Stařičký tranzistorák, zprovoznění

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

BIPOLAR píše:FM+AM, by mohl být za detektory a to by snad nebyl takový problém to najít
to víš, že by to neměl být problém . . . ale asi jak pro koho . . .
. . . navíc kolem těch šesti otvorů jsou chybějící spoje . . .
Přílohy
detekce.jpg
(270.12 KiB) Staženo 57 x

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od Kremik »

S přepínačem rozsahů autor prý nemá problém, není jej tedy třeba řešit. Navíc chce jen AM. Stejně to vypadá tak, že si tu povídáme o pošňáčku, ze kterého už má syn autora nejspíš vyrobený třeba blikač :D

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#18 Příspěvek od BIPOLAR »

Pokud chce jen jedno pásmo, tak by si měl zvolit FM kde je stanic háfo i s Prahou. Na AM prakticky nic není a pokud ano, tak ve špatné kvalitě.
A Kremiku, tohle vlákno není jenom pro jednoho tazatele, ale i pro případné další lidi s podobným problémem. :wink: :D
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#19 Příspěvek od ok1hga »

nápadů je tu spousta, ale tazatel se tu pět dní neukázal . . .
stále není jasné co je to za přijímač,
až to budem vědět, budou i přesnější rady . . .

Uživatelský avatar
Elektronik55
Příspěvky: 367
Registrován: 21 úno 2013, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#20 Příspěvek od Elektronik55 »

Je to sice už nějaký čas , nevím jak jste dopadl s tím rádijkem , myslím si , že špatně . Beru - li v potaz skutečnost o stavu tištěného (prpáleného) spoje
jak píšete , tak v minulosti muselo dojít k jistému (dejme tomu) laborování .
Co se týče přepínače AM/FM , tak tam byl klasický dvojitý v místě , kde již
určili naši bastlíři . K napájení a k připojení repro. už bylo řečeno , ještě schází připojení antény pro příjem FM . Vzhledem k propálenému tištěnému
spoji (dle textu) se nevyplatí se tímto zabývat . Doporučuji pro vnuka nějakou stavebnici , ze které bude mít určitě radost .
Vladimír

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#21 Příspěvek od dvorak »

Vážení přátelé, děkuji Vám všem, nedoufal jsem, že můj přípspěvek bude mít takový ohlas. Musím dát za pravdu těm, kteří mne doporučí, abych se tím příliš nezabýval a neztrácel tím čas. Už mnohokrát jsem to chtěl vyhodit ale přece jen mě to nedalo, mám to jako suvenýr z mého pobytu v NSR v r. 1969 (tehdy mi bylo 19), radio jsem zakoupil v obchodním řetězci KAUFHALLe v Augsburgu, který hodně svého zboží prodával pod vlatní značkou Unser Favorit - jako např. QUELLE používalo značku UNIVERSUM nebo PRIVILLEG, takže skutečný výrobce je no name, na zadní straně ani není žádný štítek.
A teď k věci - radio jsem připojil k napětí a ke sluchátku (repráček se časem poškodil - strhnutý přívodní drátek v membráně k cívce , mimochodem měl 32 ohmu) ale na AM bylo slyšet pouze kvílení, které se mi zatím nepodařilo změnit na přijatelný zvuk. Po přeletování příslušných kontaktů na rozsah VKV je radio úplně mtrvé - tam asi bude nějaká zrada v obvodu.
Přikládám foto zapojení včetně celkového pohlledu na radio.
Ještě jednou děkuji všem .

červená - plus, zelená - minus, žluté - repro, zelená - výstup z radia na zesilovač přes potenciomer, černá - vstup na zesilovač (pak jsem ale přišel na to, že na jiném místě je zesílení větší)
Přílohy
DSCN0158.JPG
(94.78 KiB) Staženo 53 x
DSCN0162.JPG
(77.55 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#22 Příspěvek od dvorak »

Mám ještě jednu prosbu, ktará se již netýká tohoto tematu, ale nikde jsem podobné téma nenašel, tak snadmi někdo pomůže.

U radio-budíku (je to navíc kombinace s kazeťákem) se náhle zhoršil příjem VKV. Přístroj jsem rozdělal , anténu odletoval a zjistil, že kousek vedle je příjem velmi silný. Problém je ale v tom, že nyní je radio velmi citlivé, reaguje na nepatrný pohyb té drátové antény, reaguje i na přiblížení ruky., prstě se stále jakoby rozlaďuje.
Poradí mi někdo. Předem děkuji a přikládám 2 fotky, černá drátová anténa je na původním místě, ten silný npříjem je na kontaktech vpravo pod tím šedým dílem s dírkou.
Přílohy
DSCN0168.JPG
(159.22 KiB) Staženo 48 x

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#23 Příspěvek od dvorak »

Ještě přikládám foto z druhé strany tišťáku.
Přílohy
DSCN0166.JPG
(125.97 KiB) Staženo 56 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

první VF tranzistor možná vyměnit. Jsou tam většinou SS9018, nahradil jsem je tenkrát KF524 (bacha, jsou kovový a 4-tý přívod ke stínění nezapojíš), dnes je možná náhrada i lepšími typy. Budeš "operovat v části zapatlané voskem" nesmíš se dotýkat těch spirálových cívek, pokud nevíš, jak a proč. Rádio by jsi totiž rozladil..

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#25 Příspěvek od Radim »

Já bych se vrátil ještě k tomu radiu, v té době se používaly více tranzistory PNP , než NPN. Tudíž napájení mohlo být klidně minus a zem mohla být plus.
Dokonce mám pocit, že jeden takový tranzistor, který jsme kdysi doma používali, Dolly 3 tuším z Tesly Bratislava, byl takhle dělaný.
Kromě toho trandy byly obvykle z germania, které je na přepětí, přetížení i zahřátí při pájení, tudíž obecně na laborování, mnohem citlivější než dnešní křemíkové NPN trandy.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#26 Příspěvek od Kremik »

Tento RMGF mi leží na půdě. Kdyby bylo třeba cosi pozjišťovat..

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“