Vyjiskřovačka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

Vyjiskřovačka

#1 Příspěvek od wlezley »

Zdravím všechny a chci se zeptat, nemá někdo jednoduché schémátko na jiskrový popisovač? Tvrdý zdroj mám, tvrdý hrot taky ale nejsem si jistý zda použít elektroniku nebo něco na principu Wagnerova kladívka. Potřebuji označit pár kovových dílců a na profi nemám :-(

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Skay »

Našel jsem tohle, jak píšeš na príncipu Wagnerova kladívka...
Přílohy
Scan4.JPG
(240.11 KiB) Staženo 1538 x
Scan3.JPG
(211.28 KiB) Staženo 1865 x

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#3 Příspěvek od wlezley »

Perfektní, věděl jsem, že jsem to někdy někde viděl. Moc díky za sken i ochotu, buhužel vytištěné to nejde přečíst. Můžu poprosit o lepší kvalitu třeba na mejl?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

já t omám čitelné perfektně, možná , mě firefox pokud najedu kurzorem , po otevření na ten obrázek objeví lupa a tou když kliknu tak se mi to zvětší do čitelné podoby

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Také to vidím perfekt . Původní článek vyšel asi ještě o 30 let dříve .

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#6 Příspěvek od wlezley »

Můžete mi prosím vysvětlit proč je to trafo skládaný "na mezeru"? Bude mít nějaký zásadní vliv když použiji klasiku? Omluvte možná hloupý dotaz ale nejsem z toho moc chytrý :?:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Ta mezera v magnetickém obvodu způsobí, že se trafo bude chovat jako zdroj proudu - vlastně tlumivka. Jeho zkratový proud bude několikrát menší, než když plechy poskládáš bez mezery, takže výsledkem bude skutečně jiskrová popisovačka a ne oblouková svářečka.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od mtajovsky »

wlezley píše:Můžete mi prosím vysvětlit proč je to trafo skládaný "na mezeru"? Bude mít nějaký zásadní vliv když použiji klasiku? Omluvte možná hloupý dotaz ale nejsem z toho moc chytrý :?:
Bude to fungovat, ale hůře. Napětí trafa je jen 6V, to přímo je na jiskry trochu málo. Při přerušení proudu se v obvodu vlivem indukčnstí indukuje napětí a to udělá jiskru. Čím větší je ta indukčnost, tím silnější jiskra. K indukčnosti elektromagnetu se připočítává rozptylová indukčnost trafa a proto se dělá záměrně velká. Navíc, jak píše Ekkar, omezuje, vlastně spoluurčuje proud.

Uživatelský avatar
reese
Příspěvky: 116
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: Mostecko

#9 Příspěvek od reese »

Zkonstruoval si někdo tento podle návodu A5/96 popisovač?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Kdysi jsem popisoval z tvrdeho zdroje 28V pres reostat, aby to dalo do zkratu tak cca 3-4A.

Uživatelský avatar
reese
Příspěvky: 116
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: Mostecko

#11 Příspěvek od reese »

Mně jde hlavně o díl s popisovací jehlou podle obr. 3.
Pos. 3 tyčka Ø 6 mm má délka 110 mm a tím vlastně určuje délku cívky např. 100 mm? Potom 100 závitů drátu Ø 0,8 by se vešlo do jedné vrstvy.
Je to tak?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

EKKAR píše:Ta mezera v magnetickém obvodu způsobí, že se trafo bude chovat jako zdroj proudu - vlastně tlumivka. Jeho zkratový proud bude několikrát menší, než když plechy poskládáš bez mezery, takže výsledkem bude skutečně jiskrová popisovačka a ne oblouková svářečka.
Tohle se mi ňáko nezdá. Když má trafo obě vinutí soustředně těsně na sobě na středním sloupku tak je rozptyl daný převážně uspořádáním vinutí P a S navzájem. A mezera v železe s tím moc neudělá. Takhle se rozptyl nedělá. Jediný důsledek bude menší indukčnost a větší magnetizační proud, ale ne menší zkratový proud. Jako omezující impedance je tam jednak tlumivka a hlavně ten přerušovací vibrující efekt. Nezdá se mi, že by trafo bylo zkratuvzdorné, v případě přilepení jehly.

Řekl bych, že mezera je tam naprd - trafo bude víc hřát vlivem ztrát v mědi i naprázdno. Poměr průřezů primáru a sekundáru je 1:4 , zatímco poměr počtu závitů je asi 1:26. To znamená, že primár je zdánlivě velmi předimenzovaný vůči sekundáru. Ale zároveň je na mnohem menší proud , než by odpovídalo jádru EI32x50. Je to divné.

to reese: Ano. Teoreticky stačí asi 8cm.

Uživatelský avatar
MgrPlivnik
Příspěvky: 1
Registrován: 27 srp 2010, 02:00

#13 Příspěvek od MgrPlivnik »

Já jsem si před časem postavil docela obstojnou vyjiskřovačku. Vše co k tomu mohu uvést najdete na: http://mujweb.cz/dr.ritz/spis6.htm
a případné dotazy rád zodpovím. S pozdravem Plivník :)

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#14 Příspěvek od vladom »

Takovou popisovačku jsem stavěl před dvaceti léty pro firemní potřebu. Transformátor měl sekundár asi 12V, byl složený bez mezery, ale dost se hřál. Protože jsme nepopisovali 8 hodin nepřetržitě ale jen podle potřeby, nic jsem neřešil a fungovalo to několik let. Ještě mám někde čmáranice jak to vypadalo, protože byl zájem i o druhý kus. Místo hrotu jsme dávali kus drátu ze svářečky CO2.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“