Identifikace cívek (odporů) podle barevného kódu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

Identifikace cívek (odporů) podle barevného kódu

#1 Příspěvek od Bastlfanda »

Nechci "vykopávat kostlivce" a omlouvám se, jestli jsem málo hledal, ale když na mě ten článek "vybafl" na první stránce ebastlírny, dovolim si oživit ( http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... =0&thold=0 )
Obrázek
Nehledě na to, že to military značení možná nebude u všech a neni mi úplně jasný, taky mi ta tabulka trochu nesedí ... jestli dobře vidim, tak "druhá hodnota" je zlatá a "násobič" šedivej, tj. "no match" ;) ... můžete to pls někdo objasnit? A taky kolikrát řešim z jaký strany identifikovat i některý odpory, i když po bližším zkoumání u většiny neni víc možností (a po změření mam obvykle jasno), ale mam pocit, že vždycky to značení neni úplně jednoznačný, je na to ještě nějakej "fígl" (krom měření), z čeho to vychází, ap. ? Díky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

U toho military je chyba, civilní je správně.
V řadě E12 šlo zaměnit odpory M27 a 4k7, pokud neměly proužek určující toleranci (u odporů se obvykle tolerance ±20% nijak neznačila, proužek na nich prostě nebyl), takže záleželo na tom, jak si člověk ten odpor otočil. To bez měření šlo jen u odporů v toleranci ±10% a užší, měly příslušný proužek za proužkem násobitele.
Jiné hodnoty řady už se četly jednoznačně, zaměnit je nešlo.
Jenže v té tabulce je řeč jen o cívkách.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#3 Příspěvek od Bastlfanda »

Díky za odpověď, ač ani ta imho neobjasňuje "zlatou uprostřed"(resp. na 2.? pozici). Rozdíl mezi odpory a cívkami je mi jasnej , jen mi jaksi "neunikla" podobnost značení vč. podobnejch nejasností ;)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PotPalo »

Tá zlatá a sivá sú tam na tom obrázku prehodené. Niekto by to mal opraviť. Takáto chyba a hneď na úvodnej stránke...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Kde?

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#6 Příspěvek od Bastlfanda »

U tý spodní cívky

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PotPalo »

Ako tak pozerám, už je to opravené. :) :potlesk:

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#8 Příspěvek od Bastlfanda »

Já teda i po tejdnu vidim uprostřed zlatou a za ní (4.pozice) šedivou (tmavší než "stříbrná" ...).
Ale bylo mi odpovězeno (ač by např. i ten voj.identifikátor mohl bejt dovysvětlenej), tak zbytečně neprudim třeba s
alias píše:hodinama výtvarný výchovy
nebo
alias píše:distribucí ...
, ap.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

Bastlfanda píše:Já teda i po tejdnu vidim uprostřed zlatou a za ní (4.pozice) šedivou (tmavší než "stříbrná" ...). . .
Zrejme mas ten stary obrazok v cache prehliadaca. Skus niekolko krat stlacit F5.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#10 Příspěvek od Bastlfanda »

:? možná(?) to bylo opravdu tim (už to vidim taky správně), asi se budu muset prohrabat nastavením (nebo už konečně změnit browser, posl.verze mě o tom víc a víc přesvědčujou), protože teď pomohla jen jedna aktualizace stránky, ale včera jsem krom otevření tohohle tématu v novym okně otevřel navíc i ten obrázek v samostatnym okně a pro jistotu to před napsáním zkoukl i na stránce pův. článku ... :?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“