Optibox zebra

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Franc
Příspěvky: 61
Registrován: 15 led 2010, 01:00

Optibox zebra

#1 Příspěvek od Franc »

Nemá někdo neopravitelný tento přístroj? odešlo mi trafko ve zdroji a sehnat náhradní se asi neda, tak bych si ho vykuchal z nějakého odepsaného přístroje, eventuelně pokud by byla, tak celou zdrojovou desku. Taky by mi pomohlo schéma od tohoto přijímače a taky od Fergusna AF 6318, tam mám problém s napájením na anténu. Díky za jakoukoliv pomoc.

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#2 Příspěvek od kybl »

Jak si na to došel že to trafo je v háji?
Roman

Uživatelský avatar
Franc
Příspěvky: 61
Registrován: 15 led 2010, 01:00

#3 Příspěvek od Franc »

Došel jsem k tomu tak, že přes něj nešlo napětí na spínací IO a když jsem ho vypájel, tak se to potvrdilo. jen dodam, že se to stalo po blesku a spínací IO byl totalně odpálen.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od sis2 »

Jestli po blesku odešel zdroj, včetně zničení IO a přerušení primáru trafa, tak asi nezůstalo jen u toho...!
- zkusil bych provizorní napánení z náhradního zdroje - na desce se asi dá dohledat, kde jaké napětí (5V, 12V atp.) - ale spíš jen pro potvrzení předpokládaného odchodu všeho - pak už netřeba jiné trafo

Uživatelský avatar
Franc
Příspěvky: 61
Registrován: 15 led 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Franc »

To trafko jsem rozkuchal, protože jsem se ještě s odpáleným spínacím trafem nesetkal a ono se nespálilo mezi vinutím, ale jedna nožička je úplně blízko toho IO a bylo to celé černé až k té nožicce a ono to upálilo prostě ten drátek od nožičky dovnitř vinutí. V ten den nám odešly doma 4 ks různých satelitu včetně konvertorů a všechny se daly opravit až na ten jeden kvůli tomu trafku, takže předpokládam že i tenhle by šel.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od sis2 »

A jaké výstupy ten zdroj dává? - nešlo by tam (třeba i s pomocí drátových propojek) přizpůsobit trafo z nějakého jiného přístroje - např DVD přehravače, satelitu apod... ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Alebo vymenit cely zdroj.

Uživatelský avatar
Franc
Příspěvky: 61
Registrován: 15 led 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Franc »

ono to ani není hlavní spínací trafo. Je to jen maličké trafko, které vyrábí jedno sekundární napětí(nevím kolik) a napájí přijímač v pohotovostním režimu a druhé napětí , které je spínáno povelem ON/OFF teprve zapíná napětí na další spínancí IO, které už spína klasické větší trafko, které už produkuje sekundárních 7V, 12V, 24V, 30V a 3,3V. Tak jsem myslel že to nějak obejdu a zkusím ho zapínat nějak ručně, ale ozvali se mi z jednoho servisu a nabídli mi celou desku zdroje i s dopravou za 950,- tak si ten zdroj objednám a hotovo. Takže všem díky za ochotu, ale i nadale platí, že vadný přijímač nebo jen trafko odkoupím.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od sis2 »

OK, tvoje volba.
Jak to popisuješ, je to identické pomocnému zdroji ve spínaných PC zdrojích - malé trafko 5V standby zdroje a ještě mívá druhé vinutí pro napájení řídícího IO hlavního zdroje. Pokud je tam místo, tak asi vážně nebude problém nahradit původní trafo podobným z AT/ATX zdroje.

Uživatelský avatar
Franc
Příspěvky: 61
Registrován: 15 led 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Franc »

Tak na to se ještě mrknu, na PC zdroj jsem se ještě nedíval, ale mám asi 4ks starších a pokud stejně funguji, tak by to mohlo jít. Sis2 díky.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

OK, není zač...
Když budeš z pc zdroje brát trafo, je nutné respektovat orientaci všech vinutí, tzn. určit a dodržet:
- primár - který konec patří na +320V a který na spínač (IO)
- sekundár - který vývod jde na anodu usměrňovací diody a který na výstupní GND
- pomocné vinutí - který vývod šel na společný bod primární strany (-320V) a který na napájení řídícího obvodu měniče (anoda diody)

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “