teplota kabla

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 172
Registrován: 08 led 2012, 01:00

#16 Příspěvek od zelenac »

Nuz,ale aj tak je lepsie,ked dostanes 30 spiciek,akoby to malo do teba ladovat par sekund,kym sa pustis :D .Ja mam vyhodu,ze mam suche prsty,tak ma moc neslahne,ked nieco pripajam pod prudom,ako totalny idiot :oops:

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#17 Příspěvek od weed_smoker »

Asi před čtvrt rokem se měnil motor u čerpadla na jednom výměníku v masňáku,nikdo nevěděl,kde to vypnout,jenom že to je napájený přes rozsáhlej systém PLC.Demontáž OK,motor byl zrovna vyplej.Když se dával novej,tak jsem si o dvě ty fáze škrtnul a dal si totální bombu na pravej loket,asi mezitim nastoupala hladina kondenzu.Parní ventil na 80-kách přírubách za mnou se loktem urazit nedal.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#18 Příspěvek od tomasjedno »

breta1 píše:Při 30mA to vypne zhruba za 0,3 sekundy, což je je nějakých 30 špiček sinusovky.
To je dovolená krajní mez, ve skutečnosti vypínají mnohem rychleji. Např. Bonega PEP-10P 30 mA: 6..30 ms.

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 172
Registrován: 08 led 2012, 01:00

#19 Příspěvek od zelenac »

Takze aj medzi nimi su rozdiely?Je tam niekde napisana rychlost vypnutia?Ked to uz pojdem kupit,tak by som rad nejake rychle :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#20 Příspěvek od tomasjedno »

U některých výrobců se to dočteš v technických parametrech.
Ale nic se nemá přehánět, příliš nervózní chránič je pak ke vzteku. Od toho taky může pocházet skeptický názor některých elektrikářů.
Vzhledem k tomu, že tam budeš mít dost velký elektromotor, doporučil bych ti chránič s charakteristikou G. Ten jednak snáší velké rázové proudy (např. při rozběhu motoru), a jednak účinkuje až po uplynutí 10 ms.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#21 Příspěvek od Eleman »

Já bych s tím extra (super-hyper) rychlým a současně citlivým fíčkem byl opatrný. Pak by ho mohlo klidně shodit zařízení, které má odrušovací kondík dostatečné kapacity připojený mezi pracovní vodič (fázi) a kostru (PE). :idea:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 172
Registrován: 08 led 2012, 01:00

#22 Příspěvek od zelenac »

Takze tam dam s tou G charakteristikou.
Eleman,mas fajny podpis a ja by som si mal dat,ze clovek sa v stari musi ucit to,na co sa v mladosti 🤐 :D .Dobre,nie?
Inak,pani dakujem za cenne rady :agree:

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#23 Příspěvek od Eleman »

zelenac píše:...mas fajny podpis...
Byť si ještě tak starý nepřipadám, už se bohužel dostávám do té druhé fáze procesu, tedy zapomínání :( . Takže vlastně osobní zkušenost.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od Michal22 »

breta1- já hrábnul šroubovákem na fázi ve chvíli, kdy jsem měl zbytek ruky na uzemněném šasi zesilovače. V baráku hned tma. Fíčko (ještě DDR Ruhla 0,1A) vypadené. Vlastně jsem nic nepocítil, slabé zabrnění.
To jiné rany byly horší. Sice je to OT, ale největší petelici jsem dostal od obrazovky do C416, kterou jsem vymontovával z televize chvíli předtím vypnuté (záměna obrazovek)- hrábnul jsem poblíž anody (odhakoval jsem degauss cívku), jen jsem zahlédl výboj délky většího červa a pak si chvíli nepamatuju... A půl hodiny svalová křeč, nemohl jsem dát ruce k sobě. Jo, ty vybíjecí odpory v CRT obrazovkách novější výroby, to nebyl špatný nápad.

P.S.: občas doma shoří klasická žárovka. Proč při tom někdy vybaví Terasaki chránič 0,03A?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#25 Příspěvek od palmalsport »

Trochu mimo dotaz
Na trhu je několik druhů FI, a to s charakteristikou AC,A,B,G,R,S,S/A, a každý se má používat přesně dle specifikace výrobce.
Zpátky k dotazu.
Pokud je elektroinstalace stará, síť TN-C, a potřebuji například přidat do stávajícího zásuvkového okruhu 1 nebo 2 zásuvky, použiji kabel 3 x 2,5mm2, akorát s tím, že nezapojím vodič světle modrý (N). V případě nového vývodu, ale použiji kabel s plným počtem vodičů, čily 5 x 2,5,nebo 4mm2, a to dle celkového příkonu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Navíc na konci dvoudrátového vývodu můžeš použít zásuvku s vestavěným chráničem. Tam musíš nulák rozdělit na pracovní a ochranný, protože dál za ní pokračují už všechny tři dráty zapojené a všechny přidané zásuvky budeš mít tedy "přes chránič".
Až budeš měnit vedení k této zásuvce za třídrát, nahradíš ji obyčejnou a tu zásuvku s chráničem přendáš zase blíž k rozvaděči na rozhraní TN-C a TN-S.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#27 Příspěvek od palmalsport »

Akorát si nějak nedokážu představit, jak se bude přizemňovat vodič PE, v místě rozdělení PEN na PE a N ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

To je jedna z podmínek 4-41, které v tomto případě jednoduše splnit nelze, ale jde o postupnou předělávku s předpokladem, že skutečně bude pokračovat.
Chránič bude svou funkci plnit tak jako tak, dokud před ním nulák neupadne.
Tyto malé chrániče mají uvnitř téměř vždy elektroniku a jejich funkce závisí na tom, že na přívodu k chrániči je napětí.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#29 Příspěvek od palmalsport »

No hlavně je to v normě ČSN 33 2000-5-54

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#30 Příspěvek od tomasjedno »

palmalsport píše:...Pokud je elektroinstalace stará, síť TN-C, a potřebuji například přidat do stávajícího zásuvkového okruhu 1 nebo 2 zásuvky, použiji kabel 3 x 2,5mm2, akorát s tím, že nezapojím vodič světle modrý (N)...
Já bych ho zapojil, když už tam bude. Sice nebude bod rozdělení přizemněný, ale pořád lepší, než nastavované TNC.
Když to realizuješ nahrazením poslední staré zásuvky tou chráničozásuvkou, tak tím líp.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“