Kondenzátory

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 70
Registrován: 03 bře 2005, 01:00

Kondenzátory

#1 Příspěvek od karas »

Chtěl bych se vás zeptat která hranice hodnoty u elytů je pro vás kritická. Prostě jde mi o to jakou musí mít elyt hodnotu oproti štítku kdy ho považujete za vadný. Mám třeba elyty ve zdroji TV -200mikro/350V a mají hodnotu 100mikro. myslíte že to je hodnota při které by již měla následovat výměna?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Měření kapacity elytů je nanic, důležitý je ESR. Kapacitu může ukazovat dobrou a přitom může být vyschlý. Jestliže ti ukazuje kapacitu poloviční, určitě není dobrý.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Ten je jasny kandidat na vyhodenie. Tolerancia byva tusim +/-20% (?) - nejako sa o to nezaujimam, lebo elyty vyhadzujem bud podla ESR alebo podla vzhladu (nafuknuty, vyteceny), pripadne podla vyrobcu :)

Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 70
Registrován: 03 bře 2005, 01:00

#4 Příspěvek od karas »

a jak meris ESR, tada spis cim

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

záleží na důležitosti účelu, pro který chceš ten kond použít. Jestli je to pro nenáročnou aplikaci, kde není kapacita ani spolehlivost rozhodující, proč ho nepoužít (třeba pro opravu nebo výrobu nějakého rádia nebo zesilovače na hraní do garáže). V krajním případě se může stát, že kond je technicky dobrý, jen vyrobený hodně pod hranicí tolerančního pole. V ještě krajnějším případě špatně označený :wink:
Většinou ale ztráta 50% kapacity je důsledkem prožraných tenkých elektrod a takovému kondu asi brzo upadne i prožraný vývod elektrody uvnitř pouzdra. Jestli máš takových kondů víc kousků, prostě jeden otevři, rozviň a budeš hned vědět víc.

Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 70
Registrován: 03 bře 2005, 01:00

#6 Příspěvek od karas »

Jen mě zajimala hranice nekoho jineho nez me. Ted zrovna sem mel v TV ten elyt co sem psal na zacatku a nevedel zda ho vymenit. A cim teda merite ESR?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

buď zajícův ESR-měr (www.zajic.cz), nebo doplněk k některým multimetrům, nebo jednoduché zapojení typu http://www.danyk.wz.cz/esr.html , nebo po určité zkušenosti porovnáním s dobrým kondem obdobné kapacity přímo v zapojení. Vyschlý kond s větším ESR se pozná dost dobře.

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#8 Příspěvek od ypsi »

nieco najdes priamo tu na uploade, pripadne: http://www.zajic.cz/esr/esr.htm

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od DjRix »

jezevec píše:Měření kapacity elytů je nanic, důležitý je ESR...
8O Cože?? Skus to říct výrobci spotřební lelektroniky,který na závěr výrobního procesu testuje osazenou desku. Nač měřit jestli jsou osazeny všechny součástky,když stačí měřit ESR,že??
Do zesu taky nemusím měřit,jetli tam cpu 10 000u nebo 1000u,on totiž takový 1000u kond má mnohdy menší ESR než ten s 10x větší kapacitou,že by byl potom lepší?
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

DjRix píše:
jezevec píše:Měření kapacity elytů je nanic, důležitý je ESR...
8O Cože?? Skus to říct výrobci spotřební lelektroniky,který na závěr výrobního procesu testuje osazenou desku. Nač měřit jestli jsou osazeny všechny součástky,když stačí měřit ESR,že??
Do zesu taky nemusím měřit,jetli tam cpu 10 000u nebo 1000u,on totiž takový 1000u kond má mnohdy menší ESR než ten s 10x větší kapacitou,že by byl potom lepší?
Chlape, ty mluvíš o koze a já o voze, tady byl zmíněn elyt v primáru impulsního zdroje a jednalo se o měření jeho kapacity a já tvrdím, že měřit kapacitu elytů při opravě je naprd.
Buď měřit ESR nebo průběh zvlnění oscilem. Jak už bylo zmíněno, hodně napoví i vzhled elytu.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kondenzátory

#11 Příspěvek od DjRix »

karas píše:.....Mám třeba elyty ve zdroji TV -200mikro/350V a mají hodnotu 100mikro.
Myslel jsem že šlo o příklad(soudě podle toho třeba),proto moje reakce,nelze to tak jednoduše říct,někdy je důležtější kontrola kapacity,jindy ESR,mnohdy oboje. Pokud se budeme bavit o TV,tak tam je skutečně nejdůležitější ukazatel ESR.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

No, někdy je fakt třeba obojí. Teď mi u jednoho typu zařízení nastávají skoro identické vady - v pomocném zdroji se elyt 220uF/100V dostává do stavu, že mu klesá kapacita při celkem vyhovujícím ESR. Bohužel kapacita cca 180uF už způsobuje, že to nestačí filtrovat dostatečně, zvlnění udělá své a nefunguje to...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“