Elektronkové zesilovače - zásady

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

Elektronkové zesilovače - zásady

#1 Příspěvek od vlaadkoo »

Zdravim ,chystám se stavět lampák ,chci aby to hrálo na poprvé ,takže potřebuji vědět nějaké zásady,které při výrobě musím nebo je dobré dodržet .Zajímají mě především sítové a výstupní trafo ,protože ty bývají většinou zdrojem brumu .Jak daleko je vhodné je umístit od sebe a popřípadě pod jakým úhlem je mám otočit ? Známý mi říkal ,že je lepší udělat SS žhavící napětí .Když ho usměrním a dám tam nějaké kondy ,tak napětí stoupne na 8.9V což je trohu moc (6,3 x odmocnina2).Čeho bych se měl při výrobě držet aby byl brum minimální ?

V plánu mám něco ve stylu tohohle : http://kytary.cz/randall-rd100he/HN134661/
Ovšem zapojení koncového stupně bude Music 70 a taky z ní použiju trafa .

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od TubeGuru »

Pozdrav celé EB, vlaadkoo, zajímají-li Tě obecné zásady, jsou asi takové:
- Jádra síťového a výstupního trafa by měla být na sebe kolmá - svírat úhel 90 stupňů a trafa by měla být od sebe vzdálená co nejvíc (jak to dovolí šasi).
- Žhavení není nutné dělat stejnosměrné (čímž neříkám, že to není vhodné), stačí udělat přívody ke žhavení zkroucenými vodiči (zkroucení by mělo být "husté" - hodně otoček na jednotku délky. Přívody ke žhavení (zejména koncových elektronek které mají vysoký žhavicí proud) by neměly být vedeny v blízkosti vstupu a vstupní elektronky.
- Když se budeš snažit o "hi-gain" budeš mít potíž spíš s pískáním, při velkém zesílení a vysokých impedancích se předzesilovač snadno rozkmitá vlivem kapacit mezi vodiči.
- Použij u všech předzesilovacích triod tzv. gridstoppery (odpory o hodnotě cca 100kΩ až 470kΩ, které v součinnosti s Millerovou kapacitou omezí zesílení na vysokých kmitočtech.
Když budeš mít nějaký problém se kterým si nebudeš vědět rady, klidně se zeptej, rád Ti odpovím. Nic ze zde (i jinde) uvedeného neber jako dogma.
Sám se kolikrát divím, co všechno je možné v zapojení udělat za zhovadilosti a ono to kupodivu někdy i funguje :roll:
Přeji Ti ať se dílo podaří :).

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Výkon 100W už je slušný. Jeden takový jsem opravoval a bylo nutné VELICE pečlivě zastínit celý vstup až k elektronce, včetně vazebního kondu a odporu. On je při 100W slyšet každý prd.

Jednu věc bych dodal, a to je zemnění. Co možná všechno do jednoho bodu (což tak úplně nejde, ale řekněme vstup a konec) a jen v jednom bodě spojit na šasí.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#4 Příspěvek od Peterseal »

A rada patriaca kazdej audiotechnike: bacha na dvojitu zem pri konstruovani!

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#5 Příspěvek od vlaadkoo »

Ok ,dík moc za rady . Mám tam asi dávat plastové Jacky že ? Jak na vstup ,tak i na výstup ? U té music 70 byl na vstupu 6,3 jack a byl kovový a dotýkal se kostry .

A jinak ten zesák dá 70W

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Kup si dostatek literatury, studuj. Neexistuje možnost, že by ses to naučil čtením pár příspěvků na fórech.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#7 Příspěvek od Bastlfanda »

a konektory můžeš dát dle libosti (téměř, na výkonovou část/výstup by mě teda jacka dát nenapadlo a i na linkovej vstup by se našly vhodnější konektory, pokud to má bejt co k čemu...)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

TubeGuru píše: Použij u všech předzesilovacích triod tzv. gridstoppery (odpory o hodnotě cca 100kΩ až 470kΩ, které v součinnosti s Millerovou kapacitou omezí zesílení na vysokých kmitočtech.
Přidáním grid stoperů tam, kde v původním zapojení nebyly vytvoří trochu jiný, někdy zcela jiný zesilovač než to, co se snaží okopírovat.

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#9 Příspěvek od vlaadkoo »

Na netu jsem viděl ,že se výstupák stíní Cu folií .Hlavně trafa od indelu.Co si o tom myslíte ?.Napadlo mě taky ,proč vést žhavící přívod ,tak aby se vyhýbal vstupům,předzesilovačům apod.,co takhle ty dva dráty zkroutit a omotat nějakou ocelovou nebo měděnou tkaninou jako stínění a uzemnit ?Mě se to zdá jako dobrý nápad,co si o tom myslíte ?

Druhá věc: když hraju přes tu music 70 (samozřejmě seřízenou) cca hodinu i dýl na 30-40% vybuzení ,tak je teplé sítové trafo .Vinutí je lehce ,ale plechy jsou o něco víc .Tak se bojím ,aby se mi to při delším hraní nepřipeklo .V manuálu je napsané ,že vstupní napětí je 220+-10% což odpovídá nějakých 242V max jestli se nepletu .Myslíte si ,že bych s tím měl něco udělat nebo je to v pořádku ?
Díky za pomoc

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Na začátku píšeš "chystám se stavět lampák". Tak ho postav a moc to s těmi vychytávkami nepřeháněj. Spíš to postav jednoduše a teprve pak se postupně naučíš co a jak - podle toho jak to bude brumit atd. Když to zasereš spoustou vyfikundací tak si spíš jen zaděláš na problémy a nevyznáš se v tom! Uč se postupně!

Co se týká trafa - běžně může být dost horké. Když na plechách neudržíš ruku, tak mají přes 50 stupňů, to není úplně obvyklé, ale já takové provozoval několik let (jako autotrafo k TV z 120 na 220V). Zas se toho tolik neboj.

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#11 Příspěvek od vlaadkoo »

Dobře teda ,začnu pomalu se stavbou

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Včera jsem dostal pár nepoužitých PCL86, tak jsem si s nimi dneska jen tak na zkoušku ubastlil jednoduchý pushpull zesilovač. K fotkám není moc co říct, síťové trafo je z nějakého ruského měřáku, žhavení zajišťují dvě vinutí 6,3 V v sérii. Výstupní trafo je vinuté amatérsky pro výstup 100V, prostrkal jsem ještě další vinutí pro 4ohm reprák, kupodivu to pěkně zahraje i výšky. Invertor je zapojení long-tail. Předpětí je pevné. Hraje to celkem hezky.

Problém byl s kvalitou elektronek, které jsou polského původu, přestože byly nové z krabičky, tak ze čtyřech kusů fungovaly jen dva, jeden byl slabý a další nasazoval mřížkový proud. Ty dva funkční nicméně mají přesně stejné parametry.

Můžeš začít podobně. Tento bastl mě stál pár korun za spotřebovaný cín a kalafunu. Součástky jsou vesměs ze šuplíku, cena je nepodstatná, neboť to brzo zase rozeberu a zrecykluju.
Přílohy
IMG_6607 (Custom).JPG
(143.96 KiB) Staženo 91 x
IMG_6605 (Custom).JPG
(149.79 KiB) Staženo 89 x

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#13 Příspěvek od vlaadkoo »

Tak to je parádní .Nebrumí ti to,když máš ty trafa tak blízko ?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ne, je to úplně potichu ;-) . Osy vinutí traf jsou na sebe kolmé.

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#15 Příspěvek od vlaadkoo »

Tak to zírám :) V tom případě se nemám čeho bát při stavbě toho 70w zesáku .Trafa budu mít o hodně dál .Paráda :)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“