MKO s obvodem 555

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#16 Příspěvek od Superpavel »

To napájení 12V pro rele je nestabilizovany a pro obvod časovače jsem tam dal taky kvuli oddělení stab 7805. Takže je líp to napájet jedním vyšším stabilizovanym napětím a oddělit to diodou v propustném směru.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

NE555 má dost unikátní vlastnost - i když její původní verze byla bipolární, její spouštěcí úrovně jsou shodný s rozhodovacíma úrovněma CMOS logiky - 30% a 70% napájecího napětí, takže pro svou funkci nevyžaduje extra stabilizovaný napájení a pořád bude uspokojivě fungovat. Co nemá rád, je zvlnění napájecího napětí s frekvencí vyšší, než je jeho nastavená konstanta - tudíž netřeba extra stabilizovat, ale dioda a filtrační kondík paralelně k IO jsou dost důležitou propietou pro dobrou funkci...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#18 Příspěvek od Superpavel »

Takže jsem to předělal a napájím to celé napětím 12V. Dokud jsem měl krátký přívody ke tlačítku tak to všecko šlo obvod náhodně nespínal.Problem nastal když jsem přívody pro tlačítko prodloužil na 1 metr. Je možný se toho nežádoucího spínání sbavit i vtom to případě?

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#19 Příspěvek od Superpavel »

Takže jsem to předělal a napájím to celé napětím 12V. Dokud jsem měl krátký přívody ke tlačítku tak to všecko šlo obvod náhodně nespínal.Problem nastal když jsem přívody pro tlačítko prodloužil na 1 metr. Je možný se toho nežádoucího spínání sbavit i vtom to případě?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Habesan »

EKKAR píše:30% a 70% napájecího napětí
Nemá to být 1/3 a 2/3 ???
Stejně je to zlo.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Je to různý podle výrobce - některý mají jako "zadávací" dělič pro komparátory tři stejný odpory - takže mají prahový napětí 33,3% a 66,7% Unap, u některejch jsem ale kontrolou hladin při určitým nežádoucím chování zjistil, že si to výrobce zjednodušil a nastavil tam rovnejch 30 a 70% Unap - jako příklad můžu uvést KIA7555, kterej jsem "vybufetil" z jakýhosi analogovýho satelitního přijímače.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Habesan »

Nejbližší originálu by měly být NXP (po akvizici Signeticsu Philipsem a jeho přejmenování). Ovšem každou chvíli vyhrožujou ukončením výroby. Otázka je, kdo další si koupil licenci na echt 7555, aby je mohl vyrábět, bez úprav, úplně stejné, jako bývalý Philips.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#23 Příspěvek od Superpavel »

Obvody 555 se maj přestat vyrábět? To je blbý. Mě se snima dobře pracuje. Obvod 555 dělá jeden výrobce nebo je jich několik?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Habesan »

Děláš si legraci???
555 a její modifikace dělá (nebo dělal), pro její značnou primitivnost, každej, kdo má ... díru.

Nejhorší je, že nejsou stejný!!!
Proto zmiňuju tu otázku se zcela identickýma, jako dělá (dělal) NXP (Philips).
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Bať, jestli se nemejlím, tak se dělaly i v Tesle - jako MAE555 ... Z Bulharska se vozily β555 , Rusi je opajcovali jako K1006cosi (už si přesně nepamatuju to jejich označení), svou verzi dělali i dederóni. Philipsovský 555 i 7555 jsem kupoval s označením Taiwan nebo Filipíny, dělá je Samsung jako GL(C)555, mám verze i od několika dalších neoznačených výrobců. Habešan nekecá, že tenhle obvod fakt sekal a seká kde kdo do (_!_) díru má...

A k těm rozdílům - původní verze zapojení s bipilární technologií od Signetics měla řídicí dělič složenej z 3 odporů s hodnotou 5kΩ každej. Ohmmetrem se tak dal naměřit mezi vývodama 1 a 8 odpor o něco málo menší než 15kΩ (vliv paralelně připojenýho vnitřního odporu zbytku zapojení). Když Philips začal dělat CMOSovou verzi, tak hodnotu toho děliče ponásobili 10X - takže u 7555 a jim podobnejch se dalo naměřit cca 150kΩ odporu - ale už jsem se setkal s různýma obvodama označenýma "555" i "7555", kde jsem naměřil jen něco mezi 20 a 100kΩ - a nedokázal jsem z toho vydedukovat, jestli to je bipolární nebo CMOS verze. Tady pomůže jedině změřit klidovej odběr obvodu - CMOS má odběr v řádu 100uA, bipolár až 5mA. A zase - setkal jsem se s obvodama, který měly klidovej odběr kolem 1mA - moc na CMOS, málo na bipolár. Důvodem je s velkou pravděpodobností kombinovaná technologie, kterou některej výrobce použil, jinak si ty rozdíly vysvětlit nedokážu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“