OZ s TDA2050, pasivní výhybka

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

OZ s TDA2050, pasivní výhybka

#1 Příspěvek od Aqarel »

Ahoj,
mám 2x dvou pásmové repro z AIWA NSX-S555:
Výškový/středový: 8Ω, 12W, 200Hz - 20kHz
Basový: 4Ω, 30W, 50Hz - 200Hz, 160mm
a stereo zesilovač s TDA2050.

Potřebuji udělat pro ně nějakou pasivní výhybku.
a) Výhybka 1. řádu:
Vychází to cca: kondík = 100uF a indukčnost = 3,2mH. Ta indukčnost není zrovna malá, kdybych ju měl koupit tak bude dražší než celý zesilovač. Existuje i varianta bez indukčnosti? Jak moc by vadilo elektricky a poslechově, kdyby se vynechala a bas. repro by se připojilo přímo?
Naposledy upravil(a) Aqarel dne 04 črc 2013, 14:42, celkem upraveno 3 x.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ten zosilnovac je uz hotovy alebo ho budes stavat? Ak budes stavat, tak ho urob tak ako bol vo vezi: daj tam 4x TDA2050 a pasma oddel este pred zosilnenim.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Aqarel »

Mám rozdělané schéma zatím.

To asi bude nejlepší použít 4xTDA.

Teď ještě tak přemýšlím, zatím jsem počítal s nesymetrickým napájením mám tu trafáka 24V/100VA. Vyplatí se v tomto případě jít do symetrického napájení? Buď bych toroid sehnal přes inzerát, nebo v tme maji 2x17V 100VA za 500,-
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Thales »

Jak si přišel na hodnoty cívky a kondenzátoru?

Když píšeš že máš dvoupásmové bedny tak jak to že tam máš středy a basy? Výšky jsou kde?
Naposledy upravil(a) Thales dne 04 črc 2013, 12:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Aqarel »

Podle vzorců uvedených zde: http://www.dexon.cz/data/clanky/popisy/ ... vzorce.pdf pro dělící frekvenci 200Hz.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Thales »

Tak jsem si našel fotky. Vypadá to že je tam nějaký lowend širokáč a někde uvnitř je asi schované nějaké dunidlo. Tak to je pak těžké něco smysluplného řešit, těžko vůbec soudit jaké to má vlastnosti. Asi bych se na to vykašlal.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Aqarel »

Repreáky mají uvedený f rozsah přímo na bedně (viz výše):
Středy/výškový: 200Hz - 20kHz
Basy: 50Hz - 200Hz
Na základě toho jsem myslel, že dělící frekvence bude 200Hz.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Thales »

Kurňa já si dohledám informace (detailní fotky), editnu příspěvek a než to udělám tak mě předběhneš :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Uplne najlepsie by bolo mat aj tu vezu a nevymyslat znovu to, co uz raz vyrobca vymyslel.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Aqarel »

rnbw píše:Uplne najlepsie by bolo mat aj tu vezu a nevymyslat znovu to, co uz raz vyrobca vymyslel.
Jj, ta je par let v kremikovem nebi. Na druhe strane si zabastlim :)
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Thales »

Třeba by nebylo tak těžké jí opravit.

Jinak když bastlit tak něco smysluplného.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Aqarel »

Thales píše:Třeba by nebylo tak těžké jí opravit.
Ta už je mnoho let někde na skládce, věž naši vyhodili dřív, než jsem ji mohl zabavit.

Tedy:
1) Má smysl jít do symetrického napájení?
2) Použít 4xTDA nebo jak navrhl Thales paralelně spojit repro oddělit je kondenzátorem.

Co od toho očekávám?
Využiji bedny, co se tu už nějaký čas válí. Bude to hrát o něco lépe, než plastová chrastítka za 300 ,- co tu teď mám. Nečekám žádné zázraky, ostatně většinou stejně poslouchám mp3 z youtube a nestěžuji si :D .
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Thales »

To s tím kondenzátorem bylo myšleno pro variantu, že je v těch bednách normální středobas a normální výškáč jak to obvykle bývá. To se ale nepotvrdilo. Je tam nějaká total lowend širokáč a nějaké dunidlo (pravděpodobně jsou ty bedny uvnitř řešené jako bandpass). Jak se to bude chovat opravdu na dálku vyhodnotit nelze. Asi nejmenší zlo by bylo vyřešit to aktivní výhybkou. Takový návrh byl i v jakémsi KTE, stačilo by to jen trochu upravit. Pravděpodobně se to však nevyplatí a bude to i tak hrát naprd. Navíc nevíme ani jestli některý z těch repráků nevyžaduje nějakou další ekvalizaci. Vykašlal bych se na to a pořídil nějaké základní použitelné bedny a k nim normální zesilovač. S tím si lze celkem vyhrát a upgradovat to i bez měřící techniky.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“