napájení notebook-závada

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#16 Příspěvek od vicious »

v tej asus baterke sú 8 kusov samostatných článkov, tie su zapojené paralelne vo dvojiciach, a dvojice do série, a na každom článku sú 4V, takže výsledné napätie je cca 16V

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#17 Příspěvek od impedance »

nešlo mě o opravu baterie, však už 3roky se ten ntb použáva jako stolní. Nechci tu baterii opravovat. Nikdy na ni ten pc nepojede. Typ ntb jsem napsal je to asus, přesné číslo nevím, protože ho nespustím a jestli znáte ty nálepky na kterých to je natištěné, tak ty se po roce smažou.. možná je to nějaká K řada. schéma jsem už hledal, bohužel nenašel.
jinak z jiného fora: Pripojiť napájanie na konektor batérie, keď sú 2 konektory batérie tak na ten druhý,
napájacie napetie 12-19 V.
já to nějak vymyslím.. díky za pomoc.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#18 Příspěvek od procesor »

Mám notebook čo "scípala" baterka, a raz sa notebook viac neprebudil.
Bez baterky na adaptér funguje OK, iba nesmie sa kedykoľvek vytiahnuť zo sieti :D

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#19 Příspěvek od Bastlfanda »

no nejsem odborník, ale bez opravy toho konektoru (nebo aspoň "odstavení", event. nahrazení potřebnejch součástek) to prosimtě zkoušej (z hlediska bezpečnosti raději úplně bez baterky) s kamerou, já ještě neviděl zahořet ntb :lol: (nehledě k potřebě zohlednit "tvrdost zdroje" a vzhledem k elektronice asi i "komunikaci,..." při "napichování se na konektor baterky", oprava napájecího konektoru by byla určitě lepší, při troše šikovnosti možná i bez horkovzduchu/smd součástek, ale to schéma by to zasloužilo a i z hlediska zdroje/pův.nabíječky je výhodnější opravit ten konektor ... )

Přemejšlel jsem o založení vlastního vlákna, ale ještě nevim, na kolik se v tom "pitvat", když jsem viděl ten návod na repasi, ale zas to SMBus rozhraní vypadá zajímavě (a asi i použitelný na víc eepromek než jen u hlídacích obvodů baterek, ne? ), Smart Battery Workshop už zas o něco míň ...
No každopádně k dotazu - mam Psion 7, ale bez origo nabíječky, baterku se mi párkrát povedlo nabít, ale naposled jsem blbec šlusnul kontakty a od tý doby baterka nepustí nic na svorky, přitom je nabitá asi na 11V - jednotlivý články maj cca 3,7V - má to nějakou jednoduše vyměnitelnou "pojistku" nebo jsem tim "ublížil" třeba nějakýmu "švábovi"?
Ta kapacita už sice nebude kdovíjaká, je to "historickej kousek", ale možná právě proto by mohlo mít smysl to opravovat (přecijen je to ještě docela "kvalitní železo") ... Baterka je to Li-ion 10,8V 1,5Ah, "Made in Japan", články Sony US18650S a všechno na desce 1-671-678-13 nechutně mrňavý :D a vizuálně jsem nenašel žádný poškození/očouzenou součástku, ap. ... (články maj 3,642-3V, jen ten posl. u mínusu 3,632-4V)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od kulikus »

Elektronika v baterce hlídá balancování článků a max napětí při nabíjení, minimální napětí, zkrat a měří zbývající náboj v mAh. Při zkratu odpojí trvale výstup. Pomůže snad jen reset čipu, obvykle je na to třeba speciální soft a nadrátování dovnitř na nohy švábu. Ještě snad zkus zapnout nabíjení (až to spravíš), to ji myslím odblokovalo. Pokud to úspěšně pořešíš, dej vědět jak.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#21 Příspěvek od Bastlfanda »

Huustý :D (chytřejší elektronika než jsem čekal, to se mohlo obejít i bez ulámanejch úchytů :) ) Díky za tip, pomohlo to nabíjení ...
:wink:
Asi si i o těchhle baterkách zjistim víc ;) (spíš kvůli tý elektronice kolem, popř. i jinejm baterkám než kvůli samotnýmu Psionu ... )

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

+ vyvod baterie je pripojeny cez FET, ktory je v normalnom stave otvoreny. Pri skrate alebo velkom vybiti riadiaci IO FET zavrie. Je v nom vsak dioda, ktora aj v takomto stave umozni nabijanie - a ked riadenie zisti, ze je vsetko OK, tak zase FET otvori.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#23 Příspěvek od keemo »

to je ten lepsi pripad... ja som si umrtvil baterku vybitim a bohuzial sa ju uz nepodarilo prebrat... vdaka bohu za reklamaciu...

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#24 Příspěvek od impedance »

tak sem si o tech baterkách něco přečetl. A chtěl bych se zeptat, je reálný ten konektor opravit? stačilo by mě schéma, to jsem hledal ,ale marně. ty tlumivky jsem odpájel a schoval. Neměl by někdo aspoň schéma?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#25 Příspěvek od rezis »

Odpájel a schoval? A už ti to jede?
Napájel jsi to přímo za ně?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#26 Příspěvek od impedance »

odpájel sem tlumivky. pak jsem zjistil ,že tam byla na vstupu dioda (ta ale odešla),tak jsem tam jednu prásknul za ní jsem už zase dal ty tlumivky sice "do luftu" , ale zvykne si to tak. A ntb zase jede :) zapoměl jsem poděkovat. Děkuju.

diodu jsem tam dal jen 3A takže se kapku hřeje, až bude čas zajet do města, tak koupím výkonější.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“