Stařičký tranzistorák, zprovoznění

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Stařičký tranzistorák, zprovoznění

#1 Příspěvek od dvorak »

Mohl by mi někdo poradit, jak zprovoznit stařičké transistorové radio ? Koupil jsem si ho v r. 1969 v tehdějším NSR, nedávno jsem ho objevil mezi odloženými věcmi ve sklepě a můj 6-ti letý vnuk by chtěl, aby alepoň trochu hrálo. Jedná se mi především, kam mám připojit napájení a kam reproduktor - tedy určit 4 přípojná místa. Co se týká ostatního, např. chybí zde přepínač rozsahů (FM,AM), to bych neřešil, propojím to tak, jako by tam ten přepínač byl a spínal pouze AM. Přikládám proto 2 fotky (rub,líc) a snad se někdo ozve. Děkuji mnohokrát předem.
Přílohy
DSCN0140.JPG
(93.67 KiB) Staženo 158 x
DSCN0141.JPG
(125.63 KiB) Staženo 142 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Je tam potenciometer so spinacom, cez ten spinac by malo ist napajanie.

Dve nejake podobne radia sa mi niekde valaju a obe su len AM.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Jak už psal rnbw, plus napájení jde na ten spínač na potenciometru, mínus napájení a jeden přívod repra jde na "kostru", to je ta největší plocha na DPS a jsou s ní také spojeny kryty cívek.
Už zbývá jenom druhý přívod reproduktoru, někde tam bude velký elyt, co nebude mít mínus pól na zem. Sem přijde připojit repro.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Ano, na spínač potenciometru půjde napájení. Otázka zda + nebo-, dá se poznat podle elytů. Přepínač AM/FM asi nebude takový problém, páč FM to nemá. A reprák? to bude jen podle obrázku těžký, v dolní části je koncový stupeň, bývají dva trandy jako komplementár a ze středu výstupní elyt. To by mohl být "živý" vývod repráku, druhý na zemní-společný potenciál.
(PS doplněno-psali jsme synchro)
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#5 Příspěvek od BIPOLAR »

Podle mého FM má, 2 samonosné cívky u ladicího kondíku a že by pro AM,bylo pro MF 7 cívek ? Takže přepínač by někde měl být. :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od Kremik »

Někdy se repro připojovalo i ke kladnému pólu, chtělo by si to napřed ověřit, nejlépe nakreslit konec koncáku.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

fotky neostré, oříznuté, není to celá deska . . .
ze strany součástek ještě horší . . .
nebyla by fotka celé krabice?
vůbec nejlepší by bylo detailní foto štítku na zádech rádia . . .
vypadá to podle součástek jako nějaký "japonec" . . .

prvně by to chtělo zjistit jaký to je typ a potom k tomu půjde sehnat nějaké další informace . . .

NF konec je PNP+NPN komplement a pokud se to připojí k napájení "obráceně", shoří to plamenem !

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

Kremik píše:Někdy se repro připojovalo i ke kladnému pólu, chtělo by si to napřed ověřit, nejlépe nakreslit konec koncáku.
To je docela pravděpodobné, dokonce i mínus napajení může jít přes vypínač a společný je plus.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

ZVUK2000 píše:To je docela pravděpodobné, dokonce i mínus napajení může jít přes vypínač a společný je plus.
asi ano . . .
Přílohy
napajeni.jpg
(103.94 KiB) Staženo 66 x

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

ok1hga píše:a pokud se to připojí k napájení "obráceně", shoří to plamenem !
Jistě. Vybuchne to, zbourá půl baráku a zamoří okolí radioaktivním spadem :lol:
Myslím, že jsme tazatele dokonale odradili od jeho záměru. Čekal, že to jen připojí a pojede to.
Když to připojí přes žárovku, nepřekročí 6V, a trošku polaboruje s připojením repráčku, možná to ani nerozbije a třeba mu to i pojede. Ovšem jen za předpokladu, že to je funkční. Jinak to vidím bledě.
Asi by měl napsat, jak moc je ochoten si s tím hrát.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Připojení napájení snad ani nemá cenu komentovat , no ale opravdového problému , přepínač pásem , se nechytil nikdo . :D

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nějaký přepínač byl nejspíš u potenciometru hlasitosti, jsou tam nějaké díry a spálený plošňák...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Beru zpět, že to nemá FM, teď jsem si všimnul cívek VKV vstupu!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

U těhle tranzistoráků si pamatuju že AM mělo mezuli 465kHz a pořadí tráfek bylo od první mezule žlutá, bílá, černá. Pokud tam byly další barvy byl na nich oscilátor a mezule FM 10,7MHz. Že to má FM potvrzuje i čtyřnásobnej ladící kondík.
Obávám se, že ten přepínač AM/FM bude vícenásobnej a že to bude zázrak dát dohromady.
Jirka

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#15 Příspěvek od BIPOLAR »

Přepínač FM+AM, by mohl být za detektory a to by snad nebyl takový problém to najít. Místo pro přepínač, by mohlo být v těch šesti neosazených otvorech. :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“