Pískání settopboxu

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

Pískání settopboxu

#1 Příspěvek od lantros7 »

Ze settopboxu se mi začalo ozývat pronikavé pískání.
To pískání může mít odhadem frekvenci 100000hz.
Ojakou závadu jde?
Díky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Mas tam tych nul nejako vela... Piskat moze vadny alebo pretazeny zdroj.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

A ty slyšíš 100kHz ? Slyšitelné "pískání" zdrojů může způsobovat uvolněná tlumivka nebo trafo, nebo zdroj nepracuje ve správném režimu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#4 Příspěvek od lantros7 »

Tak samozřejmě sem frekvenci tipnul.
Na netu sem našel odkaz s různými freqencemi tónu,a tohle tam bylo nejpodobnější.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

lantros7- kašli na to, cos našel na webu. Člověk v rozumné úrovni slyší tak do 18kHz, možná 20kHz. A s přibývajícím věkem tohle klesá.

rnbw ti to popsal přesně, hledej chybu, měř.

Na monitorech, které jsem kdysi opravoval, se po čase uvolnily závity na cívkách ve zdroji, řešili jsme to tavným lepidlem
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

lantros7: Frekvencemi, česky kmitočty :roll:
Dítě slyší až 20kHz, pak už to s věkem jde s kopce, ještě tak nějak cejtím 17kHz, ale víc ne, někdo je na tom mnohem hůř, že třeba neslyší nad 8kHz.
Ale k tématu: když trafo moc netopí (<70°C), pak to zalejvám polystyrenem rozpuštěným v ředidle. Ale musí to pak důkladně proschnout.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od sis2 »

kašli na to, jak kdo slyší..., tím to neopravíš

Ten zvuk nejspíš pochází ze zdrojové části, kde se projevuje odcházející elektrolytycký kondenzátor z východu - jinak řečeno - univerzální kurvítko.
Zdroj nějakou dobu různě píská, než jednoho dne nenastartuje anebo dá kouřové znamení.
Takže bych otevřel kryt, našel zdrojovou část a sledoval, jestli se některý futrál elytu nenafoukl. Pokud ne, pak bych zkoušel (s max. opatrností, je tam někde až 340V ss!), jestli nějaký elektrolyt na sekundární straně výrazně nehřeje. Takhle se většinou snadno objeví. Pak už jen stačí vypnout, počkat 5 minut, až se všechny kondenzátory vybijí a může se vypájet a vyměnit.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Já být tebou, tak bych na to vůbec nešahal. Tvoje kvalifikace na opravu těchto zařízení je asi daná tou druhou větou v úvodu. Takže nic špatného, ale dej to opravit nějakému známému, co tomu rozumí.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “