Stavba vysílačky

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#16 Příspěvek od jasin »

Existuje řada návodů na pojítka z laserových ukazovátek. Na přímou viditelnost cca 1 km dosah. To se zbastlit dá a povolení netřeba.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#17 Příspěvek od p32 »

Za tisícovku máš 2ks PMR s velmi dobrými funkcemi a jednoduchým ovládání :
http://www.zbozi.cz/?q=pmr#utm_source=s ... tent=lista

Pokud je ti líto za to dát tu tisícovku plus poštovné, tak se na to raději vykašli.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#18 Příspěvek od ok1hga »

pořiď si tyto:
http://www.zbozi.cz/?q=SMR600

koupil si je i Ekkar a já je provozuji již 3 roky bez jakýchkoliv závad a k naprosté spokojenosti.
Má to dokonce i selektivní vyzvánění a pokud nechceš rušit okolí, můžeš si to přepnout na "vibrační vyzvánění" jako u mobilu . . .

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#19 Příspěvek od jasin »

Když říká že by chtěl něco bastlit tak proč mu pořád vnucujete nákup?
Dealeři sem nepatří !
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

jasin píše:Když říká že by chtěl něco bastlit tak proč mu pořád vnucujete nákup? Dealeři sem nepatří !
jasine ty sis někdy postavil nějaké pojítko ?
jestli ano, tak víš proč . . . a neptej se !

a jestli jsi nic nestavěl, zkus to !
pak budeš mluvit jinak !

dealer rozhodně nejsem, jen jsem příznivcem "čistých" pásem . . .

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#21 Příspěvek od jasin »

ok1hga píše: jasine ty sis někdy postavil nějaké pojítko ?

dealer rozhodně nejsem, jen jsem příznivcem "čistých" pásem . . .
Hochu, hochu...
Pojíto jsem nestavěl. Jen postupně cca 5 TCVR - 70cm, 2m, KV. Vše QRP

Nechápu jak laserové ukazovátko zamoří pásma. Ale ty je taky nezamořuješ. Koukám že tě v logu nemám.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

jasin píše:Hochu, hochu... Pojíto jsem nestavěl. Jen postupně cca 5 TCVR - 70cm, 2m, KV. Vše QRP
takže jsi věci znalý, přečti si znova od začátku co chce "Iginmas" vlastně stavět !
to tvoje "svítítko" si prostě nevybral !
jasin píše:Ale ty je taky nezamořuješ. Koukám že tě v logu nemám
. . . a jakou máš značku ?

Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od igimas »

Hill: Jo, zabezpečení je právě v plánu, toto měl být takový předstupeň :D
jasin: Nezní to špatně, jen to asi bude velmi citlivé na polohu vysílače a přijímače a taky nevím jak by to šlo přes sklo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

jasin píše:Když říká že by chtěl něco bastlit tak proč mu pořád vnucujete nákup?
Dealeři sem nepatří !
Ale no tak: to není vnucování nákupu jen pro nákup samotný, to jsou dobré rady na ochranu před průseurem. Prodávané zařízení na sdílenkách má nějakou tu schvalovací značku, kterou eviduje ČTÚ. Přes ni na mě nemůžou, pokud se nedopustím úpravy, která by měla za následek vyzařování, které úrovní a/nebo kmitočtem vybočuje z povolených mezí.
Jasine, už jsi pár TX postavil, tak víš, co to obnáší: jestli jednou existují nějaké předpisy a zákony, kterým je nutné vyhovět v případě, že chci s nějakým zařízením a s nějakou modulací vstoupit do vysokofrekvenčního spektra, musím mít možnost, znalosti a vybavení, abych vůbec byl schopný všem těm předpisům v plném rozsahu vyhovět. To pro případ, že chci použít některý ze sdílených kmitočtů. V ostatních pásmech navrch potřebuji koncesi.
Bez toho všeho je to jen otázka času, kdy se objeví pánové od ČTÚ, nejspíš rovnou v uniformovaném doprovodu.
Dokonce dnes nepotřebují vždy gonio v autě - s tím, co tu držel v ruce Ing. Bukač při hledání zdroje rušení, můžou přijet zaměřovat i autobusem...
Naposledy upravil(a) Hill dne 03 čer 2013, 19:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od igimas »

Ještě tak přemýšlím, jak tu kdosi psal, že v některých pásmech se může vysílat jen certifikovanými kupovanými přístroji-kdybych si postavil takové zařízení, které by splňovalo dané normy, tak mi přece ČTÚ nemůže nic udělat, respektive přece nekontroluje každého člověka, který komunikuje přes kupovanou vysílačku, jestli si ji fakt koupil nebo ubastlil doma. (Vím, že bez profi zařízení jako spektr. analyzátoru atd. bych ty podmínky stejně nemohl splnit, jen tak teoreticky o tom uvažuju, takže mě ani nenapadlo se to pokoušet vyrobit...)

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#26 Příspěvek od jasin »

Hill píše:
jasin píše:Když říká že by chtěl něco bastlit tak proč mu pořád vnucujete nákup?
Dealeři sem nepatří !

Jasine, už jsi pár TX postavil, tak víš, co to obnáší: jestli jednou existují nějaké předpisy a zákony, kterým je nutné vyhovět v případě, že chci s nějakým zařízením a s nějakou modulací vstoupit do vysokofrekvenčního spektra, musím mít možnost, znalosti a vybavení, abych vůbec byl schopný všem těm předpisům v plném rozsahu vyhovět. To pro případ, že chci použít některý ze sdílených kmitočtů. V ostatních pásmech navrch potřebuji koncesi.
Lidi co to s vámi je?
Navrhoval jsem snad aby stavěl vysílačku?
Navrhl jsem co se postavit dá a je to košer, když už chce bastlit.
Ohražuji se proti jednostrannému pohledu.
Když někdo chce bastlit tak považuju za ubohost mu začít nutit aby něco koupil. To není pro něj přínos. Určitě ví že se dá něco koupit.
Přínosné by bylo poradit mu co se dá postavit legálně.
Jenže místo toho všichni kupodivu napadáte toho jediného kdo aspoň něco ke stavbě navrhl.
Pěkně to tady upadá.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#27 Příspěvek od buddyns »

Když chceš bastlit, bastli ...
Pokud se nebojíš pokuty tak zkus toto
I legálně lze vysílat na 88-108Mhz avšak jen do výkonu 50nW což je nic ... max 6 metrů ?
Potom už jen jak psal ok1hga CBčko ale asi se ti nebude chtít investovat 2x1200 kč ...
Něco málo k inspiraci vysílače je zde http://www.ctu.cz/ctu-informuje/jak-pos ... toctu.html
Good luck

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#28 Příspěvek od ok1hga »

jasin píše:Lidi co to s vámi je?
myslím že nic . . .
jasin píše:Navrhoval jsem snad aby stavěl vysílačku?
né,
ale on si to usmyslel už na začátku(600kHz) a my se mu to snažili vymluvit
a radili zakoupit legální pojítko . . .
jasin píše:Navrhl jsem co se postavit dá a je to košer, když už chce bastlit.
jenže on si to nevybral, nehodí se mu to (že to neprojde sklem)
jasin píše:Ohražuji se proti jednostrannému pohledu.
a tvůj pohled není jednostranný ?
jasin píše:Když někdo chce bastlit tak považuju za ubohost mu začít nutit aby něco koupil. To není pro něj přínos. Určitě ví že se dá něco koupit
samo, že to ví . . . jen neví co má koupit a jaké jsou zkušenosti ostatních.
jasin píše:Jenže místo toho všichni kupodivu napadáte toho jediného kdo aspoň něco ke stavbě navrhl. Pěkně to tady upadá.
máš zajímavý závěr . . .
nemyslím si, že by tě tady někdo napadal, to by asi vypadalo jinak . . .
vzpomeň si na "Sinclaira" pár let dozadu . . .

a ještě jsi mi neodpověděl, jakou máš značku ?
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 03 čer 2013, 21:00, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#29 Příspěvek od Zmije »

Já bych začal radioamatérskou koncesí, dnes jsou podmínky dost nenáročné a pokud se přihlásíš na kurz máš to skoro jisté (zvládnou to i zdravotní sestry...). Na amatérských pásmech potom můžeš používat vlastní zařízení, hlavní podmínkou je potlačení vyzařovaní mimo pásmo o 40dB a je tam i absolutní hodnota, už si t nepamatuju, ale bylo to kolem 1mW.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#30 Příspěvek od Hill »

Jasine, asi jsi dobře nečetl podmínky: laserovému pojítku stojí v cestě strom. To zrovna spolehlivému spojení nesvědčí.
Ostatně to napsal ož ok1hga, že to svítítko si prostě nevybral. Nejspíš právě kvůli tomu stromu.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“