6H

Protože na DCG4/1000 bude nějaké napětí, což sníží výsledné napětí použil bych 15µ

Výsledná filtrace by tedy byla 15µ - 6H - 15µ.

(vzorce použity z knihy Měření a výpočty v amaterské radiotechnice)
Qc2

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“