Zapojení LEDky k 230V (nahrazení ledky za doutnavku?)

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#16 Příspěvek od p32 »

Nechci ti do toho kecat, ale co bylo to bylo. <u>Teď do toho vrtáš ty a vše bude na tebe.</u> Jen o toto jde a jak se říká - za dobrotu na žebrotu, takže se drž raději toho, co tam bylo a když to neseženeš, tak se na to vykašli a utíkej od toho.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#17 Příspěvek od mi-ro »

Co se LED týká, pulzní proud jim vůbec nevadí. Naopak, pro optimání účinnost a ztrátový výkon se např v automobilovém průmyslu používá téměř výhradně pulzní regulace. Taky si lze všimnout obrysových světel LED že kmitají. Sinusový usměrněný nefiltrovaný proud jmenovité hodnoty LED nemůže nijak ublížit. Důležitý je max proud udávaný výrobcem. Ten raději nikdy nepoužívám. Když půjdeš s proudem na 50%, životnost stoupne klidně i 10-ti násobně i více a svítivost klesne třeba jen o 20%. LED s proudem 10% jm hodnoty bude ještě krásně svítit a životnost prakticky neomezená, pominu-li např výrobní vadu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od CZJKP1 »

Kdo má údržbu provádět? Ten rozváděč je jen ,,podružný" a je připojený přes další (hlavní) rozvaděč, ve kterém je jištěn, takže tam je, jen že tam je. V podstatě tam mohly být jen krabičky a mohly ty přístroje být v krabičkovém a né modulárním provedení

Kdyby tady měla být elektrika dle současných ČSN tak bychom museli asi ,,zbourat barák" takže jsme sice elektriku zrekonstruovali ale zůstalo to v TNC.

Elektřinu ve sklepě raději komentovat nebudu, protože bych to musel vytrhat!! Co všechno už jsme provrtali kde nechci ani pomýšlet a oprava spočívala ve vytáhnutí vrtáku, ani hlavní přívod bez elektroměru nedopadl bez ujmy, to byly šroubky větrací mřížky z kotelny ven, když se dělal plynový kotel...

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#19 Příspěvek od fero7 »

Aby si nepovedal, ze iba kritizujem.
Kontrolku z LED na 230V nevidim to az tak cierne.
Najjednoduchsia je z vysokosvietivej LED + dioda 1N4007 + odpor cca 68-150k/0,6W. (Vysokosvietivej staci aj cca 1mA a nemusi byt pouzity C alebo vykonovy odpor.)
Ale tiez by som bezdovodne nemenil dutnavky za diody. Neviem aby sucasne dutnavky mali nejake problemy. Dokonca maju vyhodu ze sa napr. pod vypinac lepsie montuju a svetlo je viditelne aj v polhe na lezato. Led bude viditelne svietit iba "z predu".
A k tej rekonstrukcii.
MINIMUM je prebrat to so skusenym odbornikom priamo na mieste, urobit to, dat si to skontrolovat, a az potom pripojit. Oni si uz poradia aj so starsou "elektrikou". Otazkou je, ci na to niekto pristupi.
Tiez je otazkou potreba podruzneho elektromera v pivnici. Ale to ja nebudem riesit.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od CZJKP1 »

fero7 píše:Aby si nepovedal, ze iba kritizujem.
Kontrolku z LED na 230V nevidim to az tak cierne.
:prst:

... Já uvidím, až se k tomu dostanu a až otevřu ty ,,krabičky" jak je to uvnitř situované.

Samozřejmě, že bych takovouto úpravu nikomu jako elektrikář neprovedl, toto je jen pro vlastní potřebu...

Fero7 ty jsi vyučený elektrikář? Jak dlouho již funguješ?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#21 Příspěvek od Otkundes »

Není důležité, zda se jedná o hlavní, nebo podružný rozvaděč, ani zda je připojen k síti TNC, nebo již k TNS. Jednou je to elektrické zařízení a na jeho provoz se vztahují technické předpisy a doporučení. Zvlášť ve sklepích a kotelnách, je vhodné brát v úvahu též působení prostředí na instalované elektrické zařízení a jeho komponenty. Nemyslím, že instalací dalších elektronických součástek do rozvaděče, stoupne jeho spolehlivost.
Mám zkušenost s provozem bílých LED, instalovaných do pouzder po nočních zářivkových lampičkách do zásuvky, prodávané před lety v supermarketech (řešení je tuším od Belzy). Upravoval jsem dvě lampičky. Funguje to, ale po třech letech, LED u té používané lampičky, svítí o poznání méně, než ta druhá, co zůstala v šuplíku. Proto jsem varoval před působením úzkých přepěťových špiček, které předřazeným kondíkem pohodlně projdou, atd... Signalizaci pomocí LED, samozřejmě lze udělat i při napájení z 230V/50Hz. Jde jen o posouzení efektivnosti takového počínání a o bezpečnostní hledisko.
Přeji Vám úspěch.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od PavelFF »

Právě proto je lepší odpor místo kondenzátoru.

No, myslím, že jste všichni Jirku dostatečně varovali a je už na něm, co si doma udělá nebo neudělá. Ledka s odporem a diodou spolehlivost ani bezpečnost el. zařízení nijak neohrozí.
Já ho docela chápu, chce uplatnit svůj koníček a trochu si vytunit svůj rozvaděč.

Uživatelský avatar
franta851
Příspěvky: 17
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od franta851 »

AC mains LED indicator - Síťová kontrolka s LED V takových případech se používá již dlouhá léta doutnavka s předřadným rezistorem, viz obr. 1. Toto řešení není příliš ... www.belza.cz/ac-led/kontrol.htm

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od workhard »

Kondenzátor je za chvíli bez kapacity, přikláním se taky k vysokosvítivé LED s rezistorem.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Otkundes »

Ono bude asi záležet na tom, jaký kondenzátor v roli předřadníku použijete. Od mého posledního příspěvku v tomto vláknu, mi přestala ta upravovaná lampička, po necelých čtyřech letech, svítit. Po rozebrání a prověření součástek jsem zjistl, že kondík (MKP M33/275~) měl sice kapacitu jen 280nF, ale jedna LED byla přerušená a druhá začínala svítit až při napětí nad 4,7 V. To znamená, posun voltampérové charakteristiky. Při pokusu, protlačit touto diodou proud 20 mA (zdrojem BS 525) a zvýšit tím její jas, napětí na diodě stouplo natolik, že se mi LED-ka odporoučela, aniž bych těch 20 mA dosáhl. Možná jen náhoda...

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“