ATX zdroj

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Houdy
Příspěvky: 14
Registrován: 04 led 2007, 01:00
Bydliště: Tady někde v republice

ATX zdroj

#1 Příspěvek od Houdy »

Při vypnutí compu který má ATX zdroj.Tak tento zdroj v režimu standby nepatrně píská.Neni to předzvěst budoucí poruchy zdroje?Odběr proudu v klidovém stavu jsem neměřil(nedostává se času).Nebo tam mám dát radši jiný než aby tento zmagořil a nevzal sebou matrák a ostatní věci do věčných lovišť.Dík za info :roll:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ak je to jeden z tych smejdov oznacenych LC-Axxx alebo LC-Bxxx (predavaju sa pod roznymi znackami), tak to robi elyt 1000uF v +5VSB vetve. Je hned pri ventilatore.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#3 Příspěvek od StandaT »

Tak to dopadá, když někdo šetří i na pitomém zdroji. Myslí si jak vyhrál, že koupil "zdroj" Eurocase za 400,- místo kvalitního Fortonu za 700,- a potom se diví, že se PC sám zápíná, že píská, že mu PC při zátěži padá atd... Přitom si neuvědomuje, že riziko odejití těchto ošizených "zdrojů" do věčných lovišť je mnohonásobně vyšší než při zakoupení kvalitního. Mnohdy s sebou zdroj za 400,- vezme většinu komponent uvnitř PC za třeba 8000,- a pak jen nezbývá, než se zeptat "Opravdu jsem ušetřil?"

Jestli má tazatel v PC "zdroj" Eurocase,Trust,Kme nebo podobné sračky, doporučuji zajít do obchodu a koupit Forton (klidně i bazarový). Nebude pískat, vydrží "věčně".

Další možnost je reklamovat pískání, pokud je zdroj v záruce.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#4 Příspěvek od Nagant »

Jen upozorňuji, že některé zdroje FORTRON také pískají, a to i za provozu, je tady o tom i téma. Takže nic není, bohužel, stoprocentní.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#5 Příspěvek od StandaT »

Ano, to je možný, ale je mnohem pravděpodobnější narazit na nefunkční nebo "polofunkční" šmejd než na polofunkční forton. Tož tak.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jef111 »

Opravami PC zdrojů se zabývám už docela dlouho. AT bývaly (vesměs) spolehlivější a poctivěji vyrobené, to ale samozřejmě neplatí pro všechny. Dnešní ATX bych rozdělil (nezávisle na značce, protože i "kvalitní značky" občas vyrobí šmejd) do tří skupin:

1-Zaručené: Dostatečně dimenzované součástky a chlazení včetně kvalitně pájených spojů atd... (často Fortrony, dokonce i některé EC a Trust)
2-Použitelné: Levné, částečně ošizené (menší filtrace, nekvalitní kondy, nedostatečně dimenzované chlazení), ale mají spolehlivou zpětnou vazbu, tzn optočlen či zp. trafko, takže většinou vydrží dlouho.
3-Smrtonosné: Velmi levné megašmejdy, často nemají ani síťový filtr proti rušení, natož pak zpětnou vazbu... Prakticky každý skončí tak, že se nějak "zblbne" Stand-By zdrojík (těch +5VSB) tak, že na sekundáru je napětí třeba 30V!! To nejen že spolehlivě zničí celé buzení (často KA7500 nebo TL494) ale někdy to ssebou vezme i desku, což nepotěší :x

Je pak otázka, do jaké míry se vyplatí šetřit :wink:
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »



Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jef111 »

To:rnbv
Jasně, ten kondenzátor - znám... už sem to nechtěl tolik rozpitvávat...
Ty následky věřím mohou být katastrofální, mě se to ale naštěstí zatím nestalo, ale slyšel jsem o tom. Není mi úplně jasné jak může dojít ke zničení disku či optických mechanik. Ten zdrojík +5VSB dává napětí jenom na desku, popř. přídavné karty ve slotech desky a kl. + myš, napájení mechanik je oddělené a ten pohotovostní zdrojík odchází (aspoň podle mé zkušenosti) právě při "vyplém" PC. Pak múže odejít max. ta deska + karty, leda že by se "zblbnul" při zaplém PC. Naštěstí jsem to ještě neviděl.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Je to dost zahadne - niekedy odide aj pri zapnutom PC a nic sa nestane. A v robote som odpojil napajanie, kde som robil nieco s HW a po zapojeni iba "puk" a smrad a bolo to...doska, disk, DVD-ROM, grafika. Z neznamych pricin to prezila FDD mechanika a smejdova sietovka.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jef111 »

Ano, je to zajímavé. Ono vůbec mnoho věcí v dnešních PC je takto zajímavých :?
Dřív byly počítače mým koníčkem... Dnes je to někdy kvzteku :oops: Tím neříkám, že by se dělaly až tak hrozné šmejdy (i když mnohdy ano) ale ono to prostě člověka po těch letech přestane bavit pořád dokola to samé...
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“