Měření izolačního odporu

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

Měření izolačního odporu

#1 Příspěvek od SDZ »

Zdravím,občas by se mi hodil nějaký měřák pro měření izolačního odporu (třeba el. motorů).Vzhledem k cenám takových přístrojů mě napadá jestli by se nedal použít třeba nějaký DC zdroj 500V a měřit klasickým měřákem.
Měl by někdo na takový DC zdroj,nejlíp z 9V baterie tip? Případně jiný tip jak řešit měření izolačního odporu (motor mám mít min. 1MOhm) ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Menic z fotoblesku da nejakych 300V z 1,5V clanku.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#3 Příspěvek od Peterseal »

A co tak stary MEGMET? :)
Kupis lacno a ak to nepotrebujes profi, tak urcite ,, na doma,, postaci.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od AmarokCZ »

Přilepil bych k původnímu dotazu jeden podobný: mám možnost měřit velké odpory (do ~ 1GΩ) při malém svorkovém napětí (<10V). Zajímalo by mě, jestli má někdo odzkoušené, jestli je to k měření izolačního odporu relevantní, nebo jestli to dává odlišné výsledky vůči standardním stovkám voltů.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

#5 Příspěvek od SDZ »

MEGMET>Koupil bych ho hned,ale kde ? Na aukru je jeden,ale pouze 100V -to je málo !

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Některé závady a svody se nemusí při menším napětí projevit. Proto se měří napětím vyšším, než je běžné provozní napětí (pokud není napsáno něco jiného, běžně se měří 500V)

Občas se objeví PU311 (i na Aukru, ale já ho kdysi koupil za pěknou cenu u Drbala)

Není problém koupit digitální měřák "266", je to voltmetr, ohmetr a klešťový ampérmetr, existuje k tomu i modul "261", který umožňuje měření izolačních odporů

Měnič pro blesk - Zdroj pro měření by měl být schopen dát proud 1mA a měl by mít proud omezený, aby při nějakém svodu nedošlo k nějaké zásadní destrukci měřeného přístroje,obvodu... Takže NE přímo nabitý kondík!

Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

#7 Příspěvek od SDZ »

monterjirka> ten modul se sehnat dá.Je to k čemu ? Jak se s tím praqcuje ? Je někde návod ?

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#8 Příspěvek od scorpions-cz »


Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

#9 Příspěvek od SDZ »

scorpions-cz píše:jeden levnější
http://www.tipa.eu/cz/tester-izolace-un ... 2/d-84636/
Tyhle UNI-T jsou těžká spotřebka,ale pro moje potřeby by to bylo dostačující.Z Honkongu se dá sehnat za 1 071,2 Kč +pošta+ clo ?
Možná bude někde i levnější.
Je to vůbec opravitelný tyhle značky měřáků ?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Za dávnych čias som mal zdroj urobený s násobičom priamo z 220Vac. Výstupný odpor to malo cca 820 kΩ/2W. Používal som to na meranie záverných napätí polovodičov. Ideálne by bolo použiť aj oddeľovací transformátor.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

SDZ píše:Zdravím,občas by se mi hodil nějaký měřák pro měření izolačního odporu (třeba el. motorů).Vzhledem k cenám takových přístrojů mě napadá jestli by se nedal použít třeba nějaký DC zdroj 500V a měřit klasickým měřákem.
Měl by někdo na takový DC zdroj,nejlíp z 9V baterie tip? Případně jiný tip jak řešit měření izolačního odporu (motor mám mít min. 1MOhm) ?
Ten zdroj 500V by měl být stabilizovaný, aby měřák ukazoval pořád stejně i při slabších baterkách. Tím roste složitost a nevím, jestli zdroj pro blesk má stabilizaci. Ale pokud jde jen o orientační měření vadný/dobrý, tak by asi stačil i ten blesk.


Na Aukru můžeš nějaký měřák zakoupit asi za 400Kč, když budeš mít štěstí. PU311 se na Aukru prodává hodně a ceny jsou jako na houpačce:
http://aukro.cz/listing.php/search?chan ... uy=0&pay=0

Ještě existuje PU310 a PU313:
http://aukro.cz/pu-310-meric-izolace-me ... 36919.html

Megmet se prodává asi za 500Kč:
http://aukro.cz/listing.php/search?stri ... nge_view=1

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

261 isolation tester unit
Doufám, že jsem to obkreslil dobře. Vzhledem k tomu, že ten modul byl funkční, nerozebíral jsem trafo měniče.

PU 311 stabilizovaný zdroj nemá, je jen nastavitelný (a ty různý rotační megmety mají poměrový soustavy, aby se kolísající napětí způsobené obsluhou nemuselo řešit)
Přílohy
261_insulation_tester_unit_B.png
(6.32 KiB) Staženo 338 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

SDZ- my majitelé malých monitorů prosíme o přidání mezer za interpunkci. Stránka se nám nevejde na monitor :(
Jinak se rád připojím k tomuto tematu, jen se podívám jaké parametry má můj VN zdroj (myslím že až 6kV, ale nejsem si jistý proudem)- na co všechno by šel použít.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Hiawata
Příspěvky: 55
Registrován: 14 úno 2009, 01:00
Bydliště: Třebíč

#14 Příspěvek od Hiawata »

Chce to trochu štěstí a čekat, PU371 (500V) sem nedávno koupil cca za 150Kč, A PU 311 za 400Kč, je to jen o štěstí......., vše na Aukru, ale obvyklá cena PU311 se motá okolo 600-100Kč.

Uživatelský avatar
crestik
Příspěvky: 73
Registrován: 13 lis 2010, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#15 Příspěvek od crestik »

...je tu možnost získat tohle, ale cenově to bude asi náročnější
http://www.directindustry.de/prod/elabo ... 33116.html

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“