Koncový zesilovač třídy AB,B

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

Koncový zesilovač třídy AB,B

#1 Příspěvek od PCman »

Uvažuji o stavbě koncového zesilovače něco takového co dělá Au-Ra nebo Ri audio stačí mi tak 20-30W ale aby se na to dalo sehnat jak dokumentaci tak i součástky.Líbí se mi ty mono bloky co dělá Au-Ra ale mi by stačil nějaký koncák stereo se slušnýma parametrama.Uplně nejlepší by byl elektronkový ale navíjet transformátor není pro mě.Poraď te nějakou stránku kde je kompletní návod nebo kde se ten plánek dá sehnat stavebnice co se prodávají jsou jen s IO.Amara žádné doma nemám.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

30 W udělej s IO, je jich spousta a zapojení máš v datashetech.
Jindra

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#3 Příspěvek od PCman »

Nechci nějaký TDA. chci kvalitu s minimálním zkreslením proto jsem psal třída A ale stačí i B počítám investici kolem 5000Kč + zdroj

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

PCmane, speciálně AuRa jsou kousky, se kterými si někdo hodně kvalifikovaný dost pohrál při návrhu i při konstrukci. Jestli nemáš obstojné znalosti o třídách zesilovačů a slušnou měřicí techniku, neuděláš žádnou chybu když se přidržíš té rady o integrovaných zesilovačích. Nevím jak dobré máš bedny, zdroj signálu a sluch, ale dost lidí nepozná nakonec rozdíl mezi 1,5 a 0,5 % zkreslení. Já u spousty žánrů taky ne. Mimochodem mezi 30W v A a v B je dost podstatný rozdíl ve spotřebě, v chlazení i ve vlastnostech. Integrovaný zesilovač si nastaví pracovní bod sám. Máš na to měřák a budeš umět nastavit budič a koncák v B-čku? Mimochodem, třída B sama o sobě zrovna malé zkreslení nemá. Přečti si něco o třídách zesilovačů.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Jestli chceš něco zajímavého, tak bych uvažoval o projektu SYMASYM - M. Bittner, P. Macura. Zrovna se jeden člověk chystá k hromadné objednávce plošných spojů.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#6 Příspěvek od PCman »

Crifodo píše:PCmane, speciálně AuRa jsou kousky, se kterými si někdo hodně kvalifikovaný dost pohrál při návrhu i při konstrukci. Jestli nemáš obstojné znalosti o třídách zesilovačů a slušnou měřicí techniku, neuděláš žádnou chybu když se přidržíš té rady o integrovaných zesilovačích. Nevím jak dobré máš bedny, zdroj signálu a sluch, ale dost lidí nepozná nakonec rozdíl mezi 1,5 a 0,5 % zkreslení. Já u spousty žánrů taky ne. Mimochodem mezi 30W v A a v B je dost podstatný rozdíl ve spotřebě, v chlazení i ve vlastnostech. Integrovaný zesilovač si nastaví pracovní bod sám. Máš na to měřák a budeš umět nastavit budič a koncák v B-čku? Mimochodem, třída B sama o sobě zrovna malé zkreslení nemá. Přečti si něco o třídách zesilovačů.
Právě o to mi jde ta konstrukce nebude nic vijimečného je to známé už asi od 60 let jen je potřeba dobře vybrat součástky a co nejkratší plošák a to právě scháním což je asi to tajemství.Nějaký IO o velikosti 0.5x 2cm neudělá to stejné jako KD tranzistory.Nechci nějaké funkce mute po 30s bez sígnálu a takové další sračky chci jen zesilovač.Není problém udělat nějaký zes. třeba s KC 507 ale když se o tom tranzistoru něco ví tak i z toho KCečka udělá někdo třetí úplně něco jiného než ten první(je to jen moje doměnka a myslím že je na tom něco pravdy)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Na Transiwatt/Aura se vykašli, má to dost velké IMD a je to poplatné době. Podívej se na ten Symasym, je to moderní a zajímavá konstrukce.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od DjRix »

Důkazem tvé doměnky nechť jsou například konstrukce Pavla Dudka,nebo třeba Sendyxem zmiňovaný SYMASYM.

Sendy: Skoušel jsi ten SYMASYM postavit? Zapojení nemá podle mě žádný "speciality" ani nějaký vynálezy nebo "špeky",je to na první pohled jedna z těch konstrukcí,kde bude mít daleko větší vliv na výsledek právě provedení DPS a třeba vedení spojů v krabici,než vlastní schéma. Osobně mi na tom schématu nejsou některé drobnosti jasné.

Jinak mě docela pobavila pasáž o výbuchu té jeho umělé zátěže :D :D
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#9 Příspěvek od PCman »

To je na mosfetech? vypadá to dobře ale neumím německy ale asi jsem dobře vytušíl odstup 57db je dost málo?chci něco kolem 80 je to sice pro grmo ale lepší je mít rezervu kdybych chtěl napíchnout třeba CD,MD nebo deck co má na DBX 108db Technics RSB 50

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od DjRix »

Jak německy? Jaký mosfety? Díval jsi se na to o čem je tu řeč??
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

PCman: postav si co chceš, třeba lampový zesilovač bez transformátoru, ale ať budeš vyrábět cokoliv, vždycky je lepší šplhat nahoru na strom po jednotlivých větvích... to je stará zkušenost kterou učinili mnozí.
Tady ti může jeden radit to, druhý tohle a třetí zas něco, ale zkusit si to stejně musíš sám.
Až tak budeš po webu hledat zapojení a snažit se mu porozumět, možná přitom narazíš na integrované zesilovače, které mají špičkové vlastnosti. Všechno není TBA pro PC krabičky :wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Nezkoušel, ale jiní ano. Časem ho asi postavím z cvičných důvodů, víceméně pro ověření měřící metody.
PMA nějaký kondík bouchnul, ale nějak jsem si nevšimnul, že to někde víc rozmazával.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od DjRix »

Tady,ale nebyl to PMA: I performed 3 hour lasting 50% output power test to dummy load, under conditions of most power dissipated in output devices. As I have very good heatsinks, they even did not get warm. Many commercial amps fail in this test. When I performed longterm square wave test (10kHz 20Vp-p) into the dummy load, I succeeded to destroy that dummy load. The C4 capacitor (2.2 uF, MKT foil, rated at 100 V) did not withtstand steep currents and exploded. But Symasym survived without any problem.

No mě by zajímalo na co tam jsou třeba ty 1R2 odpory v bázích koncáků atd.

PCman: Souhlasím s Crifodo,já teď zrovna šplhám po větvích lamp,jen kdyby na to šplhání bylo víc času.. :(
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Jinak ten Symasym má pěkně zdokumentovaná měření, kdo najde měření Transiwattu, může porovnat, jaký je to podstatný rozdíl.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#15 Příspěvek od paveltl »

A co tøeba skusit Leach nebo koupit stavebnici od Aldaxu?
S obojím mám jen dobré zkušenosti, ten Symasym chci ale taky zkusit až bude èas.
Sendy: poradíš kdo bude objednávat ty DPS ?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“