Zlepšení příjmu DCF-77 budíku.

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ikx
Příspěvky: 40
Registrován: 27 črc 2011, 02:00

#16 Příspěvek od Ikx »

Pokus proveden hluboko v lese... :D :D
Budík i meteo se "chytly" hned napoprvé.
Rušení je v paneláku asi všude a bude to čím dál horší.
Přemyšlím jestli teda nezbastlit nějakej více selektivní předzesáček.
Zedvě zetři pásmovy propustě mezi stupni by snad mohly pomoct, ne?
:idea:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Zajímavé je, že jsme to tu před několika týdny řešili a od té doby je budík na příjmu pořád (o analogových hodinách nemluvě, ty si jaksi vystačí i s horším signálem a synchronizují od roku 1995 stále na stejném místě bez problému).

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#18 Příspěvek od Otkundes »

Když tak koukám na provedení vstupního laděného obvodu hodin, cívku feritky vinutou tenkým smaltovaným drátem, na dlouhý tenký, stočený a nestíněný přívod od cívky k tišťáku, nejsem si jist přílišnou kvalitou vstupního LC obvodu, ani jeho selektivitou. To možná pro krystalku si amatér vyrobí kvalitnější laděný obvod. Pak se nelze divit, že mimo žádaného kmitočtu 77.5 kHz, přístroj přijímá kde-co a nechá se třeba i rušením zahltit...
Než vyrábět selektivní zesilovač, zaměřil bych se na vstupní laděný obvod hodin.

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od bobecek »

Je to už dávno, co jsem řešil podobný problém. Vypadalo to podobně jako tohle to. Drátky co vedou od feritu k desce přijímače jsem zkrátil na minimální možnou délku a nenechával je zakroucené. Očistil jsem konce od toho smaltu a naletoval zpět na desku přijímače. Hodiny se od té doby pavidelně synchronizují už cca 5. roků. Baterie již asi 2x měněna.
Neříkám, že v tomto případě to pomůže, ale mě to pomohlo a za vyzkoušení to stojí.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#20 Příspěvek od BIPOLAR »

Těžko mohla délka přívodu od feritky, mít nějaký vliv na 77,5 kHz, spíš bych se přikláněl k tomu, že u původního přívodu byl někde studeňák. :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#21 Příspěvek od Otkundes »

V praxi jsem si ověřil, že příjem slabého signálu na náhražkovou anténu, (což feritka je), ve městské zástavbě, může být docela "duchařina". Ostatně i někteří z diskutujících na vedlejším vlákně přeci psali, že s přístrojem musí chodit na balkon, pokládat ho na parapet okna, aby k synchronizaci vůbec došlo. Docela bych tedy věřil, že každá drobná chybička v konstrukci a naladění vstupního obvodu, se může projevit zbytečným problémem. Zajímavé je, že již dva z diskutujících, po úpravě přívodu od feritky, svůj problém vyřešili.

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od bobecek »

Opravdu to pomohlo, za vyzkoušení nic nedáš, buď to půjde a nebo se nic nezmění. Ale podle mě zbytečně dlouhé a různě pokroucené přívody od feritky posbírají zbytečně různé rušení, které se v domácnosti vyskytuje, ať jsou to spínané zdroje, pc a pod.
Feritka přijímá magnetickou složku signálu, v ní se tolik toho rušení nevyskytuje, kdežto drát přijímá spíše elektrickou složku elektromagnetického pole, a tam už toho rušení posbírá daleko více.
Proto bych viděl problém v délce přívodů. Na odlehlejších místech je to prakticky jedno, proto se to většinou zasynchronizuje.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#23 Příspěvek od czatlantis »

Já mám dojem že v poslední době (poslední dobou myslím tak 5let) se buď snížil výkon vysílače, nebo přibylo nějaký globální rušení (něco vysílá na podobným kmitočtu?), protože hodiny i meteostanice co máme v baráku se tou poslední dobou přestaly synchronizovat a musí se donést na balkon. Zkoušel jsem i vypnout veškerou elektriku v baráku a nezlepšilo se to. A že by sousedi měli nějakou hodně výkonnou rušičku mi přijde taky divný (i na druhé straně baráku se to nechytne).
Zkrátit přívody zkusím,ale je to myslím docela zabitý, protože na tom místě se to nechytne ani občas, prostě vůbec. Nebo nějak přesněji naladit tu cívku? problém ale je že tu mám tam maximálně multimetr co ukazuje frekvenci, což je mi asi naprd...

Potřeboval bych nějakej zesilovač co by chytal na střeše signál a pak to vysílal po baráku.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od hafca »

Možná hloupá dedukce, ale nesouvisí to s předpovědí počasí? Před časem se měla přidat do volného místa data pro předpověď počasí. Možná si s tím některé přístroje když je signál na hraně neumí úplně dobře poradit.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od hafca »

Oživím tohle vlákno.
Mám dva DCF moduly, jeden od Conrada a druhý vybraný z nějakého budíku co byl ve výprodeji v Penny.
Modul od Conrada digitronové hodiny nastaví prakticky hned. Ten z Penny jen ráno a pak se ani touhle dobou nechytá.
Jak nejlépe a hlavně nejednodušeji zkontrolovat jak moc přesně je anténa s kondenzátorem naladěna na přijímací kmitočet? Předpokládám, že jiný problém než sladění v tom nebude.

A ještě jeden dotaz. Mám postavené dvoje různé hodiny. Jedny fungují jak mají a jedny po synchronizaci sice nastaví čas, ale posunutý o hodinu dopředu. Našel jsem dvě varianty zapojení. V jedné je krystal 4.19430MHz a v druhé 3.2768MHz. Programy pro PIC sice mají stejnou délku, ale stejné podle srovnání v programátoru nejsou. Oba ale fungují stejně špatně, čas je o hodinu dopředu, proč?
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jiriS »

Měl jsem v ruce nedávno hodiny na dcf, měly možnost jednak nastavení několika pásem, jednak posun zobrazeného času jak dopředu, tak dozadu podle zvoleného pásma.
Naladění jsem kontroloval jednoduše- odpojil jsem anténu i kondenzátorem, napojil na osciloskop a k anténě jsem přiblížil drát vedoucí z generátoru, ten jsem přelaďoval. Metoda sice není zrovna nejpřesnější, ale pro kontrolu mi stačila
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#27 Příspěvek od Hill »

Hafča, máš asi chybu v programu: v 17. až 19. sekundě se vysílají postupně:
s17: oznámení o přechodu na letní/zimní čas (když tam je jednička, musí program očekávat do hodiny změnu)
s18, s19 udávají, kolik hodin se přičítá v letním čase (00bin, 01bin, 10bin a 11bin odpovídá 0, 1, 2 s 3 hodinám).
Patrně je něco špatně ve vyhodnocení těchto tří bitů. Nenapsals ale, co ti to dělá během přechodu na letní/zimní čas, tak může být chyba i v absolutní interpretaci hodiny (s29 - s34).

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od hafca »

Bohužel, program jsem nepsal já a mám k dispozici jen HEX. Hodiny ležely ve skříni ve stádiu čekání na krabici, takže co to dělo během přechodu letní/zimní nemám tušení. Pokusím se někde vypátrat zdroják, ale nejsem si úplně jistý, že v něm tu chybu dokáži najít.
Ono se jim vůbec moc nechce synchronizovat. Ty druhé hodiny synchronizují do minuty a těmhle to trvá i pět minut. Na stejném místě se stejným přijímačem.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#29 Příspěvek od Hydrawerk »

Nazdar, vybírám nějaký DCF budík vhodný pro ženy. Zatím se mi nejvíc líbí Casio DQD-70B. Jiný značkový dcf budík se asi nedá koupit.
-Všecky tlačítka jsou zepředu!! Nevídané.
-Ne vyloženě obrovský displej, takže se tak snadno nerozbije.
-Jednoduché ovládání.
-Po zapnutí alarmu se jeho čas trvale zobrazuje na vedlejším displeji.
Má s ním někdo zkušenosti?
http://casio-watch.fastcr.cz/produkty/w ... /dqd-70b-2
http://budiky.heureka.cz/casio-dqd-70b-8/
Jo, je trochu drahý.
Víc fotek jsem umístil sem.
https://picasaweb.google.com/1062642188 ... AlarmClock#

Od roku 2003 provozuji JVD RB-300, takže signál by tu byl.
https://picasaweb.google.com/1062642188 ... eplacement
Furt slouží, ale blbě se rozdělává a jednou mu upadla špatně připevněná anténa.
EDIT: Jednou jsem také měnil tlačítko Light / Snooze.
Přílohy
Casio DQD-70B.jpg
(49.25 KiB) Staženo 180 x
Casio DQD-70B small.jpg
(258.26 KiB) Staženo 135 x
Casio DQD-70B pic 02.jpg
(10.57 KiB) Staženo 136 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 28 bře 2016, 01:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#30 Příspěvek od Artaban001 »

Já tu mám v DCF verzi "Oregon scientific BARM839" s VKV rádiem. Nikdy neměl problém s přijmem času. Je to nezmar, akorát s počasím trochu kecá.

Vedle mi visí nástěnné hodiny z analogovým DCF - Taky chodí bez problému.
Pak tu mám bezdrátový teploměr SENCOR, o kterým jsem tu nedávno psal, jak jsem mu musel mechanicky otočit anténu naležato a od tý doby taky bez problému..
Různých budíků s DCF přijmem seženeš dost. Dokonce i jakejsi radiobudík GRUNDIG uměl pomocí sondy na káblíku synchronizaci s DCF. Rádio měl laděný kolečkem.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“