Varistorový efekt u pozistoru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Varistorový efekt u pozistoru

#1 Příspěvek od igimas »

Slyšel jsem, že u pozistorů se projevuje tzv. varistorový efekt. Hledal jsem různě na netu co to znamená, ale nic jsem nenašel. Vysvětlil by mi to někdo prosím?

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Najdi si voltampérovou charakteristiku varistoru - v ideálním případě by
měl proud varistorem při určitém napětí neomezeně stoupat ,tj.varistor by měl co nejlépe a nejrychleji "oříznout" škodlivá přepětí. Reálný varistor má na charakteristice nějaké koleno a také není až zas tak rychlý. U termistorů najdeš podobnou VA charakteristiku u NTC, u PTC (pozistoru) ji já tedy nevidím. Ovšem princip funkce je zcela jiný a časová zpoždění reakce jsou o několik řádů vyšší než u varistoru - musí se to ohřát a to chvíli trvá,záleží na fyzické velikosti a provedení,třeba v evakuované baňce je to rychlejší než ve vzduchu. Jako ochrana před přepětím - no to opravdu nevím. Nespletl jsi si to s funkcí PTC jako ochranného prvku před nadproudem ?

Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od igimas »

Nene, nespletl. Ten efekt se prý uplatňuje při měření odporu PTC při pokojové teplotě. Když se měří v olejové lázni tak se neuplatní. Tak právě nevím jestli se tím myslí, jakože vlivem procházejícího proudu se ohřeje a protože je to nelineární prvek, tak se odpor změní. I tak ale nevím jakou souvislost by to mělo s varistorem. Stejně během toho měření by tam měl procházet jen nepatrný proud, tak by se to moc ohřát nemělo. Jinak ten varistor je v podstatě zenerova dioda, akorát, že má stejné chování při obou polaritách?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#4 Příspěvek od danhard »

Já jsem se setkal s tím, že pozistor při překročení možného oteplení - rychlosti oteplení prasknul pnutím a přerušil se.
Konkrétně: měření spolehlivosti zařízení na 230V po připojení na mezifázových 400V, ochrana u cca 10VA transformátoru, pozistor ve vinutí transformátoru.
Celkem opakovatelná záležitost, k poškození došlo po cca 20-50 zapnutích na 400V.
Chtělo se po mě: "pořádně to vyzkoušej !" tak jsem odpráskl všechny 3 vzorky :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

No, ony ty různé PTC, polyswitche a podobné jištění mají obvykle dovolené přípustné napětí v rozpojeném stavu, a překročení vede k destrukci, nebo aspoň značnému zhoršení vlastností.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“