Proud

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ebastlirna
Příspěvky: 84
Registrován: 10 říj 2013, 02:00

#16 Příspěvek od ebastlirna »

No koukám, že to v hlavě mám fakt dosti zamotaný. A nevim ani na co se chci zeptat :) .Jde mi to ,že při zkratu bateriie U=10 V ty kabely mají minimální odpor(maximální vodivost) tedy tam poteče hodně velkej proud ,který se bude "blížit k nekonečnu". Ale když na ten samej zdroj připojím dopor třeba 1 ohmu tak tím obvodem poteče jenom 10 A , což má donekonečna hodně daleko :D . A todle mi nejde pořád do hlavy.

EDIT: Když mám motor, který odebírá 20A , pak ho více mechanicky zatížím, tak bude odebírat větší proud ,ale přeci elektrický odpor(když zvětším mechanický odpor), bude taky větší né? A z toho vyplívá že čím větší odpor tím vetší proud?

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#17 Příspěvek od jirkati »

Co je to pořád s nějakým odebíráním proudu? Ohmův zákon přece říká zcela jasně, že I = U/R. Takže tvrdit, že nějaký spotřebič odebírá ze zdroje x A je jenom malý kousek informace. A ještě do toho přimotat "motor" je úplně mimo.
Takže opravdu je potřeba nejdříve nastudovat a hlavně pochopit Kirchhoffovy a Ohmův zákon, procvičit si paralelní a seriové zapojení odporů v elektrickém obvodu a pak teprve začít formulovat otázky na to, co není zcela zřejmé.
Pak z toho teprve vylezou nějaké údaje o zatižitelnosti zdroje a další desítky otázek.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#18 Příspěvek od p32 »

Tak tak a neškodilo by si zopakovat psaní češtiny. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Správně, k pochopení (nejen naučení nazpaměť, to je k ničemu, musíš si umět úpředstavit, co to udělá, když...) obou Kirchhoffových zákonů a jednoho Ohmova to chce počítat s ideálními odpory, jejichž hodnota se s časem, teplotou nebo zatížením nemění.
U sériového spojení dvou odporů, připojím-li je na zdroj, musí oběma téci stejný proud bez ohledu na to, jaký proud by si odebíraly připojené na zdroj každý sám. Podle pana Ohma tím vlastně i víme, jakou má který z těch odporů hodnotu. Má-li jeden při 10V odebírat 20A, má 0,5Ω, má-li odebírat při 10V proud 2A, má odpor 5Ω. Ty odpory se v sériovém zapojení sečtou a výsledný (a taky jediný) proud nám prozradí zákon pana Ohma, tedy I=U/R=10/(R1+R2)=10/5,5=1,82A.
Stejný zákon nám pak řekne, že tento proud způsobí na odporu 5Ω úbytek napětí 5*1,82=9,1V a na odporu 0,5Ω tedy jen 0,91V. To máme celkem 10,01V, ale chyba vznikla zaokrouhlováním.
Zkoušej si to zatím.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Zrovna v těchto jednoduchých příkladech lze použít analogii s vodou a průměrem trubek . Představ si , že máš nějakou nádrž vody nahoře (hydrostatický tlak představuje napětí ve Voltech) a vypouštíš jí trubkami o různých průměrech . Čím menší průměr trubky , tím větší odpor . No a zkrat by v tomto případě představoval trubku o stejném průřezu , jako je půdorys celé nádrže . A ty odpory v serii-za sebou . Když dáš kus toho potrubí tenkou trubičkou a tu potom nastavíš jakoukoliv i s o mnoho větším průřezu , tak tam nijak výrazně více vody neproteče . A co těch jističů týká , tak ti nezbývá než věřit , že je výrobce vyrobil tak , aby ti nadproud nedovolily odebírat . Z důvodu , že zatížení bývají proměnná , tak ty jističe podle jejich kategorie , kterou si můžeš vybrat , vydrží i chvilku -různou a nadproud-různý , dle té kategorie . Jmenovitý proud musí vydržet trvale .

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#21 Příspěvek od monterjirka »

Motor jak něco, na čem se popisují základní principy napájení, vztahy mezi výkonem, odporem, napětím a proudem je hodně "špatný spotřebič"...
Ani žárovka není úplně ideální...

Kolikrát je lepší najít někoho, kdo předvede pár praktických maličkostí, než to složitě popisovat a vysvětlovat.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

Opravdu nejlepší pro názorné pochopení je to, co říká BOBOBO. Namísto elektrického obvodu si představte čerpadlo a uzavřený vodovodní okruh. Použijte následující tzv. elektromechanické analogie:

zdroj napětí = čerpadlo
vodič = trubka tak tlustá, že nebrání "vůbec" průchodu
napětí (rozdíl napětí) = tlak vody nebo rozdíl tlaků v Pascalech
proud = rychlost proudění v litrech/sekundu
malý odpor = tlustá trubka
velký odpor = tenká trubka
vypínač = vodní uzávěr
kapacita = uzavřená nádrž s přítokem ve dnu, přítokem se zvyšuje tlak
indukčnost = setrvačné vodní kolo, průtokem se roztočí a doběhem samo pohání vodu

a potom:
zkratový proud = maximální průtok vody, kdyby se přímo nakrátko spojilo vstupní a výstupní potrubí čerpadla
povolené maximální napětí = největší povolený tlak, aby trubka nepraskla

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#23 Příspěvek od Yarda1 »

ebastlirna píše:...Nejsem v elektru člověk znalý, tak bych prosil někoho kdo má trpělivost a dokázal mi to vysvětlit...
Položím ti základní otázku: K čemu ti bude, když to budeš vědět?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od Kremik »

Já bych ještě vysvětlil ten motor. Byla to přímá a jasná otázka, takže není problém. Když připojíš motor k baterce, než se roztočí, tak chvílku jím poteče velký proud, který pak klesne a na nějaké hodnotě se ustálí. Když ten motor pak něčím zatížíš, budeš ho brzdit, a motor, aby si udržel otáčky, začne brát zase víc.
Čím pomaleji se motor točí, tím má menší odpor, a proto jím prochází větší proud. Úplně zastavený motor představuje pro baterii skoro zkrat.
Kdybys ten točící se motor nějakým převodem roztáčel ještě na větsí otáčky, než se točí sám bez zatížení, proud by stále klesal, při určitých otáčkách by se úplně zastavil, a kdybys motor roztočil ještě rychleji, začal by proud téci opačně - baterie by se nabíjela.
To je pěkné, že?

Uživatelský avatar
ebastlirna
Příspěvky: 84
Registrován: 10 říj 2013, 02:00

#25 Příspěvek od ebastlirna »

Děkuji všem za odpovědi a ujasnění takové banality. Myslím , že jsem o 1 miliontinu moudřejší a třeba ze mě bude promovaný inženýr aplikovaných věd 8-) nebo prodavač zeleniny :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Ona to zas taková banalita není - když se v elektrotechnice něco zanedbá, občas to vyjde ale občas taky něco začne hořet...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“