Omezení zkratového proudu transformátorů zkoušečka iz.stavu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
langos2
Příspěvky: 26
Registrován: 19 srp 2011, 02:00

Omezení zkratového proudu transformátorů zkoušečka iz.stavu

#1 Příspěvek od langos2 »

Zdravím Vás,
chtěl bych Vás požádat o radu případně o schéma na zhotovéní omezovače proudu.
Konstrukce zkoušečka izolačního stavu z vysokonapěťového transformátoru
je použito VN trafo P 230V na S 4000V + předřadné trafo P 230V na S 10/32/60/100/120/130V
VN trafo je napájeno z předřadného trafa max 130V tudiž sníženo sekundární napětí VN trafa na cca 2300V jednotlivé sekundární napětí předřadného trafa se budou přepínat dle potřeby měření.
Zkoušel jsem zatim měřit pouze při napětí předřadného trafa 32V na VN trafu cca 560V.
Proud naprázdno předřadného trafa cca 0,16A na 32V při zkratu na sekundáru VN teče předřadným trafem proud cca 10A na 32V.
Chtěl bych ty to zkratové proudy omezit na cca 1A.
Děkuji za rady a napady Vašek.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Nestačilo by dát do série na sec. VN jednoduše odpor? Při zkoušení dobré izolace tam nepoteče prakticky nic a odpor se neuplatní a při zkratu se omezí proud na požadovanou hodnotu.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

A je to nutný? na primár bych dal jistič třeba 2A a šmitec. Po přiložení napětí to je buď OK a nebo doje v předepsané zkušební době k průrazu a to musí trafo pár vteřin vydržet a nebo vypadne jistič. Něco takovýho jsme měli v Hradci v ERAMu v Chelčickýho u p. Vimra (před více jak 30 lety).
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#4 Příspěvek od Mirda »

Co takhle obyčejnou žárovku na 230V do série? Používali to i profíci od Bauru ve zkušebních VN zdrojích dle výkonu měli tři žárovky 2kW parallelně.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Zirafka »

To napětí je takové podivné, ale proti gustu...

Zkratový proud se dá omezit třeba reaktorem, pokud jej má kdo vyrobit, a potom soustavu traf odstavit jističem. Zkušební stoly to tak mají také. Postup zkoušky je pak takový, že se zapne trafo, přiloží se sondy na vhodná místa a pak se zapne proud. Pokud izolace vydrží, tak se nic neděje, pokud se prorazí, tak jen vypadne jištění trafa a ví se, že je problém.

Pamatuj, že při probití je to pořádná šupa a je třeba s tím počítat a neleknout se.

PS: Pokud musí obsluha držet sondy v ruce, páč je není kde uchytit, tak má na rukou dielektrické rukavice ;-)

PPS: Víš opravdu dobře, co činíš?

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#6 Příspěvek od Soemtron »

Asi bych dal do série s primárenm žárovku 230 V 200 W.

Nebo Megmet 2000 V

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Zirafka »

Mimochodem, nepadla tu důležitá informace. A to, jaké je to VN trafo. Podle toho se pak dá nějak rozumně radit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Nebo si pořid nadproudový relé. Když budeš trafo zapínat tlačítkem a vypínat druhým, dáš do série z rozpínacím tlačítkem, nebo z přídržným kontaktem relé (stykače) rozpojovací kontakt nadproudovýho relé a při probití se Ti to celý vypne.. Snímací čast nadproudovýho relé můžeš dát do primáru, ať nemáš problém z izolací. Nadproudový relé můžeš mít nastavitelný..

V krajním případě můžeš nadproudový relé zbastlit ze střídavého relé, napájeného bočníkem, nebo měřícího transformátoru proudu.. Vyžaduje to ale laborování z bočníkem, hodnotou relé, či proudovým transformátorem.. A taky z toho vyplývajícími dusledky..

Uživatelský avatar
langos2
Příspěvky: 26
Registrován: 19 srp 2011, 02:00

#9 Příspěvek od langos2 »

Děkuji všem za odpověď nečekal jsem až takovou rakci,

tak trafo NN je z EI plechy a VN také nebo M presně nevím koupil jsem na Aukru.
Abych upřesnil záměr, pokud je izolace špatná dojde ke zkratu proud roste na hodnotu zkratového proudu. Při zařazení jističe obvod se přeruší a nejde určit případné místo průrazu. Pokud však dojde ke snížení proudu na určitou hodnotu místo průrazu pujde lépe určit ověřeno praxi.
Omezení proudu take chci zdůvodu životnosti transformátorů.
Zkušební hroty jdou dnes koupit s dvojitou izalaci jmenovité napětí teď plácnu 4-nebo 5kv.
Napětí bylo zvoleno pro různorodé zkoušení stroje pro malé napětí a nízké napětí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Hele, pokud to chceš pro profesionální dráhu, dá se sehnat "zkoušeč přiloženým napětím" součástí jsou dva hroty z krytem pro ruce a "živý hrot" má v rukojeti tlačítko, jehož stisknutím vysuneš zakrytovaný hrot a zrovna zapne zdroj.

starý tovární přístroj funguje takto:
Napětí sítě jde do autotransformátoru (teslisti rádi nazývají Variac)přes normální pojistky a spínače. výstup jde do VN trafa a výstup z VN trafa jde přes proudový relé a VN relé na výstupní svorky.
Před VN výstupním relé (či stykačem) je zapojen kilovoltmetr.
A proč to:
Zapneš napájení a výstup za předpokladu splnění všech bezpečnostních opatření. Autotransformátorem zvedáš postupně výstupní napětí VN trafa, až se Ti někde něco prostřelí. Nadproudový relé Ti zaúčinkuje a vypne Ti výstup. A ty z voltmetru odečteš hodnotu, kdy Ti to střelilo.. Ty pro obnovu funkce musíš stisknout START tlačítko. Vnitřek jsem nezkoumal. Trafo má výkon 1KW, jde do 10KV a v režimu testu napěťové odolnosti má 500mA, kdy vypadne. Testovací hroty nejsou, je to zakončeno tímhle:
Obrázek

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#11 Příspěvek od Zirafka »

Moje otázka mířila spíše na to, z čeho to VN trafo je. Pokud je z nějaké reklamy, tak bude zkratuvzdorné, protože má konstrukčně omezený proud. Pokud je to trafo z trouby, nebo něčeho podobného, tak je třeba trafo nějak hlídat..

Pokud je trafo dost silné, tak místo průrazu znát bude i bez zkoumání. A jak chceš hledat místo průrazu, když bude zkoušená věc stále připojená na napětí?

Mám z toho všeho pocit, že si tu někdo koleduje o pěkný úraz proudem :-/

Ale proti gustu... A kdo chce, kam...

Uživatelský avatar
langos2
Příspěvky: 26
Registrován: 19 srp 2011, 02:00

#12 Příspěvek od langos2 »

Pokud rozděláš například el.motor nebo zhotovíš nové vinutí občas se něco nepovede nebo praskne izolace tak pomůže odhalit to to misto.
Pro měření dvě ruce pro určení mista levé nebo prave oko :-)
Doufam že kopanec nedostanu.

Jinak zkušební hroty SP02 viz odkaz ideální Un 10kV AC a 8kV DC zkušební napětí 25kV
http://www.spselectronic.cz/produkty/pr ... stole.html

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#13 Příspěvek od Zirafka »

Ty pistole vypadají úplně suprově. Kolik tak stojí? Alespoň orientačně, cenu tam nevidím.

Uživatelský avatar
langos2
Příspěvky: 26
Registrován: 19 srp 2011, 02:00

#14 Příspěvek od langos2 »

JJ jsou dobrý padnou pěkně do ruky a zkušební hrot uzounky a dlouhy tak i nepřístupná místa neodolaj.

Jinak cenu jsem zatim neřešil dám vědět. V záloze mám zatim origo starší stroj ale zde bohužél dochází k odpojení při překročení nastaveného proudu jak zde bylo popsáno i to auto trafo je zde použito.
Dokonce jsem si dal práci jak to odpojení obejít ale než odrovnat zdroj VN napětí u tovární výroby tak něco samodomo.

Zkoušel jsem dnes použít tu žárovku na primáru NN trafa i na sekundáru nejlépe to pracovalo na sekundární straně proud omezen do 2A při zkratu.
Po laborování zatim asi zůstanu u zapojení bez omezení proudu. Odzkoušel jsem i zapojení s největším napětím zde proud narostl až na cca 17A po par zkratech se NN trafo pěkně zahřálo tak uvidíme co to bude dělat.

Zatim všem dík a pěknej večer ':wink:'

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“