Specifikace LED

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bohumil5847
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2013, 02:00

Specifikace LED

#1 Příspěvek od Bohumil5847 »

Zdravím všechny,
hodlám si koupit pár (desítek?) led žárovek, ale ať hledám jak hledám, tak nemůžu najít žádnou specifikaci jednotlivých typů. Jednoduše řečeno něco z čeho bych dokázal zhodnotit jestli bude lepší např. 42x5630 nebo 60x5050 nebo třeba 3014? (hlavně z hlediska svítivosti, příkonu a velikosti)


Díky za rady.

B.

PS. Protože údaj na obalu žárovky od výrobce mi nestačí.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Já to sice taky nevím, ale pro začátek bych ti radil nekupovat několik desítek, ale maximálně jen několik kusů. Zklamání bude úměrně menší.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#3 Příspěvek od palmalsport »

Každý solidní výrobce má u led žárovek v technické specifikaci, uvedeny technické parametry. Stačí jen hledat. :)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#4 Příspěvek od tomasjedno »

Bohumil5847 píše:PS. Protože údaj na obalu žárovky od výrobce mi nestačí.
Údaj, který výrobce na obalu ani v datasheetu neuvede, také negarantuje, a lze předpokládat, že jeho skutečná hodnota by ho zařadila mezi tříděný odpad.

Uživatelský avatar
Bohumil5847
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2013, 02:00

#5 Příspěvek od Bohumil5847 »

Dobře, tak já se přiznám, objednávám si ty žárovky v Číně, kde jak sami asi uznáte jediný údaj na který se můžu spolehnout je typ diod a jejich počet. :)

Než mi začnete radit ať je koupím jinde, tak je to zbytečné, prosím poraďte mi s tím jak zjistit vlastnosti jednotlivých typů smd led diod

PS. už jich několik používám, cca rok a žádný problém, ale chtěl bych lepší informace abych si mohl lépe vybrat

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Slušnej výrobce LEDek bude mít určitě ke každýmu vyráběnýmu typu datasheet. Jestli se ti podaří z prodejce dostat typ LEDky, hledej u výrobce. Nicméně silně pochybuju, že se k něčemu dopátráš.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

U těch járofek z číny nikdy hlavně nevím, co se nachází v patici- lepší výrobce tam dá impulzák s proudovým výstupem, ovšem najdou se i surovci, kteří dají svitkový kondenzátor na 400V= do série, pro jistotu zapomenou na vybíjecí paralelní odpor, napěťově to nijak nestabilizují a hlavně se nesnaží nikterak LEDky chladit. A potom je to levné, nekupte to :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#8 Příspěvek od bohumilfulin »

...radsi bych koupil nejdrive vzorky. to co hledas myslim ze ti nereknou nebo ti reknou presne to co chces slyset.

typ a vyrobce ledek je jejich know-how. ty si musis vystacit s parametry hotoveho zarizeni.

nezapomen ze vzorkovanim odhalis jejich skryte poplatky jako treba USD15 pri platbe prevodem. na fa ti to nenapisou.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#9 Příspěvek od Radim »

Já bych řekl, že dneska se žádné solidní údaje od levných výrobců neseženou. Trh ještě není nasycený a tak levní azijští výrobci to v pokoutních továrničkách šušní tak, jak jim součástky padnou pod ruku. Přetížení nepřetížení, chlazení nechlazení, ono se dneska stejně prodá všechno.
Já myslím, že dneska je jediná možnost, buďto věřit nějakému renomovanějšímu a dražšímu výrobci nebo se smířit s tím, že část led žárovek budou šunty nebo si koupit jen Ledky a součástky a udělat si ty svítidla sám.
Podle mně, pokud to má být svítidlo s menším svitem, stálo za to to klidně udělat i pouze s tím kondenzátorem. Pokud tam těch Ledek nebude moc, dodrží se jejich maximální proud, použije se kvalitní kondík a ledky rozloží tak, že se dobře chladí, ta životnost 100 - 200 tisíc hodin jednotlivých Ledek se dosáhne i u toho svítidla. A v součtu se to tak vyplatí.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#10 Příspěvek od Hydrawerk »

Hele, běžně dostupné 10W led žárovky na 230V různých výrobců (Emos, Philips...) mají dost často výrobcem udanou životnost pouhých 25000 hodin.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Životnost znamená pokles svítivosti o kolik?

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#12 Příspěvek od palmalsport »

Přikládám jeden technický list.
Dle mého názoru, není životnost 20 000hod nijak málo.

http://download.p4c.philips.com/l4b/9/9 ... _cescz.pdf

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

Hydrawerk píše:Hele, běžně dostupné 10W led žárovky na 230V různých výrobců (Emos, Philips...) mají dost často výrobcem udanou životnost pouhých 25000 hodin.
No jo, při 8h svícení denně jen 8 a půl roku do poklesu svítivosti na nějakejch 70% :D
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

PavelFF píše:Životnost znamená pokles svítivosti o kolik?
V případě špatně chlazených Číňanů ani tak neklesá svítivost, ale dochází k náhlé smrti v řádu stovek hodin.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Presne tak. Papier znesie vsetko, lenze tie LEDky nie. Jedna sa prerazi a potom to uz ide...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“