Kytarový efekt - IO patice

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

Kytarový efekt - IO patice

#1 Příspěvek od Filda »

Zdravíčko,
rozhodl jsem se (vlastně už jsem začal) postavit nějaké kytarové efekty (pedály).
Snažím se o nejlepší provedení (aby to nebyl žádný bastl...). Proto moje otázka:

Bude mít nějaký zvukový vliv použití patic ("precizní" - ne obyčejné) u integrovaných obvodů (např. operačních zesilovačů)?
Myslím vliv kvality spoje mezi součástkou a paticí (přecejen tam bude nepájený spoj navíc, který může stárnutím dělat problémy (nebo ne?)).


Osobně si myslím že je to blbost a daleko větší vliv na zvuk bude mít vysychání elektrolitů, než nějaký "přechodový odpor" v patici. Přesto mě to v koutku hlavy hlodá, proto potřebuju utvrdit, že nic nehrozí :)

Díky za odpověď a omlouvám se za banální dotaz.
:D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Když to nebude ve vlhku, vůbec bych nějakej přechoďák neřešil. Vždyť výměnný operáky se dělají i u profi zvukovek. I když je to možná spíš jen marketingovej tah. A trošku delší vývody sice možná budou líp chytat rušení, ale myslím sotva měřitelně.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

U kytarových efektů se (obecně) hodí osadit IO do precizních patic, ale ne z důvodu nějakých přechodových odporů a podobě (na nějaké hifi si u elektrické kytary nikdo nehraje), ale spíš z důvodu jednodušší výměny (například) operačních zesilovačů za jiné typy (nebo stejné typy od jiného výrobce, popřípadě stejné typy od stejného výrobce, ale jiné výrobní série - je to někdy docela alchymie) a takto zkoušet laborovat s výsledným zvukem.

Takže prakticky to může dopadnout tak, že přendáváš na jedné pozici třeba 5 různých obvodů a hraním zkoušíš, který je ten pravý. To může (ve výsledku) trvat docela dlouho a při takovém zatížení se můžou obyčejné patice po chvíli vychodit (vyhnou se přítlačné plechy a spoj už není 100% spolehlivý), což by se u precizních patic stát nemělo.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Ono to bývá , ohryzku , s těmi paticemi naopak .

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#5 Příspěvek od fero7 »

Ziadne objimky nedavaj.
A vysychanie elektrolytov je ta posledna vec ktora by Ta mala trapit. Odkial si to nabral?

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Filda »

Ok díky, stejně jsem pořád na vážkách jestli použít nebo ne. (obecně je vě většině případech používám).

fero7 - vysychání jsem myslel "po letech" (naivně bych chtěl, aby nějakou tu desítku let fungovaly :) ).
Kde jsem to vzal? Ze školy, od mistra... I když nad tím tak přemýšlím, zase tak horké to nebude.

Pokud mě na střední učil někdo blbosti, tak jsem mu věřili - on je přeci učitel a měl by to vědět... bohužel

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#7 Příspěvek od fero7 »

Filda píše:Ok díky, stejně jsem pořád na vážkách jestli použít nebo ne. (obecně je vě většině případech používám).
Ty mozno ano. Ostatni nie.
Kytarovy efekt nie je ziadny domaci maznacik ktory polozis ja jedno suche a teple miesto a obcas utries prach.
Prave naopak. Pouziva sa (zvycajne) v roznych klimatickych podmienkach, caste prenosy, nesetrna manipulacia, drsne zaobchadzanie, ....
Filda píše:Ze školy, od mistra... I když nad tím tak přemýšlím, zase tak horké to nebude.Pokud mě na střední učil někdo blbosti, tak jsem mu věřili - on je přeci učitel a měl by to vědět... bohužel
V takychto nenarocnych zariadeniach vo vseobecnocti nie su problemy s kondikmi ani po NIEKOLKYCH desatrociach. Strata kapacity je domenou skor impulznych zdrojov, pulzneho rezimu, cinnost pri vyssej teplote, ....
Ale nic z toho nie je Tvoj pripad.
Ty to ides robit - Ty sa v tom musis vyznat.
Mozno to "mistr" ucil spravne, ale Ty si v skole nedaval pozor a nieco poplietol?

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#8 Příspěvek od Filda »

Díky za objasnění - osadím IO bez patic.

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#9 Příspěvek od mkat »

Myslim že tie petice pre začiatok daj.Vyskušaj ktory integrač bude najvhodnejši.Potom objimku vyber a vybranu sučiastku zaletuj .Takto si budeš môcť vybrať sučiastku,a potom už nemusiš davať pozor aby sa ti uvolnila.
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

K těm paticím...
V HP oscilu jsou zvláštní patice hlavně pro tranzistory. Jsou to pouze vložky do pájecích děr do plošáku. Je to na desce jen kopeček asi 2 mm vysoký, uprostřed díra skrz kterou proleze noha na druhou stranu desky. Neco jako miniaturní dutinky FRB. Je mi ale záhadou, jak se to pájí vlnou aby se to uvnitř nezalilo. Viděl jste to někdo v něčem a kde by se to dalo sehnat pod jakým názvem?
Jirka

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#11 Příspěvek od weed_smoker »

Ty dutinky/nejtky bejvaj na deskách z USA pod součástkama,který nejvíc odcházej(pojistky,elyty,tranzistory,výk.odpory...).U něčeho jsou průchozí a zalejou se cínem zespoda a součástka drží napevno.Jinde jsou slepý s dírou jen z horní strany a maj funkci patic,ale jsou jednotlivý.Nějaký ty desky mam,tak je můžu nafotit.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“